• یکشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1084-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رييس سازمان جهادكشاورزي بیان کرد:

خودکفایی سیستان و بلوچستان در تولید مرغ و تخم مرغ

رييس سازمان جهادكشاورزي سیستان و بلوچستان در نشست بخش كشاورزي استان گفت: درحال حاضر در جهت تامين گوشت مرغ به خوكفايي 72 درصدي و توليد تخم مرغ نيز به 55 درصدرسيده ايم.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، رضا نجفی اهميت دادن به توسعه سيستم هاي نوين ابياري،مرمت وبازسازي قنوات وبهره برداري ازابهاي غيرمتعارف را ازضروريات دانست و افزود: استفاده ازمنابع آب كمتر،كشت هاي راهبردي،فراهم كردن زيرساخت هاي بخش كشاورزي وتوليد را موردتاكيد قرارداد و خاطرنشان ساخت: طرح انتقال آب بالوله درسطح 46 هزارهكتاربه عنوان بزرگترين ومهم ترين طرح اقتصادمقاومتي درحوزه آب كشاورزي دراستان است.

وی بیان کرد: براي توسعه استان 22 سند بامحوريت سياست هاوبرنامه هاي اقتصادمقاومتي مصوب شده است.

رضانجفي گفت: باهدف توسعه فعاليت هاي دامپروري وطيور دراستان ظرفيت واحدهاي پرورش مرغ گوشتي از15 ميليون قطعه درسال 92 به 24 ميليون و800 هزارقطعه درسال گذشته ارتقاء يافته است.

نجفي اغازعمليات اجرايي بزرگترين مجتمع زنجيره اي كامل پرورش شترمرغ كشور به مساحت 73 هكتار و ظرفيت 23 هزارقطعه پرواري و احداث 3 هزار هكتار گلخانه درجنوب استان شهرستان چابهار در اينده خبر داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: 21 واحد بسته بندی خرما با ظرفیت 40 هزار تن، 55 واحد سردخانه نگهداری خرما با ظرفیت 70 هزارتن تن و 3 واحد فرآوری خرما با ظرفیت 12 هزار تن در استان وجود دارد.

وی افزود: سیستان و بلوچستان رتبه دوم تولید خرمای کشور را داراست. 57 هزار هکتار از سطح باغ های سیستان و بلوچستان به کشت خرما اختصاص دارد که 45 هزار هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است.

وی همچنین در ادامه به تولید سایر محصولات کشاورزی در استان نیز اشاره کرد و گفت: سالانه ۵۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی گرمسیری و سردسیری در استان تولید می شود. برخی از محصولات تولید شده استان به استانهای دیگر صادر می شود و توانسته سهم قابل ملاحظه ای در بازارهای عمده کشور داشته باشد.

رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: سیستان و بلوچستان ظرفیت تولید همه محصولات باغی را دارد و بسیاری از این محصولات در نواحی جنوبی استان کشت می شود.

نجفی اظهار کرد: سیستان و بلوچستان با اقلیم خاص جایگاه ویژه ای در تولید محصولات مختلف بویژه میوه های نوبرانه و استوایی دارد که نظیر آن در هیچ نقطه کشور وجود ندارد. موز، چیکو، انبه، پاپایا، هندوانه، برنج، انواع خرما، پرتقال، لیموترش و گندم از جمله تولیدات شاخص سیستان و بلوچستان است.

وی گفت: وجود ۴۰۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت در سطح استان توانسته سیستان و بلوچستان را با توجه به داشتن خشکسالی های متوالی بازهم در زمره استانهای مهم کشور در زمینه کشاورزی قرار دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: