• شنبه ۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-1914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سرپرست شهرداری بیان کرد؛

سکونت 310 هزار نفر از ساکنان شهر زاهدان در بافت‌های فرسوده

سرپرست شهرداری زاهدان گفت: در حال حاضر 310 هزار نفر از ساکنان شهر زاهدان در بافت های فرسوده ساکن هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، هاشمزهی، در پیگیری حادثه ریزش دیواری در زاهدان که منجر به جان باختن چهار تن از شهروندان شد افزود: شهرداری زاهدان ارائه تسهیلات بانکی و کاهش 50 درصدی عوارش شهرداری از خدماتی است که برای بازسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته شده است.

سرپرست شهرداری زاهدان همچنین بیان کرد: بر اساس بند 14 ماده 55 قانون شهرداری ها، رفع خطر از بناها، بر عهده شهرداری هاست اما تخریب بافت فرسوده باید مراحل قانونی خود را طی کند که گاهی اجرای این قوانین زمان بر است.

وی تاکید کرد: برای شناسایی بافت های فرسوده و پرخطر نیازمند همکاری تمامی شهروندان هستیم و هر جا که شهروندان نسبت به بنا و یا دیوارهای فرسوده احساس خطر می کنند، موارد را حتما به شهرداری مربوطه محل سکونت خود اطلاع دهند.

همچنین مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه بیش از 40 درصد از جمعیت شهری استان در بافت های فرسوده زندگی می کنند گفت: ساختمان های واقع در بافت های فرسوده استان بدون ضابطه ساخته شده و از مقاومت چندانی برخوردار نیستند.

مسعود مالکی با بیان اینکه اکنون در بخش بلندمرتبه‌سازی تمامی نکات ایمنی رعایت می‌شود افزود: در این زمینه سازمان نظام مهندسی به طور کامل روی عملکرد مهندسان نظارت می‌کند و همچنین گروه‌های نظارتی اداره کل راه و شهرسازی نیز براساس ماده 35 قانون نظام مهندسی نظارت دارند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان با اشاره به وجود چهار هکتار بافت فرسوده دراین استان گفت: استان سیستان و بلوچستان در رفع و پیشگیری از حاشیه‌نشینی برنامه‌های گسترده‌ای دارد و استان پایلوت کشوری در این زمینه است.

مالکی همچنین با بیان اینکه چهار هکتار بافت فرسوده درقالب سکونتگاه غیررسمی و مناطق حاشیه‌نشین دراستان سیستان وبلوچستان موجود است، گفت: در شهرهای زابل، ایرانشهر، زاهدان، خاش، چابهار و کنارک ۴۵ محله دارای بافت فرسوده و حاشیه نشین شناسایی شده و ۱۸ محله به عنوان هدف تعیین شده‌اند.

همچنین استاندار سیستان و بلوچستان که چندی قبل از بافت های فرسوده شهر زاهدان و دیگر شهرهای استان نیز بازدید داشت در این بازدیدها گفته بود؛ بافت های فرسوده شهرهای زابل، زاهدان، چابهار و ایرانشهر بازآفرینی می‌شوند.

علی اوسط هاشمی بیان کرد: هر طرح و برنامه ای که از سوی اداره یا سازمانی برای محرومیت زدایی در مناطق حاشیه نشین و بافت فرسوده ارائه شود در اولویت اعتبارات استانی قرار می گیرد.

هاشمی با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان بیش از 60 منطقه حاشیه نشین وجود دارد، اضافه کرد: مهم‌ترین رویکرد ما در استان بهسازی و مقاوم سازی بافت های فرسوده شهری است که باید منابع مشارکتی در این خصوص تدوین شود.

استاندار سیستان و بلوچستان اضافه کرد: سوق دادن انبوه‌سازان به مناطق حاشیه ای شهرها در تغییر چهره زشت این مناطق موثر و منشا تحول خواهد بود.

هاشمی گفت: در دو سال اخیر توجه ویژه ای به ساماندهی بافت شهری و تامین امکانات تفریحی برای خانواده ها در استان شده است .

به گزارش ایسنا، در ریزش دیواری در خیابان مولوی زاهدان، 4 نفر از شهروندان زاهدانی جان خود را از دست دادند.

همچنین طبق اعلام سخنگوی اورژانس کشور اسامی کشته شدگان ریزش آوار در زاهدان به شرح ذیل اعلام شده است؛.

فاطمه شهریاری ۶۰ ساله ،مهدیار خداپرست ۴ ساله ،سمیه منصوری ،ستایش گزمه ۸ ساله.

گفتنی است در این حادثه دو تن نیز مجروح شدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: