• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-4284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار سیستان و بلوچستان:

پدیده قاچاق و کوله بری ناشی از فقدان نگاه توازن منطقه ای است

استاندار سیستان و بلوچستان در دومین کارگروه ویژه استانهای مرزی کشور گفت: امیدوارم  این نشست منشأ تغییر نگاه به قابلیت ها، استعدادها و پتانسیلهای استانهای مرزی کشور باشد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان علی اوسط هاشمی افزود: ایران کشوری است که با 15 کشور دنیا همسایگی دارد و اگر بتوانیم رویکرد درستی در نوع ارتباط با این کشور ها داشته باشیم قطعا می تواند بخش مهمی از مباحث و موضوعات مهم منطقه ای ما را در ابعاد مختلف  پوشش دهد.

وی بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان پهناورترین استان کشور ، 187 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه استان بالغ بر هزار و 150 کیلومتر فاصله است یعنی معادل فاصله استان خراسان رضوی تا استان قزوین فاصله داخلی استان است.

هاشمی ادامه داد: ما بر این باوریم؛ کشوری موفق است که توفیق شکل دهی دولت - ملت را داشته باشد، اگر این مهم اتفاق بیفتد، پیشرفت هم محقق می شود.

وی خاطرنشان کرد: رمز پیشرفت در گرو چسبندگی و همبستگی بین دولت و ملت است ،چرا که درد دولت ،درد مردم و درد مردم ، درد دولت است.

استاندار گفت: اگر پدیده دولت – ملت به درستی شکل بگیرد ، در مواقع لزوم یک کلام که از زبان بزرگان کشور گفته می شود باید تغییر جدی در رفتار مردم حاصل شود.

وی تصریح کرد: 900 کیلومتر مرز مشترک با پاکستان ، 320 کیلومتر مرز با افغانستان و 400 کیلومتر ساحل با پاکستان و عمان داریم؛ داشتن بندر اقیانوسی متصل به آبهای آزاد دنیا تا شاخ آفریقا برای صید و صیادی، از مزیت های برجسته تجارت این استان مرزی کشور بشمار می رود.

وی ادامه داد: اولین اجلاس بین المللی آیورا بعد از برجام در این استان با مشارکت 25 کشور تشکیل شد که با توجه به قابلیت های استان باید به دنبال سهم خویش از اقیانوس باشیم.

استاندار اظهار کرد: با برخورداری از 86 هزار کیلومتر مربع پهنه های معدنی به اکتشافات امیدبخش رسیدیم که  بهترین آن طلا و آنتیموان است که جزو فلزات کمیاب و گرانبها بشمار می روند که کمتر در کشور وجود دارد، علاوه براینها،شمش را داریم تولید می کنیم و به دنبال صنعتی کردن آن هستیم.

وی گفت: استان سیستان و بلوچستان 60 هزار نفر شتر دارد که وقتی از اقتصاد مقاومتی سخن می گوییم و گریز از چسبندگی به نفت و اینکه صاحب اختیار سیاست گذاری بر قیمت نفت ما نیستیم و جهان بر آن سایه می اندازد، این می تواند لرزه به حیات اقتصاد کشورها وارد کند ،پس می توانیم بگوییم که این استان مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی است .

هاشمی بیان کرد: در دولت یازدهم ،127هزار بازمانده از تحصیل را در کلاس های درس با پذیرش 6500 دبیر جذب کردیم تا بتوانیم پوشش تحصیلی خوبی داشته باشیم و افرادی که به دلایلی از تحصیل علم و دانش بازمانده اند از این حق مسلم بازنمانند.

وی افزود: استان سیستان و بلوچستان قابلیت های کثیری برای نقش آفرینی در عرصه منطقه ای و ایفای نقش در قامت ملی دارد اما با این نعمت های خدادادی ، متاسفانه به دلیل فقدان رویکرد برنامه ای درست و عدم نگاه مسئولانه  و ناآگاهی از این پتانسیلها بالاترین فعالیت غیر رسمی را در حوزه مرزی داریم .

استاندار گفت: پدیده قاچاق و کوله بری ناشی از فقدان نگاه توازن منطقه ای است همچنین فرار مالیاتی و روی آوری به قانون گریزی، حاصل نوع نگاه ضعیف یا غفلت از این همه پتانسیل است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: