• پنجشنبه ۱۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-4214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فرماندار بیان کرد؛

به صدا در آمدن زنگ خطر خشک شدن قنوات سراوان

فرماندار شهرستان سراوان گفت: بحران آب دغدغه تمام کشور است و شهرستان سراوان با توجه به گزارشات کارشناسان در شرایط فوق العاده بحرانی قرار دارد و اگر روند به این صورت ادامه پيدا کند تمام قنوات رو به خشکی خواهد رفت و خطر خشک شدن قنوات منطقه به صدا در آمده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، درویش نارویی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان سراوان افزود: برداشت های غیر مدیریت شده و بی رحمانه باعث شده تنش آبی در منطقه‌ به اوج خود برسد که در این رابطه باید متولیان امر، فرهنگ مدیرت صحیح مصرف آب را در بین مردم نهادینه نمایند.

وی همچنین حفر چاه های غیر مجاز و برداشت بی رویه و غیر مجاز از چاه های مجاز را یکی دیگر از عوامل بحرانی یاد کرد و گفت: با مشارکت مردم و علما و روحانیون دارای تریبون می‌توان جهت فرهنگ سازی اقدام نمود.

فرماندار شهرستان سراوان در ادامه خطاب به مسئولین گفت: مسدود کردن چاه های غیر مجاز، مدیریت بهینه مصرف آب در حوزه های کشاورزی، صنعتی، شرب و تغییر الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین به جای غرقابی می تواند در غلبه بر بحران بی آبی تأثیر بسزایی داشته باشد.

فرماندار سراوان همچنین در رابطه با تأمین آب شرب شهروندان گفت: آب شرب یکی از مهمترین دغدغه های دولت است و در همین رابطه ۲ پروژه بزرگ مجتمع دشت شمس آباد و گشت در حال انجام است.

وی در ادامه برگزاری همایش با عنوان فرهنگ سازی در مصرف آب و استفاده بهینه از منابع آب را توسط امور آب و دیگر اعضا شورای حفاظت از منابع خواستار شدند.

فرماندار سراوان گفت: در راستای فرهنگ سازی بین کشاورزان، دولت تمام هزینه های اجرای طرحهای آبیاری نوین در این استان را نامحدود کرده و باید به این سمت حرکت کرد تا در مصرف بهینه آب نقشی داشته باشیم.

فرماندار سراوان احداث سد ماشکید سفلی را که به زودی کلنگ آن به زمین زده خواهد شد گفت: این سد با رویکرد اقتصادی، کشاورزی و تأمين آب شرب منطقه ساخته می شود و اعتبارات آن از صندوق توسعه ارزی کشور اختصاص پیدا می کند و از پروژه های شاخص استان به شمار می رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: