• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-884-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بخشدار بیان کرد:

برداشت سالانه 36 هزار تن پسته در خاش

  بخشدار مرکزی خاش گفت: ۳۰۰۰ هکتار از باغ‌های بخش مرکزی خاش اختصاص به پسته دارد و سالانه ۳۶ هزار تن محصول از این سطح برداشت می‌شود.

مجتبی شجاعی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: محصول پسته این منطقه علیرغم مرغوبیت به دلیل نبود صنایع بسته بندی نمی‌تواند با محصول دیگر نقاط کشور رقابت کند و به‌صورت فله‌ای به رفسنجان حمل می‌شود و با نام پسته رفسنجان به بازارهای بین‌المللی عرضه می‌شود.

وی نداشتن مجوز صادرات برای پسته‌کاران خاش را از دیگر مشکلات باغداران اعلام کرد و گفت: به علت انحصار فرآیند صادرات پسته عمده سود پسته‌کاران عاید دلالان و واسطه‌گران می‌شود.

به گفته شجاعی ورود بخش خصوصی به حوزه فرآوری محصول پسته می‌تواند اقتصاد کشاورزی منطقه را رونق دهد و زمینه اشتغال جوانان را فراهم آورد.

بخشدار مرکزی خاش گفت: ۳۰۰ هکتار از باغ‌های بخش این به کشت انگور، ۱۰۰ هکتار به میوه‌های سردرختی و ۶۰۰ هکتار به کشت انار اختصاص دارد.

وی با اشاره به مرغوبیت محصول انار منطقه، افزود: عمده‌ این محصول در مناطق سنگان، پشت کوه و دشت آبخوان برداشت می‌شود.

شجاعی همچنین از وجود ۱۰۰۰ واحد گلخانه‌ای در بخش مرکزی خاش خبر داد و گفت: این بخش از نظر تعداد گلخانه رتبه نخست استان سیستان و بلوچستان را دارد.

وی اعلام کرد: بخش مرکزی خاش با تولید سالانه ۳۹۵۰ تن گوشت سفید از ۳۱ واحد مرغداری و ۲۹۵۰ تن گوشت قرمز از ۸۰ واحد گاوداری سنتی و ۳ واحد گاوداری صنعتی نقش مهمی در تأمین پروتئین استان دارد.

وی افزود: تعداد دام‌های سبک بخش مرکزی ۳۰۰ هزار رأس، شتر ۸۰۰۰ نفر و دام سنگین ۴۸۰۰ رأس است.

بخشدار مرکزی خاش با اشاره به این که ۱۵ هزار نفر در این بخش به امر کشاورزی و دامداری مشغولند، یادآور شد: بخش مرکزی خاش ۳۸ واحد صنعتی دارد که مهمترین آن کارخانه سیمان خاش با اشتغالزایی مستقیم ۶۰۰ نفر، تولید سالانه ۹۰۰ هزار تن و صادرات ۳۵ درصدی محصول است.

به گفته وی بخش مرکزی خاش از معادن غنی و متنوع از جمله سنگ مرمر، آهک، منزیت برخوردار است و در حال حاضر ۱۲ معدن در این منطقه فعالیت دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: