• دوشنبه ۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-787-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

«سفرنامه سیستان» منتشر شد

کتاب «سفرنامه سیستان» خاطرات هیأت مکماهون در سیستان منتشر شد.

به گزارش ایسنا، کتاب «سفرنامه سیستان» نوشته جورج پَسمَن تیت با مقدمه‌ای از سر هنری مکماهون ترجمه دکتر حسن احمدی کرویق در ۲۰۰ صفحه، با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۱۵ هزار تومان توسط انتشارات مازیار به چاپ رسیده است.

درباره این کتاب عنوان شده است: کتاب «سفرنامه سیستان تیت» شرح خاطرات میسیون سرحدی مکماهون است که طی دو سال و نیم اقامت میسیون در سیستان، به تدریج توسط تیت نگاشته و بعدها منتشر شده است. این کتاب شرح بسیار جذابی از اوضاع آن زمان (سال‌های ۱۲۸۲ تا ۱۲۸۴) سیستان، چگونگی علامت‌گذاری مرز سیستان، نقشه‌برداری سیستان و از سایر ماجراها ارائه می‌دهد. کتاب در ۱۴ فصل نگاشته شده است. فصل اول کتاب اشاره به سفر سیاحان، مأموران و کاشفانی دارد که قبل از میسیون سرحدی مکماهون از این ولایت بازدید کرده‌اند. در فصل دوم سفرهای قبلی تیت به بلوچستان و نواحی جنوب شرقی سیستان و در فصل سوم ماجرای سفر تیت همراه با میسیون هند و افغانستان ذکر شده است. فصل چهارم به ماجرای حکمیت گلداسمید و سایر وقایع پیش از سفر میسیون به سیستان اختصاص دارد و در فصول ۵ و ۶ ماجرای سفر میسیون از کویته تا رأس دلتای سیستان به تفصیل ذکر شده است. از فصل ۷ به بعد وقایع و ماجراهای اقامت میسیون در سیستان بیان شده و بالاخره در آخرین فصل یعنی فصل ۱۴ خلاصه‌ای از جغرافیای رود هیرمند ذکر شده است.

همچنین در بخشی از  پیشگفتار کتاب آمده است: «برای عاشقان طبیعت، کویر جذابیت عجیبی دارد و کسانی که یک بار شاهد آن بوده‌اند، دیگر هرگز نمی‌توانند خود را از وسوسه فرار از خیابان‌های شلوغ شهرها و بازگشت به مناطق آرام، ساکن و دست‌نخورده کویر و رمز و راز وهم‌انگیز و جادویی آن برهانند. در کتاب «سفرنامه سیستان» مولف ما را به قلب کویر می‌برد و با چنان مهارت و استادی آن را ترسیم می‌کند که خواننده خود را در همان محیط می‌انگارد. گویی همه جملات همانند زندگی واقعی جان گرفته‌اند. توصیفی که جز یک فرزند واقعی صحرا، هیچ‌کس دیگری از عهده آن برنمی‌آید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: