• دوشنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-1686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان:

فعالیت‌های علمی و دانشگاهی باید کاربردی باشد

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت های علمی و دانشگاهی باید کاربردی باشد که این مهم با ارتباط متقابل با بخش صنعت نیز امکان پذیر خواهد شد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، آیت الله عباسعلی سلیمانی در همایش ملی دانشگاه کار آفرین و تعامل با صنعت و جامعه در محل دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، مراکز علمی و دانشگاهی در استان انگشت‌شمار بود اما به برکت انقلاب اکنون بیش از صد هزار دانشجو در این استان در حال فراگیری علم و دانش هستند.

وی اظهار کرد: رمز توسعه و پیشرفت جامعه در پیوند دانشگاه و صنعت است. اگر این پیوند حاصل شد، جامعه توسعه پیدا می‌کند، اما اگر دانشگاه و صنعت ما جدا از هم حرکت کنند، هیچگاه موفقیت و پیشرفت حاصل نخواهد شد.

امام جمعه زاهدان افزود: مسأله دیگر انتخاب درست صنایع است. پربهره‌ترین سرمایه‌ها، انتخاب درست است، اما این انتخاب را مردم کوچه و بازار نمی‌کنند، بلکه باید علم و دانشگاه ما که فضای علم‌آموزی است، وارد شود.

وی بیان کرد: امروز تعداد دانشگاه‌ها و دانشجویان ما بالاتر از چین است، اما برکت آن کجاست؟ دانشگاه ما نباید تئوری و تصنعی باشد، بلکه باید بتواند استعدادها را شناسایی کند و به بهترین شکل، به بهره‌وری برساند.

آیت‌الله سلیمانی با بیان اینکه با ارزش‌ترین صنایع، کامل‌ترین آن است، افزود: متأسفانه امروزه جنس بیگانه در بازار ما رونق دارد، اما جنس داخلی به حاشیه رفته است، آیا مواد اولیه آنان بهتر بوده است یا نحوه ترکیب آن.

وی اظهار کرد: طبق حدیثی از امیرالمؤمنین(ع) شرافت و عظمت یک ملت، در گرو کثرت صنایع آن است و چنین ملتی، بیش از همه مورد قدردانی و سپاسگزاری قرار خواهد گرفت.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: بهره‌وری نامناسب و عدم استفاده صحیح از سرمایه‌ها، ذخایر ملی و بیت‌المال را تضییع می‌کند. همانند پیراهنی که درست دوخته نشده و یا بنایی که درست ساخته نشده و دیگر برگشت‌پذیر نیست.

آیت الله سلیمانی گفت: ارتباط هدفمند صنعت و دانشگاه حلال مشکلات در عرصه اقتصادی، بهبود فضای کسب و کار ، رونق تولید و تسهیل کننده آهنگ توسعه است.

نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری بر تربیت نیروی انسانی ورزیده و ماهر از داشته های الزامی بخش تولید محسوب می شود.

وی ادامه داد: دانشگاه ها در این زمینه باید پیشگام میدان باشند و ظرفیت های توسعه دانش فنی و توانمندی نیروی انسانی در امور فنی را به شکل شایسته در کشور ارتقا دهند.

آیت الله سلیمانی افزود: آشتی مهارت های تئوری و نظری با عرصه عمل مقوله ای است که باید در نظام آموزشی کشور به شکل آگاهانه توسعه یابد.

امام جمعه زاهدان گفت: دانشگاه و صنعت باید با یکدیگر هماهنگ و مرتبط شوند چراکه جدایی این دو از یکدیگر هیچگونه فایده‌ای ندارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: