• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-2787-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آغاز کاوش های باستان شناسی در قلعه رستم سیستان

سرپرست هیئت کاوش قلعه رستم سیستان از آغاز کاوش و خاکبرداری محوطه قلعه رستم دشت سیستان با هدف بررسی خندق پیرامون و پی یابی و خوانا سازی شاه نشین خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مجتبی سعادتیان اظهار کرد: این مجموعه باستانی در فاصله 50 کیلومتری جنوب شهرستان هامون استان سیستان و بلوچستان و در منطقه فرهنگی حوضدار واقع شده است.

سرپرست هیئت کاوش قلعه رستم سیستان افزود: بر اساس مطالعات باستان شناختی پیشین، این محوطه به سده های 6 تا 11 هجری قمری منتسب شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که چندین محوطه پیش از تاریخ و دوران تاریخی نیز در این منطقه فرهنگی به چشم می خورد و منطقه حوضدار را به یکی از مناطق مهم فرهنگی دشت سیستان بدل کرده است.

 سعادتیان بیان کرد: قلعه باستانی رستم یکی از آثار این پهنه فرهنگی است که در بررسی های باستان شناختی دشت سیستان در سال های 85 و 86 به سرپرستی رضا مهرآفرین و سید رسول موسوی حاجی بررسی و در سال 1393 با شماره 31110 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این باستان شناس اضافه کرد: بنای شاه نشین، سر در ورودی، بنای گنبدی (یخدان)، اصطبل و چندین فضای دیگر در این این قلعه به چشم می خورد که علاوه بر انجام فعالیت های مرمتی، نیازمند انجام مطالعات منظم باستان شناختی است تا بتوان به حصول نتایج درخور امیدوار بود.

سرپرست هیئت کاوش قلعه رستم سیستان افزود: بر این اساس و با توجه به لزوم فعالیت های علمی، گروهی از باستان شناسان و مرمت گران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اقدام به تهیه طرح پژوهشی کاوش و خاکبرداری در بنای شاه نشین و بررسی خندق پیرامون کرده اند تا بتوانند علاوه بر انجام مطالعات باستان شناختی، زمینه انجام فعالیت های مرمتی را نیز مهیا کنند.

گفتنی است؛ کاوش و خاکبرداری محوطه قلعه رستم دشت سیستان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: