• شنبه ۲۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-2190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

"شوگه" روستایی با قدمت بالا و محروم از خدمات دولت

روستای شوگه در بخش مرکزی خاش سیستان و بلوچستان با داشتن قدمت بالا همچنان از دریافت خدمات دولت در حوزه های مختلف محروم است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، ساکنان این روستا در دوران قبل از انقلاب و حدود چهار دهه از عمر نظام اسلامی از دریافت خدمات دولت بی بهره مانده اند.

این روستا از مکانهای مهم در مبحث تولید و اشتغال بوده و ساکنان آن به کار دامداری و کشاورزی اشتغال دارند.

شبکه توزیع برق در فاصله یکصد متری این روستا واقع شده و تیرهای برق و ترانس برق هم در محیط روستا افزون بر چهار سال است که نصب شده اند اما خبری از روشنایی و دادن نوید برق رسانی به ساکنان نیست.

زنان و مردان روستا آب مورد نیاز خود را از چاه کشاورزی و با فاصله حدود دویست متر بر سر و دوش خود حمل می کنند و گاها با موتورسیکلت و اگر خودرویی سبک و یا سنگین عبوری هم باشد با آن وسیله نقلیه تامین می کنند.

رئیس شورای اسلامی روستای شوگه می گوید: چهار دهه از عمر انقلاب سپری شده اما ساکنان این روستا همچنان از دریافت خدمات دولت و حمایتهای مسئولان از روستائیان بی نصیب مانده اند.

به گفته محمدامین میربلوچزهی ساکنان روستای شوگه به کار کشاورزی و دامداری مشغول هستند و به بهترین نحو نیز از محیط زیست و منابع طبیعی پاسداری می کنند.

وی با انتقاد از نگاه نا مهربان برخی از مسئولان به ساکنان محل بیان کرد: تیرهای برق و ترانس به دنبال اجرای مصوبه شورای حفاظت اراضی در محیط روستا بکار رفته و نصب شده اند اما مردم روستا همچنان از نعمت برق محروم هستند.

وی ادامه داد: آب شرب مورد نیاز مردم نیز با سختی و مشقت فراوان و با توان خود روستائیان از محل چاه از فاصله دویست تا سیصد متری و بر سر و دوش زنان و مردان و کودکان و گاها با موتورسیکلت و گاها با خودروهای عبوری تامین و به مصرف می رسد.

وی اظهار کرد: تاکنون مراجعات مکرر و مکاتبات مردم با ادارات بی پاسخ مانده و اقدام موثری برای حل مشکلات ساکنان صورت نگرفته است.

رئیس شورای شوگه تاکید کرد: موجی از دلسردی و یاس از خدمات دولت در وجود ساکنان شکل گرفته و امید مردم به عنایتهای خدا و پیگیری های مقامات بالادستی و دستگاههای ناظر است.

میربلوچزهی گفت: برخی از افراد شرور که کار قاچاق مواد مخدر و قاچاق سوخت و انسان می نمایند و کارشان سرقت مسلحانه و راه بندانی می باشد همواره مردم منطقه را مورد اذیت و آزار قرار می دهند و متاسفانه برخی از مسئولان در ادارات استانی و محلی نگاهی همسو با آنان دارند و بدون تحقیق و بررسی و نداشتن آگاهی از وضعیت موجود مردم را از دریافت خدمات دولت کریمه محروم ساخته اند.

وی همچنین از فرماندار بعنوان مقام عالی دولت، اعضای شورای تامین و مدیران دستگاههای اجرایی شهرستان خاش خواست برای حل مشکلات مردم تدبیر کنند تا خدمات شایسته ای به ساکنان محل ارائه گردد.

وی گفت: خاش بعنوان سرزمین طوایفی و قبیله ای شهرت دارد و مرکز ثقل طوائف سیستان و بلوچستان به شمار می رود و ساکنان هر طائفه در یک قلمرو و در یک محدوده مشخص سکونت دارند و به کار کشاورزی و دامداری و کارهای تجاری و غیره مشغول هستند و حق تجاوز کردن به دیگران را ندارند و هر طائفه در محدود مشخص خود ساکن بوده و به حقوق دیگران احترام می گذراند و در همین موضوع حساب کار افراد شرور و خرابکار از افراد عادی و با ایمان و وفادار به اسلام جداست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: