• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-3184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل دامپزشکی استان مطرح کرد؛

حمل بیش از 900 هزار کیلوگرم گوشت منجمد از سیستان و بلوچستان

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: در 6 ماه نخست امسال 969 هزار و 400 کیلوگرم گوشت منجمد از سیستان و بلوچستان به استانهای دیگر حمل شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مهدی حسینی در جمع خبرنگاران بیان کرد: همچنین طی این مدت، چهار میلیون و 14 هزار و 913 کیلوگرم گوشت وکیوم شده(بدون هوا) گاوی، 51 هزار کیلوگرم گوشت منجمد شتر و 12 هزار و 485 کیلوگرم لاشه گوسفند و بز به سایر نقاط کشور حمل شده است.

حسینی در ادامه با اشاره به حمل دام زنده از سیستان و بلوچستان به سایر نقاط کشور نیز گفت: همچنین در این مدت 93 راس گاو زنده و سه هزار و 801 نفر شتر زنده از سیستان و بلوچستان به سایر نقاط کشور حمل شده است.

وی با اشاره به واردات دام از بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان نیز اظهار کرد: در این مدت 828 راس گوسفند و بز، 2 هزار و 402 نفر شتر، 35 هزار و 68 راس گاو و گوساله از بازارچه مرزی کوهک سراوان وارد این استان شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان خاطرنشان کرد: بر اساس سند توسعه بهداشت دام مقرر شد در منطقه سیستان مجوزهای لازم برای پرواربندی دام داده شود که این مجوزها اعطا شده است اما مشکل در نبود تمایل وارد کنندگان دام به وارد کردن دام پرواری به استان است که موجب کاهش شدید واردات دام زنده شده است.

حسینی تصریح کرد: شعاع پرواربندی دام در منطقه سیستان به 100 کیلومتر افزایش یافته است اما واردکنندگان، متقاضی ورود دام برای پرواربندی نیستند زیرا دام پرواری باید 17 روز در قرنطینه باشد در حالی که دام های دیگر که برای کشتار وارد استان می شود 5 روز در قرنطینه می ماند و سپس روانه کشتارگاه می شود.

وی بیان کرد: براساس ضوابط مشکلی برای ورود دام پرواری به استان وجود ندارد اما محدودیت فقط از سوی وارد کنندگان است که امیدواریم سازمان دامپزشکی همکاری لازم برای رونق پرواربندی ها را داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد: از طریق مرز میلک تعداد اندکی دام برای پرواربندی وارد استان شده است، اما بیشتر دام ها از مرز سراوان وارد استان می شود که اغلب آن ها برای کشتار است و به پرواربندی نمی رسد. تنها مرز فعال واردات دام کهک سراوان است که بیش از 90 درصد واردات از این مرز انجام می شود.

حسینی اظهار کرد: با توجه به این که پاکستان جلوی ورود دام زنده به استان را گرفته است و تنها از مرز کهک واردات انجام می شود هدف این است که پرورش دام بومی رونق بیشتری داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: