• شنبه ۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-487-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بیان کرد:

عضویت 150 هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی سیستان و بلوچستان

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: 150 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی استان هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، اسفندیار زیدآبادی در جمع کتابداران استان افزود: 150 کتابدار به این اعضا خدمات ارائه می دهند.

وی بیان کرد: اصل و اساس زندگی انسان بر پایه تعلیم و تربیت نهادینه شده زیرا انسان برای عبادت و تکامل آفریده شده است و آموختن و دانش راه رسیدن به کمال را به انسان نشان می دهد.

زیدآبادی با بیان این که نهاد کتابخانه ها یک الگوی ارزشمند برای گسترش کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه است ادامه داد: فرهنگ کتابخوانی باید در دیگر نهادها گسترش پیدا کند و تلاش شود تا فضا برای افرادی که خواهان مطالعه هستند فراهم شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی در سیستان و بلوچستان طرح کتاب خوان در کتابخانه های استان اجرا شد. 

وی عامل اصلی در فرهنگ کتاب و کتابخوانی را سه عنصر مسئولین، مردم و والدین عنوان کرد و گفت: یکی از مشکلات سیستان و بلوچستان کمبود زیربناهای کتابخانه ای است به گونه ای که زیربنای کتابخانه به ازای هر 100 نفر از جمعیت استان 60 سانتی متر مربع است که این مهم تا سال 1404 باید به میزان هشت متر مربع برای هر 100 نفر برسد.

وی افزود: هم اکنون 500 هزار جلد کتاب در کتابخانه های استان وجود دارد که بر اساس دور نمای سال 1404 باید به ازای هر نفر چهار جلد کتاب در این مراکز وجود داشته باشد.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان فعال شدن نهاد کتابخانه های عمومی در تمامی شهرستان ها و منصوب شدن رئیس در آنها، اتوماسیون و الکترونیکی شدن تمام مکاتبات این نهاد و نصب نرم افزار سامان در نهاد کتابخانه های عمومی را از مهمترین اقدامات این نهاد در سال های اخیر عنوان کرد.

زید آبادی تصریح کرد: مسئولین باید هم در بحث اعتبارات، هم در بخش ساخت و سازها و هم تجهیزات و زیباسازی کتابخانه ها و خرید کتاب اهمیت ویژه ای قائل باشند.

وی یکی از وظایف شهرداری ها را در زمینه فرهنگی عنوان و ادامه داد: بر اساس قانون باید نیم درصد اعتبارات شهرداری ها به نهاد کتابخانه ها اختصاص یابد که متاسفانه مشکل استان ما این است که این مهم به طور کامل انجام نمی شود و علی رغم اینکه شهرداری زاهدان امسال نسبت به سال گذشته پرداخت های قانونی خود را افزایش داده است اما این روند باید بطور کامل انجام شود.

این مسئول در خصوص نقش مردم و والدین نیز بیان کرد: والدین باید در سبد هزینه هایی که انجام می دهند هزینه ای را برای خرید کتاب نیز اختصاص دهند و کتاب هایی را خریداری کنند که با علایق فرزندانشان هم خوانی داشته باشد لذا اگر در این زمینه افراد آشنایی زیادی در خرید کتاب ندارند، می توانند از متخصصین این حیطه استفاده کنند و بر اساس ظرفیت و استعداد فرزند خود برای آنها کتاب تهیه کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: