• چهارشنبه ۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه سیستان وبلوچستان مطرح کرد؛

مرزهای سیستان و بلوچستان فرصت ارزشمندی برای رونق اقتصادی

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: گستردگی مرزهای استان تهدید نیست بلکه فرصت ارزشمندی برای رونق اقتصادی استان است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان وبلوچستان دکتر علیرضا بندانی در همایش ملی راهبردی توسعه شرق ایران اظهار کرد: وجود مرزهای طولانی در استان تهدید نیست بلکه یک فرصت است که باید با برنامه ریزی دقیق از این ظرفیت خدادادی در عرصه اقتصادی و زمینه های دیگر استفاده کرد.

وی در ادامه گفت: دروازه طلايی جنوب استان یعنی چابهار با ظرفیت های که دارد می تواند اقتصاد استان را شکوفا کند و به رونق اقتصادی منطقه کمک بسیار زیادی بکند.

بندانی تصریح کرد: اجرای برنامه های همچون راه اهن چابهار- زاهدان، فرودگاه و پتروشیمی چابهار باید با احتمام بیشتری دنبال شود چون باعث افزایش تبادلات اقتصادی درون و برون استانی می شود.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به وجود شرایط خاص استان در رابطه با تولید و پرورش گیاهان دارویی اظهار کرد: سیستان و بلوچستان می تواند در صنعت پرورش گیاهان دارویی بصورت علمی و با کمک دانشگاه به رونق اشتغال منطقه کمک شایانی را انجام دهد.

بندانی با اشاره به ظرفیت بی نظیر اراضی و سواحل مکران نیز گفت: استان با داشتن سواحل بکر می تواند در حوزه صادرات و واردات بندر و گردشگری  در منطقه جنوب شرق مطرح شود.

وی در ادامه به وجود معادن فلزی و غیر فلزی که استان را غنی کرده اشاره داشت و گفت: ما می توانیم با استفاده از توان دانشجویان متخصص در این زمینه به تجاری سازی این معادن برسیم.

رئیس دانشگاه خاطرنشان کرد: ما در استان بیش از 40مرکز اموزش عالی داریم و 100هزار دانشجو مشغول به تحصیل که ظرفیت خوبی برای پیشرفت استان است.

بندانی در ادامه با اشاره به این که به ازای هر 100هزار نفر جمعیت در استان 3هزار دانشجو داریم و این امار بسیار کم است چون در کشور به ازای 100هزار نفر جمعیت 15هزار نفر دانشجو وجود دارد که در این زمینه استان ضعیف است که باید پیشرفت کند.

وی در پایان گفت: دانشگاه سیستان وبلوچستان با 12هزار دانشجو می تواند محور توسعه استان قرار بگیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: