• سه شنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-186-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان بیان کرد:

ارائه 282 هزار نفر ساعت آموزش مهارتی به روستائیان و عشایر سیستان و بلوچستان

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۸۲ هزار و ۵۰۴ نفر- ساعت آموزش مهارتی به روستاییان و عشایر استان ارائه شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمد جهانتیغی افزود: این آموزش‌ها معادل یک هزار و 714 نفر- دوره آموزشی بوده که برای روستاییان و عشایر استان در راستای ایجاد اشتغال پایدار و ارتقای سطح زندگی جوامع روستایی و عشایری ارائه شده است.

وی بیان کرد: از مجموع آموزش‌های مهارتی ارائه شده 238 هزار و 680 نفر- ساعت آموزش معادل یک هزار و 499 نفر- دوره آموزشی در کارگاه‌های روستایی و 43 هزار و 824 نفر- ساعت معادل 215 نفر-دوره آموزشی در کارگاه‌های عشایری برای متقاضیان به اجرا در آمده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان در ادامه افزود: از جمله رشته‌های آموزش داده شده به روستائیان و عشایر می‌توان به سکه دوزی، سوزن دوزی، رایانه کار، برقکار ساختمان درجه یک و 2، انجام سرویس و نگهداری خودرو، تعمیرکار کولرهای آبی، نازک دوزی، خیاط لباس‌های سنتی، تولیدکننده خانگی اسانس و عرقیات گیاهی و تعمیرکار پکیج شوفاژهای گازی اشاره کرد.

وی گفت: خشکسالی، رکود و نبود اشتغال  در روستاها باعث مهاجرت و کوچ روستائیان شده و روستاهای خالی از سکنه شاید هولناک‌ترین ضربه اقتصادی و اجتماعی باشد که بر پیکره توسعه یک کشور وارد می‌شود. وقتی روستاها از ماهیت تولیدی خود دور شود، نبض اقتصاد جامعه کند می‌شود و آسیب‌های اجتماعی متعددی نیز به دنبال آن خواهد آمد.

وی خاطرنشان کرد: وجود امکانات رفاهی برای ماندگاری روستاییان کافی نیست و برای جلوگیری از مهاجرت باید اشتغال پایدار برای آنها فراهم شود که حمایت از صنایع کوچک در روستاها می‌تواند قدم مهمی در این زمینه باشد؛ حمایت از صنایع کوچک در روستاها می‌تواند موتور اشتغال را به راه بیندازد و با حمایت از مشاغل خانگی نیز می‌توان به ماندگاری بیشتر روستاییان در محل سکونتشان امیدوار بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: