• یکشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-5014-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/هویت جهادی، 37 سال خودباوری و بالندگی/

فرماندار شهرستان خاش گفت: جهاد دانشگاهی محلی مناسب برای تولید علم و توسعه فناوری است.

محمداکبر چاکرزهی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان بیان کرد: خدمات ارائه شده در واحدهای مختلف جهاد دانشگاهی برای کشور توسعه آفرین بوده است.

مقام عالی دولت در شهرستان خاش افزود: جهاد دانشگاهی بعنوان یک مرکزی علمی و آموزشی بخوبی توانسته در عرصه خدمت و رفع نیازهای اقشار جامعه موثر عمل کند.

چاکرزهی تاکید کرد: جهادگران سخت کوش در جهاد دانشگاهی با محور قرار دادن توسعه علم و تحقیقات و انجام کارهای پژوهشی توانسته اند برای کشور موفقیت کسب کنند.

فرماندار خاش ادامه داد: جهاد دانشگاهی در سیستان و بلوچستان مرکزی موفق در عرصه علم و دانش بوده است.

وی همچنین از تلاشها و خدمات و همت خبرنگاران سخت کوش و مسئولان توانمند در خبرگزاری دانشجویان ایران مرکز ایسنا در سیستان و بلوچستان در جهت خدمت به مردم و نیز همراهی با دولتمردان تجلیل کرد.

جهاد دانشگاهی توانسته خودباوری را در جوانان تقویت کند

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: جهاد دانشگاهی توانسته است اهداف تعریف شده خود را عملیاتی کند و در راستای توسعه علمی گام های موثری را بردارد.

علی اصغرجمشید نژاد افزود: جهاد دانشگاهی توانسته خودباوری را در جوانان تقویت کند.

معاون استاندار در ادامه گفت: با توجه به رسالت علمی جهاد دانشگاهی و پتانسیل های قوی که در این نهاد وجود دارد می توان بخش صنعت و دانشگاه را بخوبی با هم ارتباط داد.

جمشیدنژاد نقش جهاد دانشگاهی را در دسترسی به اهداف اقتصاد مقاومتی نیز مهم ارزیابی کرد و گفت: از توان این نهاد می توان در زمینه های تولید و اشتغال بهره برد.

معاون استاندار خاطرنشان کرد: با توجه به گستره، متنوع و علمی که طی سالهای اخیر در جهاد دانشگاهی صورت گرفته این نهاد به عنوان یکی از مراکز موفق علمی در کشور مطرح شده است.

جهاد دانشگاهی رونق بخش تولید و اشتغال

امام جمعه شهرستان خاش گفت: جهاد دانشگاهی در کشورمان رونق بخش تولید و اشتغال بوده و در عرصه علمی هم بخوبی توانسته برای مردم خدمات ارزشمندی ارائه دهد.

حجت الاسلام غلام رضا دهقان بیان کرد: جهادگران دلسوز در مرکز جهاد دانشگاهی برای مردم امید آفرین بوده اند و همچنان در سنگر علم و دانش و فناوری برای کشور افتخار و عزت کسب می کنند.

امام جمعه خاش ادامه داد: جهاد دانشگاهی مرکز مهم توسعه علمی و پژوهشی در کشور به شمار می آید و خدمات نیروهای پر تلاش در این مرکز آموزش عالی چشمگیر و ستودنی است.

مولوی محمدعلی شهنوازی امام جمعه مسجد جامع توحیدیه اهل سنت خاش هم گفت: جهاد دانشگاهی مرکزی بسیار مهم متعالی در عرصه آموزش و توسعه علم است.

وی افزود: خدمات ارائه شده در جهاد دانشگاهی گره گشا در امور و در راستای تامین نیازهای عموم مردم می باشد.

امام جمعه اهل سنت خاش بیان کرد: مسیر خدمات رسانی در جهاد دانشگاهی در راستای کمک به توسعه کشور است.

فعالیت‌های صورت گرفته در جهاددانشگاهی در حوزه تولید ارزنده است

نماینده مردم شهرستان خاش، میرجاوه، کورین و نصرت آباد گفت: شرکت های دانش بنیان در جهاد دانشگاهی شکل گرفته اند و یقینا اثرات تشکیل این شرکتها برای تامین نیازهای مردم کشور ارزشمند است.

علی کرد افزود: جهاد دانشگاهی سنگری مهم برای حفظ و تقویت و توسعه علم و فناوری در کشور بوده که در عرصه رقابتی با دانشگاههای سایر کشورهای دنیا توانسته توانمندی ایران را به رخ دنیا بکشاند.

کرد اظهار کرد: خدمت رسانی به مردم در مرکز آموزش عالی جهاد دانشگاهی در مسیری بوده که توانسته افق های پیشرفت کشور را در عرصه های مختلف رو به عزت و کرامت سوق بدهد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جهاد دانشگاهی در ایران نمادی از سعی و کوشش و خدمت صادقانه است.

نائب رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به برکت تلاشهای صورت گرفته در جهاد دانشگاهی گام های مهمی برای حل مشکلات کشور در حوزه های مختلف برداشته شده است.

نماینده خاش خاطرنشان کرد: مجموعه فعالیت‌های صورت گرفته در جهاددانشگاهی به ویژه در حوزه تولید علم، نانوفناوری، درمان نازایی و… در سطح کشور بسیار مهم و ارزنده است.

وی از تلاشهای مسئولان دلسوز در این مرکز علمی و دانشگاهی و مجموعه خبرنگاران در خبرگزاری ایسنا قدردانی کرد.

نمره‌ای که می‌توان به جهاددانشگاهی داد، نمره‌ای عالی است

فرماندار زابل گفت: جهاددانشگاهی از ابتدای تأسیس تا کنون خوشبختانه توانسته در عرصه های مختلف از جمله علمی، پژوهشی، صنعتی و پزشکی اقدامات خوبی را در کشور انجام دهد.

هوشنگ ناظری ، با اشاره به اقتصاد مقاومتی و اهمیت این موضوع، افزود: یکی از ویژگیهای اقتصاد مقاومتی توجه به مباحث دانش بنیان می باشد و اولین جایگاهی که می تواند مباحث اقتصاد مقاومتی را اجرایی کند ورود به بخش علمی و پژوهشی است که خوشبختانه جهاددانشگاهی توانسته به خوبی طی چندسال اخیر در بخش اقتصاد مقاومتی کار کند.

وی ادامه داد: جهاددانشگاهی در استان سیستان و بلوچستان نیز کارهای خیلی خوبی را در بحث مطالعات انجام داده است.

وی اضافه کرد: قانونگذار نیز برای این نهاد انقلابی به عنوان یک مرکز پژوهشی، بصورت قانونی تسهیلاتی را قائل شده که براین اساس، دستگاههای اجرایی می توانند بدون اینکه پروژه های پژوهشی خود را به مناقصه بگذارند، باجهاددانشگاهی وارد مذاکره شده و قرارداد منعقد نمایند.

فرماندار زابل در ادامه افزود: دستگاههای اجرایی می توانند از طریق توان علمی جهادگران جهاددانشگاهی در راستای رسیدن به اهداف عالیه علمی گام بردارند.

ناظری ادامه داد: به دستگاههای اجرایی در زابل تأکید می شود که ارتباط خود را با این نهاد انقلابی بیش از پیش برقرار نمایند.

وی اضافه کرد: جهاددانشگاهی در هرمقطعی از ابتدای تاسیس تاکنون اقدامات خوبی را انجام داده است و در بحث اقتصاد مقاومتی نیز می تواند با ایجاد شرکتهای دانش بنیان درکنار وزارتخانه هایی که کارهای پژوهشی انجام می دهند کارکند به گونه ای که در صورت نبود جهاددانشگاهی در کارهای پژوهشی، به وضوح، فقدان کارهای پژوهشی احساس می شود.

فرماندار زابل گفت: نمره ای که می شود به جهاددانشگاهی داد، نمره عالی است.

تبلیغ و ترویج هنر اسلامی در دانشگاه ها وظیفه جهاد دانشگاهی

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: وظیفه جهاد دانشگاهی تبلیغ و ترویج هنر اسلامی در دانشگاه ها است.

آیت الله عباسعلی سلیمانی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: همانگونه که در دوران جنگ جهادسازندگی وظیفه ساخت و ساز و آبادانی را داشت امروز بنوعی جهاد دانشگاهی توانسته در بحث توسعه علم و فرهنگ در جامعه خودنمایی کند.

نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد: در انقلاب اسلامی نیز ما چهار واژه داریم جهاد سازندگی ، جهاد دفاعی ، جهاد خودكفایی و جهاد دانشگاهی كه این جهاد در روزهای نخست پس از پیروزی انقلاب بوجود امد و امروز قطعا توقع از جهاد علاوه بر مساله افزایش علم به كارامدی و علوم كاربردی هم هست .

وی گفت: جهاد دانشگاهی می بایست در كنار أموزش نقایص و خلا های فنی در استان را مرتفع كند .

وی تاکید کرد: جهاد دانشگاهی رسالتی مهم در خصوص مباعث فرهنگی و معنوی نیز بر عهده دارد که باید به این موضوع بصورت ویژه توجه شود.

سلیمانی گفت: جهاد دانشگاهی، رویش اصیل و نابی برخاسته از انقلاب است که جهاد علمی با کمترین امکانات را رسالت خود می داند و برکات بسیاری برای انقلاب اسلامی داشته است.

توجه به اقتصاد دانش‌بنیان از اهداف جهاد دانشگاهی

معاون استاندار سیستان‌وبلوچستان گفت: توجه به اقتصاد دانش‌بنیان از اهداف جهاد دانشگاهی طی سالهای اخیر بوده است.

ایوب درویشی افزود: جهاد دانشگاهی یکی از نهادهای برخاسته از انقلاب و مولود و محصول انقلاب اسلامی است و در مدت فعالیت خود به فراخور نیازهای جامعه، دستاوردهای ارزشمندی در زمینه‌های مختلف صنعتی، علمی، اقتصادی و غیره داشته است.

وی بیان کرد: راز بالندگی جهاد دانشگاهی طی این سال‌ها، انقلابی‌گری و نگاه جهادی به علم است؛ اینکه در عرصه علمی کشور، باید بصورت جهادی حرکت کرد، برگرفته از اهداف و پیام‌های انقلاب اسلامی است و جهاد دانشگاهی همواره این نگاه را داشته است.

معاون استاندار اظهار کرد: جهاد دانشگاهی با توانایی ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت و همچنین بهره گرفتن از استعدادها و نخبه‌های جوان، برای توسعه کشور بسیار مورد نیاز است، چون سعی می‌کند از قالب‌های معمول خارج شود و به نیازهای بخش‌های مختلف پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی انعطاف خوبی برای فعالیت در زمینه‌های مختلف دارد، افزود: امروزه یکی از نیازهای اساسی کشور، اقتصاد دانش‌بنیان است که جهاد دانشگاهی بخوبی این موقعیت را درک کرده و این موضوع بخوبی در جهاد تعریف شده و با کمک واحدهای تحقیقاتی خود، توانسته است به این نیاز پاسخ دهد و فعالیت‌هایی انجام دهد که همه در راستای اقتصاد مقاومتی و رویکرد درون‌گرایی اقتصاد است.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی همیشه سعی کرده است که نیازهای جامعه را در نظر بگیرد و بعد متناسب با این نیازها، با کمک علم، پژوهش، تحقیقات و غیره، بصورت کاربردی و تأثیرگذار عمل کند.

فرماندار چابهار با اشاره به توانایی جهاد دانشگاهی در رفع نیازهای اقتصادی و علمی کشور، افزود: یکی از مشکلاتی که امروزه در جامعه ما وجود دارد، مشکل بیکاری است و در این رابطه، جهاد دانشگاهی با توجه به ظرفیت بالا و نیروهای جوان و خوشفکری که دارد، می‌تواند بسیار مؤثر باشد و فعالیت‌های خود را به سمت و سویی ببرد که این نیاز، یعنی اشتغالزایی را پاسخ دهد. جهاد دانشگاهی این توانایی را دارد و اگر هدف‌گذاری شود، می‌تواند بخوبی این نیاز را برطرف کند.

توسعه فرهنگ در حوزه و دانشگاه یکی از اهداف جهاد دانشگاهی است

امام جمعه موقت زاهدان گفت: توسعه فرهنگ در حوزه و دانشگاه یکی از اهم اهداف جهاد دانشگاهی است.

حجت الاسلام راهداری افزود: فرهنگ جهادی تنها راه گشایش تنگناها و بن‌بست‌های جامعه است.

راهداری در ادامه تصریح کرد: جهاد دانشگاهی در بحث تولید علم به‌خوبی در کشور درخشیده و توانسته خود را در این جهاد علمی موفق نشان دهد.

وی خاطرنشان کرد: جهاد فرهنگی از دیگر فلسفه‌های وجودی جهاددانشگاهی است که باید به این موضوع با توجه به حساسیت جامعه بیشتر به آن پرداخته شود.

امام جمعه موقت زاهدان اظهار کرد: توسعه فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی یکی دیگر از فعالیت‌های این نهاد است و در این زمینه می‌تواند منشأ تحولات بسیاری در عرصه علوم مختلف و تحقیقات باشد.

جهاد دانشگاهی زمینه پیشرفت کشور در بخش سلولهای بنیادی را فراهم کرده است

رئیس دانشگاه زابل گفت: جهاد دانشگاهی در حوزه های مختلف علمی فعالیتهای بسیارخوبی را انجام داده است.

دکترموسی بهلولی افزود: در بخش سلولهلی بنیادی در سطح کشور جهاد دانشگاهی اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است به گونه ای که مهمترین پیشرفت کشور در این بخش، و اقدامات خوبی که در حوزه علم شده توسط این نهاد انقلابی بوده است.

وی ادامه داد: مراکز تحت پوشش جهاد دانشگاهی که در مناطق مختلف کشور قرار دارند باید باتوجه به پتانسیلهای موجود علمی و پژوهشی همان منطقه، اقدامات پژوهشی و علمی شان را درجهت رفع مشکلات موجود انجام دهند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه جهاددانشگاهی توانسته در زمینه مسایل آموزشی نیز به خوبی ورود پیدا کند به گونه ای که آموزشهای بسیار عملیاتی تری نسبت به آموزشهای تئوریک دانشگاهها ارائه نماید.

رئیس دانشگاه زابل گفت: در هرمنطقه، مراکز تحت پوشش جهاددانشگاهی باید بتوانند با کمک متخصصین دانشگاهها، تحولاتی مثال زدنی بوجود بیاورند.

دکتربهلولی ادامه داد: در بحث اقتصاد مقاومتی که یک ضرورت ملی است و در کنارآن اقتصاد دانش بنیان نیز مطرح است جهاددانشگاهی می تواند بسیار پررنگ ظاهر شود و در واقع در تحقق اقتصاد مقاومتی می تواند گامهای خوبی را بردارد.

مهندسی فرهنگی رویکرد اصلی جهاددانشگاهی

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: رویکرد اصلی جهاددانشگاهی مهندسی فرهنگی است.

دکتر علیرضا بندانی افزود: امروز جهاد دانشگاهی توانسته در کنار دانشگاه ارتباط خوبی را در بخش های علمی و فرهنگی با خارج از محیط دانشگاهی داشته باشد.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: جهاد دانشگاهی توانسته با اجرای دوره های آموزشی و استفاده از روحیه پژوهشگری در ارائه خدمات علمی و فنی مؤثر واقع شود.

دکتر بندانی افزود: خلاقیت، نوآوری و ایده از عواملی است که جهاد دانشگاهی موفقیت های زیادی طی سالهای اخیر در آن داشته است.

وی بیان کرد: این نهاد انقلابی همواره در پیشرفت صنعت، خدمات، توسعه دانشگاه ها و... از نظر کمی و کیفی نقش پررنگی داشته است.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان، جهاددانشگاهی را از مهم‌ترین ارگان‌های موثر در پیشرفت علمی و خودکفایی دانست.

راه اندازی بانک خون بند ناف نیاز استان بود که توسط جهاد دانشگاهی بر طرف شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: راه اندازی دفاتر بانک خون بند ناف نیاز استان سیستان و بلوچستان بود که توسط جهاد دانشگاهی بر طرف شد.

محمد رضا میری، ضمن تشکر از مشارکت جهاد دانشگاهی با دانشگاه علوم پزشکی در بحث راه اندازی بانک خون بند ناف در جهت رفع بیماری های ژنتیکی و مادرزادی بیان کرد: توان علمی جهاد دانشگاهی می تواند به کمک علم پزشکی کمک کند.

میری افزود: پژوهش های علمی جهاد دانشگاهی می تواند بحث پزشکی را نیز متحول کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ادامه اظهار کرد: جهادگران جهادددانشگاهی باید برخود ببالند که تحقیقات آنان در عرصه‌های گوناگون بویژه در حوزه پزشکی هم‌اکنون در کلینیک‌های درمانی کشور به مردم ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: باید مدیریت جهادی از طرف جهاد دانشگاهی و مدیریت علمی از طرف دانشگاه علوم پزشکی زاهدان باشد تا به دور از هر گونه حاشیه با همکاری هم، ارائه خدمات به بیماران را اولویت خود قراردهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن بیان اینکه توسعه استان نیاز به دو  امر اساسی علم و روحیه جهادی دارد اضافه کرد: برای توسعه استان و دستیابی به افق ایران 1404 نیاز به تقویت بیش از پیش فعالیت های جهاد دانشگاهی در استان داریم و اعلام می کنم  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در استان برای انجام هرگونه همکاری آماده است.

میری همچنین برای پیشرفت بیشتر جهاد دانشگاهی استان پیشنهاداتی همچون ، توسعه امور فرهنگی با همکاری حوزه و دانشگاه ، گسترش طرح های کاربردی به منظور به کارگیری نتایج پژوهش ها، انجام طرحهاي تحقيقاتي در زمينه هاي مختلف مورد نياز جامعه  و استان، برنامه ريزي مناسب برای فعاليت هاي علمي و پژوهشی، فرهنگي و تربيتي، و ايجاد آمادگي فكري و مكتبي در قشر جوان به منظور مقابله با غرب زدگي و انحرافات در چارچوب سياستهاي فرهنگي کشور را ارائه داد.

تربیت نیروهایی متخصص، متعهد و توانمند نقطه قوت جهاد دانشگاهی

 

رئیس پژوهشکده علوم زمین و جغرافیا دانشگاه سیستان‌وبلوچستان گفت: در حوزه آموزشی، جهاد دانشگاهی توانسته است سطح دانش، بینش و مهارت نیروهای تخصصی مورد نیاز برای پیشرفت کشور را ارتقا دهد و نیروهایی متخصص، متعهد و توانمند تربیت کند.

عیسی ابراهیم زاده افزود: جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی نقش‌آفرینی کرده و مهم‌ترین رویکرد آن طی این سال‌ها، تقویت روحیه جهادی، کمک به پیشرفت کشور و نیل به خوداتکایی ملی بوده است.

وی گفت: جهاد دانشگاهی نهادی برخاسته از بطن انقلاب اسلامی است که در ابتدای انقلاب و در سال ۱۳۵۹ شکل گرفت و تاکنون منشأ خدمات ارزشمندی بوده است.

وی تصریح کرد: در اوایل انقلاب، عموما دانشگاه‌ها به‌صورت پایگاه عضوگیری گروه‌ها و احزاب مختلف درآمده بود و هر روز گروه‌های مختلف با اشغال کلاس‌های درس در حال فعالیت‌های سیاسی بودند که نه تنها فعالیت علمی را از دانشگاه سلب کرده بود، بلکه بیم آن می‌رفت که انقلاب را نیز به بیراهه بکشاند.

رئیس پژوهشکده جغرافیا دانشگاه سیستان‌وبلوچستان افزود: بنابراین ضرورت بازبینی در جایگاه و چگونگی ایفای نقش علمی، فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در جامعه پیش آمد و بدین منظور ضرورت انقلاب فرهنگی مطرح و سرانجام  در ۲۳ خرداد همان سال با فرمان حضرت امام(ره)، ستاد انقلاب فرهنگی شکل گرفت.

وی اظهار کرد: گزینش و تربیت استادان و دانشجویان شایسته و اسلامی کردن محیط دانشگاه‌ها، مهم‌ترین خواسته‌های امام(ره) در فرمان تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی بود و بدنبال آن، در ۱۶ مرداد سال ۱۳۵۹، ستاد عالی انقلاب فرهنگی در جلسه‌ای حکم به تشکیل جهاد دانشگاهی به منظور اجرای فرمان امام داد.

ابراهیم‌زاده ادامه داد: جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی نقش‌آفرینی کرده و مهمترین رویکرد آن طی این سال‌ها، تقویت روحیه جهادی، کمک به پیشرفت کشور و نیل به خوداتکایی ملی بوده است.

پژوهشگر برتر دانشگاه سیستان‌وبلوچستان در سال ۹۴، افزود: جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی نیز توانسته است به اسلامی شدن دانشگاه‌ها کمک کند و روحیه خودباوری، امید به آینده، آزاد اندیشی و فرهنگ کار و تلاش را در دانشجویان تقویت کند.

وی اظهار کرد: کمک به بهبود فضای کسب و کار، توانمندسازی و اشتغال دانش آموختگان از طریق توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی و اشتغال دانش بنیان نیز از دیگر خدمات جهاد دانشگاهی است.

ابراهیم‌زاده در پایان افزود: این نهاد انقلابی تلاش‌های فزاینده‌ای در تحقق آرمان‌ها داشته است، موفقیت‌های بسیار چشمگیری به‌دست آورده، اما تا تحقق جامع و مانع این کارکردها و اهداف، راه طولانی در پیش دارد و تلاش‌های مضاعفی را می‌طلبد.

جهاد دانشگاهی بخشی از توسعه نیافتگی سیستان وبلوچستان را جبران کند

امام جمعه چابهار طرح تعادل بخشی منابع آب که با مشارکت جهاد دانشگاهی انجام می‌شود را ارزشمند توصیف کرد و گفت:جهاد دانشگاهی می‌تواند طرح های کاربردی خود را برای جبران توسعه نیافتگی استان به کار برد.

حجت السلام والمسلمین سیدمحمدموسوی با اشاره به درپیش بودن 16مرداد سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی اظهار کرد: راهبرد اصلی تاسیس جهاد دانشگاهی در سال 59جهشی جهادی در حرکت های علمی و دانشگاهی کشور بود.

وی افزود: جهاد دانشگاهی با تاسیس مراکز دانش بنیان و فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی خود حرکت بسیار بزرگی را در اشتغالزایی فارغ التحصیلان دانشگاهی انجام داده و به فضای بسیاری از دانشگاه های کشور نشاط و پویایی بخشیده است.

به گفته وی حرکت جهاد دانشگاهی درسال های اخیر کندتر شده است و لازم است با تصمیم های جهادی به حرکت پرنشاط و پیوسته خود ادامه دهد.

حجت السلام والمسلمین موسوی با اشاره به فعالیت های جهاد دانشگاهی سیستان وبلوچستان تاکید کرد: باتوجه به پتانسیل های بالایی که در جهاد دانشگاهی وجود دارد این نهاد انقلابی می تواند با حرکت جهادی خود بسیاری از مشکلات توسعه نیافتگی سیستان و بلوچستان را برطرف کند.

وی خاطرنشان کرد: سیستان وبلوچستان معادن بسیار غنی وگران بهایی دارد که جهاد دانشگاهی استان باید در زمینه اکتشافات و بهره‌وری حداکثری از معادن استان تحقیقات کاربردی انجام دهد و به سرمایه گذاران ارائه کند.

امام جمعه چابهار در پایان گفت: طرح تعادل بخشی منابع آب استان که با مشارکت جهاد دانشگاهی انجام می شود طرحی خوب برای استفاده بهینه از آب و بهره برداری حداکثری از منابع محدود استان است که لازم است تداوم داشته باشد.

ظرفیت های ارزشمند جهاد دانشگاهی همیار طرح های شیلاتی استان

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان گفت: فعالیت ها و توانمندی های جهاد دانشگاهی طرح پرورش ماهی درقفس را سرعت بخشیده است.

هدایت الله میرمرادزهی با گرامی داشت 16مرداد سالروز تاسیس جهاد‌دانشگاهی اظهار کرد: جهاد‌دانشگاهی نهادی انقلابی است و همان‌طور که از نامش پیداست باید در همه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی، حرکتی جهادی داشته باشد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی باید در هرفعالیتی که نیاز به پژوهش های کابردی و برنامه ریزی مدون دارد، وارد شود چراکه مراکز و پتانسیل های بالایی در زمینه تحقیقات کاربردی دارد.

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان بااشاره به پروژه پرورش ماهی در قفس تصریح کرد: این طرح اقتصاد مقاومتی را با مشارکت جهاد دانشگاهی استان به صورت پایلوت آغاز کردیم تا از توانمندی های این نهاد انقلابی برای شناساندن آن به سرمایه گذاران استفاده کنیم.

میرمرادزهی با اشاره به تصویب سند جامع شیلات سیستان وبلوچستان خاطرنشان کرد: انتظار داریم ظرفیت های ارزشمند جهاد دانشگاهی در دیگر طرح های شیلاتی استان همچون کشت و پرورش میگو به کار رود.

مشارکت جهاد دانشگاهی برای رشد شاخص‌های انسانی در جنوب استان

نماینده مردم چابهار،کنارک، نیکشهر و قصرقند در مجلس شورای اسلامی خواستار استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای توسعه شاخص های انسانی مردم جنوب استان شد.

عبدالغفور ایرانژاد با اشاره به فعالیت های جهاد دانشگاهی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به دانشگاه و دانشجویان نشاط بخشیده و با تاسیس مراکز دانش بنیان و پارک های علم وفناوری زمینه ورود دانشجویان به بازار کار را فراهم کرده است.

وی افزود: جهاد دانشگاهی با سابقه 37ساله درخشان خود بسیاری از مشکلات و تنگناهای کشور را برطرف کرده است.

به گفته نماینده مردم چابهار،کنارک،نیکشهر وقصرقند در مجلس شورای اسلامی مردم جنوب استان از محرومیت های تاریخی بسیاری رنج می برند وپایین ترین شاخص های توسعه انسانی را دارند.

ایرانژاد تاکید کرد: از جهاد دانشگاهی استان انتظار می رود بامشارکت وحرکت جهادی خود برنامه هایی را برای توسعه شاخص های انسانی مردم جنوب استان به کار برد.

وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی استان با تکیه بر ظرفیت خود مطالعاتی را برای رشد شاخص هایی همچون درمان،زندگی شهری ودسترسی به آب انجام دهد و طرح هایی را به دستگاه های اجرایی پیشنهاد دهد.

ایجاد و راه اندازی دفتر تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش اموختگان از برنامه‌های جهاد دانشگاهی

رئیس جهاد دانشگاهی استان سیستان و بلوچستان گفت: جهاد دانشگاهی نهادی است علمی ، انقلابی و دانش بنیان, دارای سه ساحت اعتقادی , رفتاری و عقلانی که صیانت از اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی؛ تعهد به توسعه و پیشرفت کشور و پایبندی به اخلاق را سرلوحه فعالیتهای خود قرار داده است.

دکتر منصور تاجری با تبریک و گرامیداشت 16 مرداد سالگشت تشکیل نهاد جهاد دانشگاهی و میلاد پرنور حضرت ثامن الحجج ، ضمن تبیین پیشینه تاسیس این نهاد انقلابی در سال 1359 به فرمان بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی در سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی نهادی است انقلابی با هویت اسلامی و برخوردار از منابع انسانی متعهد و کارامد؛ الهام بخش و موثر در علم ,فن اوری و فرهنگ با تعامل سازنده در عرصه ملی و بین المللی .

وی ضمن تبیین فرازی از فرمایشات مقام معظم رهبری در باره جهاد دانشگاهی خطاب به نمازگزاران جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: حمایتهای همه جانبه مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوریاز این نهاد,  سرمایه ای گرانسنگ برای این نهاد انقلابی محسوب می گردد.

وی جهاد دانشگاهی را پل ارتباطی دانشگاه و جامعه دانست که به جد می تواند بر اساس توانمندیهای حاصله در توسعه پایدار و دانش بنیان استان ایفای نقش کند،.،

او رسالت و ماموریت این نهاد انقلابی را در چهار عرصه فرهنگ ، پژوهش ، اموزش و تجاری سازی فناوری همراه با اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی دانست و تصریح کرد: به حمدالله در عرصه فرهنگی در سال گذشته فعالیتهای خوبی داشتیم و جمع کثیری از جمعیت یکصد هزار نفری دانشجوی استان را در چرخه فعالیتهای فرهنگی جهاد قرار دادیم ،

وی برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی ، هنری ، ادبی ، دینی و معرفتی متناسب با سلایق و ذایقه های گوناگون دانشجویان ، اجرای مسابقات مناظرات دانشجویی جهت ترویج فرهنگ گفتگو ، مسابقات کتابخوانی و جشنواره مکارم الاخلاق و کارگاههای اموزشی سبک زندگی و فعالیتهای خبری و رسانه ای از دریچه ایسنا و ایکنا و ایسپا و ،،،،، را از اهم برنامه های فرهنگی اجرا شده در سال ماضی عنوان کرد ،

رییس جهاد دانشگاهی استان اموزش را دیگر رسالت جهاد عنوان و تصریح کرد: این اموزشها در بخشهای عمومی ، تخصصی  ، فوق تخصصي  و علمی کاربردی اجرا می شود که در سال گذشته هزاران نفر از جوانان  , توانسته اند دوره های اموزشی اشتغال محور، محصول محور ، دانش محور و مهارت محور در مراکز اموزشی ایجاد شده در سایر شهرستانهای استان را فرا گیرند.

او تربیت کمک پرستار با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ، تربیت فراگیران حوزه گاز با همکاری شرکت ملی گاز ایران ، تربیت چند هزار نفره کارافرینی ، و ، ،، را از مهمترین دوره های اموزشی برگزار شده در سال ماضی دانست و خاطر نشان کرد: جهاد دانشگاهی اولین مرکز علمیست که اموزشهای مجازی را در استان انجام می دهند ،

دکتر تاجری تحقیقات را رکن اصلی جهاد دانشگاهی دانست و اظهار کرد:  انجام طرحهای پژوهشی کارفرمایی ، بومی سازی دانش فنی تولید بچه ماهی و پرورش ماهی در قفس با همکاری شیلات ،   راه اندازی دهکده گیاهان دارویی در سیستان ، برنامه ریزی برای ایجاد ایستگاه تحقیقاتی شتر که استان با دارا بودن نیمی از شتر کشور قطب شتر ایران محسوب می شود ،  تلاش در حهت ایجاد سلامتکده طب سنتی ، برنامه ریزی جهت ایجاد مدرن ترین کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندان پزشکی  با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ، اخذراخذ موافقت اصولی ایجاد مرکز درمان ناباروری  ، ایجاد دفاتر بانک خون بند ناف در بیمارستانهای. زاهدان با همیاری دانشگاه علوم پزشکی و مدیریت درمان تامین اجتماعی که تا کنون یکصد مادر باردار از خدمات تخصصی ان بهره مند شده اند و ،،،.  از عمده فعالیتهای تحقیقاتی این نهاد در سال گذشته بوده است ،

رییس جهاد دانشگاهی استان ایجاد و راه اندازی دفتر تجاری سازی محصول و اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را از عمده برنامه های جهاد بر اساس برنامه توسعه ششم دانست و تصریح کرد: در این دفتر کلینیک مشاوره و اشتغال ، کانون خلاقیت و شکوفایی و دفتر حمایت از نو اوریهای علمی جهت حمایت از نخبگان علمی استان را ایجاد می کنیم ،

وی برگزاری رویدادها و استارتاپها جهت  دریافت ایده های نواورانه و فناورانه جوانان خلاق را در راستای ایجاد و راه اندازی دفتر مزبور دانست. 

وی خاطر نشان گرد: جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان که پس از 37 سال به درختی تناور تبدیل شده استس الحمزولله اینک در مسیر بالندگی و تعالیست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: