• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-3587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

انجام کاوش‌های باستانی شهر سوخته با حضور باستان‌شناسان داخلی و بین المللی

مدیر پایگاه جهانی شهر سوخته گفت: فصل شانزدهم کاوش‌های باستانی شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان با حضور باستان‌شناسان داخلی و بین المللی آغاز شد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، در شانزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی با هدف دستیابی به بخشهای صنفی و کارگاه ها و انبارهای عمومی شهر سوخته فعالیت دارند.

شیرازی افزود: این فصل از کاوش در قسمت های یادمانی و گورستانهای شهر سوخته که شامل آثاری از عصر مفرغ است انجام می‌شود تا به فناوریهای صنعتی مردم این شهر دست پیدا کنیم.

مدیرپایگاه جهانی شهر سوخته گفت: در سالهای گذشته کاوشهای انجام شده منتج به یافتن آثاری چون اولین چشم مصنوعی تاریخ و اولین انیمیشن جهان شده است.

سرپرست هیئت کاوش شهر سوخته هم گفت: هم اکنون در حال آماده سازی کارگاه هایی جهت انجام کاوشهای باستان شناسی شهر سوخته هستیم و پیش بینی ما این است که تا پایان فصل به انبارهای عمومی شامل انبار مواد خوراکی و انبار کانی شهر دست پیدا کنیم.

سجادی افزود: این کاوش ها از سال 76 با مولفه هایی چون بازسازی جامعه مردم قدیم سیستان، شناسایی شرایط آب و هوایی هزاره سوم قبل از میلاد در این منطقه،  وضعیت حیات انسانی، گیاهی و جانوری شهر سوخته در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: شانزدهمین فصل کاوش باستان شناسی شهر سوخته به مدت 60 روز ادامه خواهد یافت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: