• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-986-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان بیان کرد:

وجود کمتر از 40 مورد مدرسه کپری در سیستان و بلوچستان

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان سیستان و بلوچستان گفت: تعداد مدارس کپری موجود در استان کمتر از 40 مورد است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، علیرضا راشکی در شورای توسعه و نوسازی مدارس استان افزود: همچنین 543 کلاس درس کانکسی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که در تلاش برای جایگزینی فضاهای مناسب به جای آنها هستیم.

راشکی در ادامه از اجرای طرح تحقیقاتی مدارس کپری و سنتی با هدف طراحی سازه‌ای مناسب و جایگزین مدارس پیش ساخته در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: در این راستا از متخصصان و پژوهشگران دعوت کرده‌ایم تا بتوانیم با استفاده از خرد جمعی سازه‌ای مناسب طراحی کنیم  که علاوه بر  استحکام در مقابل سیل، زلزله و حوادث طبیعی و داشتن شرایط لازم برای یک کلاس درس، با اقلیم منطقه نیز سازگاری داشته باشد.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: مدارس پیش ساخته یا همان مدارس کانکسی نمی‌توانند جایگزین مناسبی برای مدارس کپری که با زیست و بوم منطقه سازگاری دارند باشند، مقرر شد این طرح تحقیقاتی و پژوهشی در استان اجرا شود.

راشکی همچنین به مشارکت خبرین مدرسه ساز در استان اشاره کرد و افزود: سیستان و بلوچستان از جمله محدود استان های کشور است که معاونت مشارکت خیران را در اداره کل نوسازی مدارس راه اندازی کرده که بر اساس اقدامات این بخش در قالب برگزاری همایش های ملی و استانی در سال های اخیر میزان مشارکت خیران از 95 میلیارد ریال (9 میلیارد و 500 میلیون تومان) سال 92، هم اینک به 470 میلیارد ریال (47 میلیارد تومان) افزایش یافته است.

وی افزایش اقدامات صورت گرفته در حوزه مدرسه سازی سیستان و بلوچستان را علاوه بر عنایت مسئولان کشوری و استانی معطوف به مشارکت بسیار خوب خیران دانست.

راشکی شمار خیران فعال در موضوع مدرسه سازی سیستان و بلوچستان را 138 نفر به صورت حقیقی و افزون بر 10 موسسه و بانک ذکر کرد.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان همچنین با اشاره به مشکلات موجود در حوزه آموزش و پرورش، بیان کرد: کمبود فضای آموزشی کمتر از 50 درصد مشکلات این حوزه را به خود اختصاص داده و بخش اعظمی  از این  مشکلات  مربوط به مسائل فرهنگی و اعتقادات سنتی است که برای رفع آنها از طریق علماء و معتمدان اقدام به  فرهنگسازی کرده‌ایم.

راشکی در ادامه گفت: 369 کلاس درس جدید در قالب 100 مدرسه با اعتباری بالغ بر 440 میلیارد ریال در مهرماه امسال در سطح استان سیستان و بلوچستان آماده بهره‌برداری است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین از مجموع 18 هزار و 954 کلاس درس استان پهناور سیستان و بلوچستان، 10 هزار و 528 کلاس درس نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: