• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-4684-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان:

55 درصد صادرات سیستان و بلوچستان از طریق بازارچه‌های مرزی صورت گرفته است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: سال گذشته ۵۵ درصد کل صادرات ۴۸۳ میلیون دلاری استان از طریق بازارچه‌های مرزی صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، به‌نقل از روابط‌عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان، نادر میرشکار در کارگروه ویژه استان‌های مرزی کشور که با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت در زاهدان برگزار شد، افزود: از مجموع بازارچه‌های مصوب، 6 بازارچه در مرز مشترک با افغانستان و 7 بازارچه در مرز مشترک با پاکستان قرار دارند و باید در مبادلات مرزی ابتدا معیشت مرزنشینان مد نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: بازارچه‌های مرزی نقش مهمی در ایجاد رونق و تحرک اقتصادی در مرزها و حتی کشور ایفا می‌کنند و بدون وجود بازارچه‌ها، توسعه اقتصادی مرزی قابل تصور نیست و حجم مبادلات بازارچه‌های مرزی نشان دهنده نقش مهم این واحدها در توسعه صادرات و بازرگانی استان‌های مرزی قلمداد می‌شود.

میرشکار گفت: استان سیستان و بلوچستان بر اساس مصوبه جدید هیئت دولت دارای 13 بازارچه مرزی مصوب است که در حال حاضر 7 بازارچه در امر صادرات و واردات کالا فعال هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان آمار جمعیتی مرزنشینان استان را 398 هزار و 968 خانوار که حدود یک میلیون و 335 هزار نفر هستند اعلام کرد و گفت: بازارچه‌های مرزی استان در حال حاضر از فعال‌ترین بازارچه‌های مرزی کشور هستند به طوری که در سال گذشته 55 درصد کل صادرات 483 میلیون دلاری استان از طریق بازارچه‌های مرزی صورت گرفته است.

میرشکار ارتقاء سهم حجمی واردات مرزنشینان، امکان تمدید کارت‌های مبادلات مرزی از 3 سال به 5 سال، افزایش حجم واردات کالا در مناطق محروم، اعمال معافیت مالیاتی برای تعاونی‌های مرزنشین و امکان خروج 50 درصد از کالاهای مرزنشینان از استان با لحاظ معافیت مالیاتی را از کارگروه ویژه استان‌های مرزی خواستار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: