• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-4614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل انتقال خون استان بیان کرد؛

تامین 25 درصد نیازهای خونی سیستان و بلوچستان از استان‌های دیگر

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: 25 درصد نیازهای خونی استان از سایر استان‌های کشور تامین می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، سهیلا خسروی در شورای بهداشت استان افزود: سال گذشته بیش از 130 هزار واحد خونی در استان سیستان و بلوچستان صرف بیماران شده است.

وی اظهار کرد: سیستان و بلوچستان از بالاترین شاخص "اهدای خون مستمر" در کشور برخوردار است

مدیرکل انتقال خون استان ادامه داد: کاهش اهدای خون در فصول گرم سال موجب آسیب جدی به بیماران نیازمند به خون می شود.

خسروی گفت: حذف خون جایگزین با تمام مشکلاتی که برای این اداره کل ایجاد کرد مهمترین خدمتی بود که در این چندسال اخیر در استان انجام شده است.

وی بیان کرد: پذیره نویسی سلول های بنیادین یکی دیگر از خدمات ارزشمند انتقال خون در سالهای اخیر است.

خسروی افزود احداث مراکز جامع اهدای خون و تهیه پلاکت به روش فرزیس و استفاده بیمار از پلاکت سینگل دنور باعث افزایش سلامت جامعه شده است.

مدیرکل انتقال خون استان خاطرنشان کرد: میانگین شاخص اهدای خون در کشور 27 در 1000 و در استان سیستان و بلوچستان 25 در 1000 است که این اعداد نشان دهنده اختلاف کم میان میانگین کشوری و میزان اهدای خون در استان است.

وی با اشاره به اینکه تهیه خون سالم و خون کافی هدف انتقال خون سیستان و بلوچستان است، بیان کرد: آمار آلودگی در اهدا کنندگان خون در این استان سه دهم است.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سیستان و بلوچستان از بالاترین شاخص اهداء خون مستمر در میان استان‌های کشور برخوردار است و این نشان‌دهنده همت و نوع دوستی اهدا کنندگانی است که به جمع اهداکنندگان مستمر استان ما پیوسته‌اند.

وی بیان کرد: وجود 3000 بیمار تالاسمی در سیستان و بلوچستان نشان‌دهنده نیاز بالای استان به فرآورده‌های خونی است که می‌طلبد مردم استان توجه بشتری به امر خداپسندانه اهدای خون داشته باشند.

خسروی تاکید کرد: 770 مورد اختلالات خون‌ریزی دهنده انعقادی و تعداد زیادی بیمار دیالیزی به‌دلیل نارسایی کلیوی در استان وجود دارد که نیاز فراوانی به خون دارند و علاوه بر آن گستردگی جاده‌های سطح استان که برخی از آنها از شرایط غیراستاندارد برخوردارند، آمار تصادفات را افزایش داده که بدون شک مصدومان این حوادث جاده‌ای نیاز زیادی به  خون دارند.

این مسئول در مورد گروههای خونی کمیاب نیز بیان کرد: در کشور ایران از هر پنج تا 10 هزار نفر، یک نفر دارای گروه خون کمیاب است.

وی تصریح کرد: تغییرات ژنتیکی ناشی از ازدواج های فامیلی و یا تغییرات محیطی که به دنبال یک شرایط جغرافیایی ویژه حاصل می شود، موجب پیدایش گروه خونی کمیاب در یک منطقه می شود.

مدیرکل انتقال خون استان گفت: سالانه تعداد زیادی از واحدهای خونی اهدا شده برای بیماران مبتلا به برخی بیماری های خاص استفاده می شود و تعداد زیادی هم برای نجات جان مجروحین سوانح رانندگی که متاسفانه آمار بالایی هم دارد اختصاص می یابد که این موارد استفاده نیاز به اهداء خون را به شدت بالا برده است.

دکتر سهیلا خسروی در پایان افزود: ذخایر خونی در استان از مصرف بسیار بالایی برخوردار هستند لذا با توجه به راه اندازی بخش های درمانی جدید و ایجاد بیمارستان های جدید و تخصصی همچون جراحی قلب باز، شیمی درمانی و پیوند که خود مصرف بیشتر ذخایر خونی را منجر خواهد شد در سطح استان نیاز به فرهنگسازی برای اهداء خون در استان به شدت احساس می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: