• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 965-3390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توضیحات فرماندار از نحوه عملیات اجرایی بزرگراه زاهدان -زابل

فرماندار زابل بیان کرد: عملیات اجرایی بزرگراه زاهدان -زابل  وبلعکس در چند قطعه در حال اجراست.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، هوشنگ ناظری به خبرنگاران گفت: در قطعه یک، 32 كيلومتر از این طرح با پيشرفت فيزيكي 90 درصد در كمر بندي لوتك در حال اجراي آسفالت است و براساس اعلام مجری تا پايان مرداد ماه به بهره برداري مي رسد.

فرماندار زابل در ادامه افزود: در قطعه 2.3.4 نیز  75 كيلومتر كه در سال هايي كه وضعيت مالي كشور خوب بود قراردادهايش تنظيم نشده بود كه اين در حال حاضر در حال انجام است و تامين اعتبار آن با توجه به سفري كه وزير راه به استان داشته در اولويت قرار گرفته است.

ناظری ادامه داد: در قطعه 5 نیز41 كيلومتر از پل شيله تا نمازخانه حرمك ادامه دارد و پيشرفت فيزيكي آن 60 درصد بوده و براساس اعلام مجری پيش بيني مي شود كه تا پايان شهریورماه تا سه راهي دشتك به بهره برداري برسد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: در قطعه 6 این طرح نیز بطول 24 كيلومتر از نمازخانه حرمك تا پاسگاه كوله سنگي با پيشرفت فيزيكي 60 درصد و قطعه 7 نیز در محور زابل به هيرمند بطول 30 كيلومتر با پيشرفت فيزيكي 50 درصد بايد تملك اراضي صورت گيرد.

وی اظهار کرد: تا پايان سال 95، 170 ميليارد تومان برای این طرح جذب اعتبار صورت گرفت و اعتبار مصوب سال 95 هم مبلغ 25 ميليارد و 92 ميليون تومان است كه از اين مقدار 2 ميليارد و 361 ميليون تومان تخصيص پيدا كرده و مبلغ 21 ميليارد و 784 ميليون تومان در قالب اسناد خزانه است و اعتبار مصوب سال 96، 11 ميليارد و 444 ميليون تومان براي پروژه بزرگراه است.

ناظری تصریح کرد: براي اشتغالزايي در منطقه چندين كارخانه از سوی دولت راه اندازي شده و يا در حال راه اندازي است . كارخانه لوله حاصل پروژه 46 هزار هكتار در حال فعالیت است. كارخانه آنتي موان سفيدابه كه در حال انجام كار است ، در منطقه اقتصادی رامشار كارخانه كاغذ با 10 درصد پيشرفت فيزيكي و كارخانه كاشي و سراميك 50 درصد پيشرفت فيزيكي و در حال حاضر 40 نفر مشغول به كار در این پروژه هستند و  تا آخر سال جاري فاز 1 توليد آن به بهره برداري مي رسد و 350 نفر بصورت مستقيم اشتغال ايجاد خواهد كرد و اين دو كارخانه حدود 2000 نفر اشتغالزايي در بر خواهند داشت.

وی بیان کرد: کارخانه لاستيك كه در آن يك وقفه اي اتفاق افتاد و تركيب هيئت مديره بدليل انفعال عوض شد و با پيگيري استاندار و تأكيد وزير صنعت با اين تغيير ساختار مديريتي دستگاه هايي كه قرار بود از چين خريداري شود از آلمان خريداري مي شود ، ظرفيت تولید این كارخانه 25 هزار تن لاستيك سبك و 25 هزار تن لاستيك سنگين است و براي 1344 نفر ايجاد شغل خواهد کرد.

وی تاکید کرد: اينكه می فرمایید چرا در سیستان وحدت نيست یک دغدغه مهمي براي ماست و متاسفانه در اين منطقه بر خلاف ديگر جاها همه از ظرفيت ها و پتانسيل هاي يكديگر استفاده نمي كنند در عين اينكه مي توانند از نظر فكري و سياسي متفاوت باشند ،بايد تفاوت ها را بپذيريم و در جهت اهداف و بهبود منطقه  و معیشت مردم حركت كنيم. نباید اينگونه عمل شود و به جاي اينكه تلاش براي رفع مشكلات مردم انجام شود و مشکلات نشانه گرفته شود ، يكديگر را نشانه بگیریم.

ناظری گفت: باید پذیرفت در عین حالیکه بر اساس قانون, وجود سه قوا پذیرفته و بر استقلال سه قوا تاکید گردیده است،نمی شود هر کس با هر نیتی به مسائل ورود پیدا کند و در امورات قوای دیگر دخالت کند. وظایف اشخاص تعریف شده است و وظایف ذاتی هر سه قوا مشخص است که هر کس چه کاری انجام دهد.هر کس از محدوده خودش خارج شده به دلایلی که معلوم نیست مشکلش معرفتی است, شناخت ندارد یا اطلاعاتش کم است. بعضا احساس می شود که برای مطرح کردن خودشان است نه برای حل مشکلات مردم.اینکه بدانیم مشکل اصلی سیستان چیست خود یک هنر است و هنر دوم در این است که پاسخ درستی به این اشکال داده شود.

وی خاطرنشان کرد: وقتی بحث از درآمدهای مرزی می شود، درآمدهای مرزی تعریف دارد که باید در کجا هزینه شود و هر کس که به این قضیه ورود کند بلافاصله دیوان محاسبات و سازمان ها و ارگان های نظارتی جلوی او را خواهند گرفت.

وی ادامه داد: دلمان می خواهد که همه مسائل سیستان حل شود و همه ظرفیت ها و توانمندی ها کنار هم قرار گیرد مهم نیست که چه کسی کار را انجام داده است، مهم این است که کار انجام گردد و گره ای از مشکلات مردم باز شود.

ناظری اظهار کرد: برای رونق صنعت تورسیم و گردشگری باید معرفی ظرفیت ها و جاذبه های منطقه صورت گیرد در این زمینه ضعف داشته ایم ولی طی این چند سال اخیر و معرفی استان از سوی استاندار بعنوان مقصد گردشگری کشور باعث شده نسبت به سال های گذشته در این حوزه بهتر باشیم اما هنوز جای کار زیادی دارد و از هر فرصتی باید استفاده کنیم که هویت، شاخصها  و ارزش های سیستان را معرفی کنیم.

وی گفت: ائمه جمعه برای دولت ارزشمند و قابل احترام هستند. و از سر دلسوزی و نیت خیر صحبت و طرح موضوع می فرمایند, در نشستی که استاندار با ائمه جمعه شهرهای حوزه سیستان داشتند فعالیت های انجام شده در سیستان را گزارش دادند فعالیت هایی در بحث انرژی، پروژه ها، آب ، برق، منطقه آزاد، مرز و … خیلی از ائمه جمعه از این مسائل بی خبر بودند، شاید ضعف در ما بوده که نتوانستیم به خوبی اطلاع رسانی کنیم .

وی تاکید کرد: بارها به ائمه جمعه گفته شده که اگر مسئله ای است قبل از طرح آن از ما سوال پرسیده شود و اگر قانع کننده نبود بعد شما اقدام بفرمایید .دولت ائمه جمعه را در کنار خود می بیند و می توانند به هم کمک کنند برای توسعه منطقه و حل مشکلات مردم  و براساس فرمایشات مقام معظم رهبری همه باید به دولت کمک کنند و مورد حمایت قرار دهند. خدمات دولت بخشی از خدمات نظام جمهوری اسلامی در کنار دو قوه دیگر است. چگونه می توان خدمات دولت را که خدمات نظام است به هر دلیلی زیر سوال برد؟

وی تاکید کرد: مطالبه گری یک سویه نیست و باید چند سویه باشد. فقط مطالبه از دولت نیست، دولت هم از مردم و دیگران مطالبه دارد ، مردم هم از همدیگر مطالبه دارند.

ناظری در خصوص مشکلات فرهنگی منطقه نیز گفت: مشکلات فرهنگی را باید با روابط فرهنگی برطرف کرد. مسئولان فرهنگی ما نسبت به آسیب ها و معضلاتی که کانون خانواده را هدف گرفته باید پاسخگو باشند ، عامل اصلی معضلات اجتماعی ریشه در مشکلات فرهنگی دارد. وقتی ما وظایف ذاتی خود را فراموش می کنیم و به مسائل حاشیه ای می پردازیم باید توقع این چنین اتفاقات را داشته باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: