• دوشنبه ۱۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ناشناخته ماندن دهها گونه گیاهی و دارویی در خاش

بخشدار مرکزی شهرستان خاش با تاکید بر ضرورت توجه به منابع طبیعی و محیط زیست گفت: رونق گرفتن فعالیتها در عرصه کشت و تولید گیاهان دارویی می تواند نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی و تامین معیشت و درآمدزایی مردم ایفا کند.

مجتبی شجاعی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: کشت و تولید گیاهان دارویی به منظور ایجاد اشتغال و رونق تولید بایستی در میان مردم، فرهنگ سازی شود.

وی بیان کرد: دهها گونه گیاهی و دارویی در این منطقه وجود دارد که تاکنون ظرفیتهای آنها ناشناخته مانده و در صورت بهره برداری از آنها زمینه ایجاد اشتغال برای ساکنان مناطق روستایی فراهم می گردد.

شجاعی تصریح کرد: پرورش گیاهان دارویی از جمله بومادران، موره، رازیانه، شیرین بیان، گل گاوزبان، آویشن، پونه، درمنه سیاه و سفید، گلدر، ریواس و دهها گیاه دارویی در کنار رشد انواع قارچها و سبزی های کوهی تنها گوشه ای از قابلیت های فراوان این منطقه در زمینه تولید گیاهان دارویی محسوب می شود که توجه نکردن به آن از طریق روش های صنعتی سبب می شود از این ظرفیت بسیار مهم و اساسی آن گونه که شایسته است استفاده نشود.

وی اظهار کرد با بهره برداری از ظرفیتهای محیط زیست و منابع طبیعی به روشهای فنی و اصولی و با استفاده از تجربه های روستائیان و عشایر می توان به مبحث درآمدزایی برای افراد جامعه کمک کرد.

وی بیان کرد: با هدف توسعه مباحث اشتغالزائی و رونق تولید و اقتصاد مقاومتی برنامه های جامع و هم افزایی خوبی به منظور اطلاع رسانی به مردم برای کشت گیاهان دارویی بین دستگاههای اجرائی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری وجود دارد.

این مسئول ادامه داد: منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان خاش بسیار غنی و پربار بوده که از ظرفیتهای آن تمام مردم خاش و بویژه روستائیان و عشایر می توانند نفع ببرند. شجاعی افزود: بهره مندی از منابع خدادادی در جهت افزایش رونق اقتصادی باید مورد توجه باشد و در همین راستا دولت تدبیر و امید با بهره گیری از ظرفیت های این عرصه می تواند به مباحث ایجاد اشتغال و رونق تولید کمک کند.

بخشدار مرکزی خاش گفت: به واسطه شرایط مناسب آب و هوائی و زمینهای بکر و کوه تفتان و ارتفات بیرک و مورپیش، پنج انگشت و سیاه بند و دشتهای پشتکوه، آبخوان و غیره پوشش گیاهی در شهرستان خاش بی نظیر بوده که در جای جای این منطقه نعمت های ارزمند خدادای مشاهده می گردد.

وی درباره مزایای فرآوری گیاهان دارویی گفت: فرآوری گیاهان دارویی و عرضه آنها به صورت اسانس، عصاره، شربت و قرص موجب سهولت استفاده و استقبال مصرف کنندگان و ارزش افزوده و سود بیشتری برای کشاورز، تولید کننده و نیز بهره بردارن از دامان طبیعت می شود.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از گیاهان دارویی موجود در طبیعت مقرون به صرفه بوده و موجب اشتغال زایی نیز می شود، اما بهره برداری غیراصولی این گونه گیاهان را در معرض انقراض قرار می دهد به همین سبب باید روش های صحیح بهره برداری به بهره برداران آموزش داده شود و کشاورزان و روستاییان نیز زمین های خاصی برای کشت گیاهان دارویی در نظر گیرند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: