• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 965-3290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فرماندار زابل عنوان کرد:

تامین برق، از موانع بهره برداري طرح 46 هزار هكتار آبیاری به اراضی سیستان

فرماندار زابل گفت: يكي از موانع بهره برداري طرح 46 هزار هكتار مشكل تامين برق ايستگاه هاي پمپاژ آب است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، هوشنگ ناظری در جمع خبرنگاران بیان کرد: براي رفع مشكل برق منطقه از دو مسير در حال پيگيري است، يكي از مسير زاهدان كه در صورت توافق با سرمايه گذاران چيني 4 تا 6 ماه آينده با ايجاد نيروگاه هاي سياري كه طراحي كرده اند كه هر كدام 25 مگاوات برق توليد مي كند و ديگري انتقال برق 400 كيلو وات از نهبندان به طول 90 كيلومتر كه 75 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و تا كنون 72 ميليارد تومان در اين بخش هزينه شده است.

وی اضافه کرد: این نشان دهنده این است که دولت علیرغم تمامی مشکلات مالی به دنبال رفع کمبودها و کاستی ها و عمران توسعه سیستان است. 10 هزار هکتار از این طرح در سال گذشته آماده بهره برداری شده است و 21 هزار هکتار دیگر نیز تا پایان مهر ماه سال جاری آماده بهره برداری می شود.

فرماندار گفت: دولت يازدهم در این چهار سال تلاش ها و خدمات زیادی برای رونق و توسعه سيستان و بلوچستان انجام داد. بخصوص در حوزه سيستان فعاليت هاي مهمي صورت پذیرفت و با توجه به مسائل و مشكلاتي كه حوزه سيستان داشت و هنوز هم وجود دارد ، دولت برنامه هايش را براي حل اين مسائل و مشكلاتي كه گريبانگير مردم بود متمركز كرد.

ناظری اظهار کرد: در بحث مديريت آب اقدامات بسيار خوبي صورت گرفته است چون يكي از اصلي ترين مشكلي كه در بحث مديريت آب است موضوع تبخير آن بود كه با توجه به ضرورت هايي كه وجود دارد و منابع آب ما از كشور ديگري سرچشمه مي گيرد اقدامات مهمي انجام شد. با اجرایی شدن پروژه بزرگ و تاريخي 46 هزار هكتاري که در حال انجام است جلوی بخش زیادی از تبخیر آب گرفته خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: دولت در بخش مخازن برنامه دارد و در حال پيگيري است كه بتوانيم ظرفيت مخازن چاه نيمه ها را بالا ببريم چون سالانه 300 تا 350 ميليون متر مكعب از سطح چاه نيمه ها تبخير مي شود.

وی تصریح کرد: با پیگیری استاندار و پیشنهاد وزارت کشور ، تایید سازمان برنامه و بودجه و به استناد اصل یکصد و سی هشتم قانون اساسی در جلسه هیات دولت مبلغ 250 میلیارد ریال برای تامین آب در استان و منطقه سیستان از ژرفا مصوب و تخصیص یافت.

ناظری گفت: ريزگردها زيرساخت ها را به مخاطره مي اندازد و موضوعي است كه سال ها از آن غافل و فقدان آن كاملا احساس مي شد. در گذشته هيچ برنامه اي نبود و يا اگر برنامه اي هم بود هر ارگان به صورت فردي كار مي كرد.

فرماندار زابل ادامه داد: در طي این سه سال اخير برنامه هاي خوبي تحت عنوان مديريت جامع تالاب هامون انجام پذیرفته و سند آن تدوین گردیده است. لذا مشاركت و نقش مردم و بهره برداران نیز در مديريت تالاب هامون مهم است.

وی بیان کرد: كانون هاي بحران شن هاي روان در افغانستان است و اين مشكل را ما بايد از سرمنشا كه ولایت نيمروز است مهار كنيم و اگر در پايين دست بخواهيم چه از روش هاي شيميايي و چه از روش هاي بيولوژيكي براي مهار استفاده كنيم به نتيجه اي نخواهيم رسيد مشابه كاري كه در سال 80 با احداث بادشكن ها در تالاب هامون صورت گرفت.

وی افزود: در رابطه با شن هاي روان كميته هايي تشكيل شده است و برنامه هايي را با هماهنگي با سازمان جنگل ها و مراتع كشور و سازمان محيط زيست تنظيم و رايزني هايي در داخل و خارج كشور صورت پذیرفته است و اميدواريم كه پروژه هاي اين قسمت بزودي باتوجه به توافق هايي كه طرف مقابل بايد داشته باشد انجام شود و پروژه مهار حركت شن هاي روان در كانون آن اجرایی گردد.

فرماندار زابل گفت: براي احياي تالاب هامون مي توانيم با قدرت بگوييم كه داراي سندي هستيم كه تا چشم انداز 25 ساله تالاب هامون مشخص شده است كه در اين سند تالاب هامون بعنوان تالابي زنده و احياء شده و داراي آب كافي در مناطق و نواحي حساس برنامه ريزي شده است.

ناظری اظهار کرد: مشكل ديگري كه سيستان را تهديد مي كند و حاصل غفلت هايي در گذشته بوده بحث مواد مخدر و اعتياد است که توسط مسئولين عالي كشور مقام معظم رهبري و رياست محترم جمهوري اشارات محكمي براي كنترل آسيب هاي اجتماعي بخصوص اعتياد شده است.

وی تصریح کرد: در قسمت موضوع اعتياد در سه بخش پيشگيري، درمان و مبارزه با مواد مخدر فعاليت هاي بسيار مهمي انجام شدو در حال حاضر سند جامعي را با چشم انداز 1404 براي پيشگيري مواد مخدر و الكل تنظيم شده كه از سال 96 برنامه ها شروع مي شود.

فرماندار خاطرنشان کرد: خوشبختانه طي اين چند سال اخير تشكل هاي سيستاني خيلي خوبي فعال شدند و ما به حضور مردم و تشكل ها در بخش اعتياد و مواد مخدر نيازمنديم و با حضور فعال خودشان در عرصه هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي و سياسي و حتي امنيتي بتوانند نقش آفرینی کنند.

وی تاکید کرد: دولت اهتمام خاصي در كاهش بيكاري و نرخ بيكاري منطقه داشته است قطعا بيكاري با ايجاد كارگاه ها، كارخانه ها و واحد هاي توليدي كاهش پيدا مي كندو براي اينكه اين واحد ها ايجاد شوند هيچ راهي جز سرمايه گذاري و جذب سرمايه گذار وجود ندارد.

وی اذعان کرد: براي جذب سرمايه گذار كساني كه معتقد هستند به اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل، توليد و اشتغال بايد خودشان را موظف بدانند كه نسبت به تحقق اصول اقتصاد مقاومتي حساسيت لازم را داشته باشند. اگر كه هر شخصيت حقيقي يا حقوقي بخواهد رفع مسئوليت كند در اين رابطه نمي تواند بعنوان فردي مدعي حل مشكلات منطقه است، باشد. ادعاي اين قضيه در اقدام و عمل صورت ميگیرد كه اين جز جذب سرمايه گذار راه ديگري ندارد.

فرماندار بیان کرد: بايد بدنبال اين باشيم كه راه و بستر جاذبه هاي منطقه را با صحبت ها، نوشتارها، مطالب ، اقدامات و رفتارهاي خودمان بگونه اي برنامه ريزي و طراحي كنيم تا سرمايه گذار بتواند با طيف خاطر وارد منطقه شود و سرمايه گذاري كند ، نباید به گونه ای اقدام و عمل کنیم که موجبات گریز سرمایه و سرمایه گذاران را فراهم کنیم.

ناظری خاطرنشان کرد: در اين چند سال اخير با توجه به اقدامات صورت گرفته از سوی دولت باعث شد كه فاصله كمتري نسبت به نقاط برخوردار پيدا كند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: