• دوشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-8184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بیان کرد:

605 میلیون متر مکعب اضافه برداشت آب در سیستان و بلوچستان

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان وبلوچستان گفت: در حال حاضر منابع آبی استان تعداد 21558شامل چاه ،چشمه و قنات می باشد و سالانه 2000 مترمکعب از آن برداشت می شود.

اتابک جعفری در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: 605میلیون متر مکعب اضافه برداشت آب در استان داریم.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان وبلوچستان در ادامه اظهار کرد: سالانه بیش از یک میلیارد مترمکعب از روان ابهای استان سیستان وبلوچستان از کشور خارج می شود.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص حفاظت از منابع آبی باید داشته ها و مخازن آبی استان را حفظ کنیم ، از این رو بحث تعادل بخشی آب های زیر زمینی در دستور کار شرکت آب منطقه ای استان قرار گرفته است.

جعفری تصریح کرد: اضافه برداشت از چاه های یکی از عمده ترین مسائل استان است و در طول یکسال بیشتر از حد مجاز از چاه ها برداشت آب صورت می گیرد.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان وبلوچستان با اشاره به این که سهم مصارف مختلف ازمنابع آب زیرزمینی 1.4 میلیارد مترمکعب است گفت؛ ازاین مقدار1822مترمکعب سهم کشاورزی 120 میلیون مترمکعب سهم شرب،13 مترمکعب سهم صنعت و50 میلیون مترمکعب سهم محیط زیست می باشد.

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر تعداد33سدمخزنی ،انحرافی وتغذیه ای  با ظرفیت 2.1 میلیارد متر مکعب در سطح استان احداث و تعداد 3 سد با ظرفیت 427 در حال احداث می باشدکه با بهره برداری از آنها حجم آبهای قابل کنترل دراستان به بیش از دو میلیارد مترمکعب خواهد رسید.

وی یکی از دلایل مشکل آب شرب را برداشت بی رویه از مخازن آبی دانست و افزود: آب شرب سالم حق اولیه هر انسان است و استفاده از آب بویژه در کشاورزی باید در اولویت کار ما قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: