• یکشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-1614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

با ارسال نامه ای به ایسنا:

مردم روستای "عباس آباد سنجدی" نیمروز خواستار پیگیری مشکلاتشان شدند

تعدادی از معتمدان و مردم روستای "عباس آباد سنجدی" از روستاهای حوزه استحفاظی شهرستان نیمروز، ضمن مراجعه به دفتر ایسنا در شهرستان زابل و همچنین دادن درخواست کتبی به این دفتر، خواستار پیگیری دلایل عدم همکاری و همیاری مسئولان بخصوص فرمانداراین شهرستان شدند. 

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، یکی از معتمدان روستای عباس آباد سنجدی گفت: یکی از انتظارات مردم از دولتمردانشان خدمت صادقانه و بدون منت است چراکه مردم همیشه پشتیبان نظام جمهوری اسلامی هستند، پس این، توقع بزرگی نیست که ما از مسئولین داشته باشیم.  

حبیب قزاق در گفت وگو با خبرنگار ایسنا افزود: یکی از مهمترین مشکلات ما در این روستا که در نزدیکی شهر زابل قرار گرفته عدم اجرای طرح هادی روستایی، خاکی و شنی بودن کوچه ها و معابر و... می باشد. 

وی ادامه داد: انتظار ما از رسانه پیگیری مشکلات و به نتیجه رساندن آن می باشد چرا که در واقع زبان گویای مردم به حساب می آید و میتواند به خوبی مشکلات مردم را به مسئولین منعکس و راهکارهای اصولی را به منظور رفع آنها، بخواهد. 

یکی دیگر از ریش سفیدان این روستا نیز گفت: اینکه مسئولان در روستایی که در نزدیکی شهر زابل قرار دارد هیچ کاری نکنند و بخاطر اختلاف نظری که با دهیار روستا پیدا کرده اند اصلا توجهی به روستائیان نمی کنند کاری ناپسند و بدور از انصاف است. 

گمرکی زاده ادامه داد: اگر واقعا مسئولان قصد خدمت به مردم را دارند باید انتقاد پذیر باشند و صادقانه خدمت کنند نه اینکه بخاطر یک انتقاد و یا اختلاف سلیقه، بیش از ۹۰۰ نفر از اهالی را نادیده بگیرند و هیچگونه اعتباری برای آبادانی روستا در نظر نگیرند. 

وی اضافه کرد: سیستان متاسفانه مدتهاست که دچار خشکسالی و قهر طبیعت شده، اما به نظر من سوء مدیریتهاست که سیستان را به این حال و روز درآورده است، چراکه اگر بدرستی از پتانسیل ها،منابع و اعتبارات استفاده می شد و برخی از مسئولین بدرستی عمل می کردند، وضعیت به گونه دیگری بود و مردم و منطقه سیستان این گونه نبودند. 

وی درادامه گفت: ما هرچه تلاش کردیم و به هرکجا که توانستیم رفتیم و دهیار ما هرکاری که از دستش برمی آمد انجام داد ولی هیچ نتیجه ای نگرفتیم. 

گمرکی زاده افزود: ازاینکه روستای ما دربین روستاهای دیگر بسیار مظلوم تر واقع شده و بی مهری مسئولین و عدم پاسخگویی آنها ما را در این شرایط خشکسالی که باید حداقل امکانات برای مردم فراهم شود تا نا امیدی از آنها دور شود، می بینیم، بسیار ناراحت هستیم و خواستار توجه ویژه ورفع این مشکل می باشیم.

دهیار این روستا نیز در تکمیل سخنان معتمدان گفت: به استناد ماده 28 منشور حقوق شهروندی:( شهروندان از حق نقد، ابراز نارضایتی، دعوت به خیر، نصیحت در مورد عملکرد حکومت و نهادهای عمومی برخوردارند. دولت موظف به ترویج و گسترش فرهنگ انتقادپذیری، تحمل و مداراست. ) مدتها پیش در یکی از جلسات که دهیاران شهرستان نیمروز در فرمانداری این شهرستان بخاطر نشستی با فرماندار دعوت شده بودند بنده از نحوه توزیع اعتبارات بند " و " انتقاد کردم و خواستار توزیع عادلانه این گونه اعتبارات در خصوص روستاهای نیمروز شدم که متاسفانه با واکنش فرماندار و بخشدار روبرو شدم. وچه زیبا رهبری عزیز فرمودند وضع فعلی عدالت درکشور راضی کننده نیست ؛ وایشان ، عدالت را سرلوحه دغدغه‌های همیشگی نظام اسلامی دانستند. 

سرحدی ادامه داد: باتوجه به ماده88حقوق شهروندی: حق شهروندانِ روستانشین و عشایر است که حسب مورد از حقوقی چون توسعه روستایی، بیمه و تأمین اجتماعی و ایمن سازی محیط زندگی بهرهمند شوند. 

وی در ادامه افزود: درخواست توزیع عادلانه اعتبارت بند " و " خواسته نا بجا و نا حقی نیست که اینگونه باید ما مورد بی مهری های بخشدار و فرماندار قرار بگیریم. 

وی ادامه داد: به اکثر روستاها اعتبار بند "و" تعلق گرفته اما چون این اعتراض از جانب بنده بوده و به دوستان برخورده، چندسال است که هیچگونه توجهی نه تنها به بنده بلکه به مردم روستایی که من دهیار آنجاهستم نیز نمیکنند. 

وی اضافه کرد: تقریبا حدود یکسال اعتبارات جاری که مربوط به روستا را قطع کردند که با مراجعه به استانداری و پیگیریهای زیاد، خوشبختانه این مشکل برطرف شد ولی اعتبارات بند " و " که میتواند واقعا راهگشا باشد و برای آبادی روستا بسیار لازم است را به هیچ عنوان به ما نمی دهند. 

دهیار عباس آباد سنجدی ادامه داد: در سال ۹۳ مبلغ ده میلیون تومان دریافت کردیم که بلافاصله بخشدار سابوری بااعلام اینکه این اعتبار برای روستای همجوار به حساب دهیاری واریزشده خواستار استرداد این مبلغ شد که بادرایت شورای اسلامی و مردم این مبلغ برگشت داده نشد و صرف کارهای عمرانی روستا شد. 

سرحدی در ادامه گفت: آخرین باری که برای دادن نامه ای به منظور درخواست تأمین اعتبار و معرفی چندطرح، به فرمانداری نیمروز مراجعه کردم  وگزارش مصوری ازعملکرد عملیات عمرانی دهیاری به آقای فرماندار ارائه شدکه متاسفانه طبق روال منتج به نتیجه نگردید. 

وی ادامه داد: درحال حاضر ازمحل اعتبارات جاری که بصورت سیستماتیک از مرکز برای هر روستا براساس شاخص جمعیت در نظر گرفته می شود و فرمانداری و بخشداری درتخصیص این اعتبارات دخیل نمی باشند در اختیار ما قرار دارد که پس از ارائه طرح (ادامه کابل گذاری تلفن درمعابر فرعی،بهسازی کوچه های خراب)، به شورای اسلامی روستا و گرفتن مجوز، میتوانیم این اعتبار را هزینه کنیم. 

یکی دیگر از روستائیان که نخواست نامش فاش شود نیز گفت: خشکسالی و نبود درآمد برما فشارآورده، ولی بازهم اقدام به ترک خانه و دیارمان نکرده ایم اما ازمسئولین توقع داریم که حداقل در آباد کردن روستا و شهرمان ما را یاری کنند و کار درستی نیست که اینگونه ما را مورد بی مهری های خود قرار دهند.

فرماندار شهرستان نیمروز در این خصوص گفت: تا تاریخ ۱۸ مهرماه ۹۶ اعتبارات ازمحل مالیات بر ارزش افزوده که بصورت سیستماتیک توزیع می شود و دست مانیست، به این روستا تخصیص یافته و باید از آنها پرسیده شود که به چه منظور تاکنون این اعتبار هزینه نشده است.

دهمرده درپاسخ به این سئوال خبرنگارایسنا که اعتبارتخصیص یافته ازمحل اعتبارات جاری بوده ولی درخواست مردم و دهیار روستای عباس آبادسنجدی تخصیص اعبارات از محل بند " و " می باشد و چرا تاکنون اینگونه اعتبارات به آنها اختصاص نیافته، گفت: اعتباری که اکنون درحساب دهیاری می باشد مربوط به این است که اگر معابر نیاز به بهسازی دارد بهسازی شود اگر روشنایی معابر درست نیست آنها را برطرف کنند و مواردی از این قبیل که باید مرتفع و هزینه شود واما درخصوص تخصیص اعتبارات بند " و " باید بگویم که این اعتبارات مربوط به زمانیست که برای احداث پارک و مسائلی ازاین دست که جنبه رفاهی و.. دارد تخصیص داده می شود و احتمالا هنوز زمین دراختیارما قرار نگرفته تا بشود ازاین محل اقدامی انجام داد.

وی ادامه داد: ان شاءالله هروقت اعتباری از محل بند " و " تخصیص پیدا کند حتما به این روستا خواهیم داد ولی درحال حاضر از اعتباری که از محل جاری به آنها تخصیص پیدا کرده باید استفاده کنند و برای تخصیص اعتبار بند "و" هم برنامه و طرح بدهند تا به آنها اختصاص داده شود.

فرماندار شهرستان نیمروز ادامه داد: اعتبارات بند "و" ، وقتی برای روستاهای تحت پوشش این شهرستان تخصیص پیدا می کند به آنها اعلام میشود، بعنوان مثال اگر بگویند اعتبار باید بین ۵ روستا تقسیم شود.

فرماندار نیمروز درپاسخ به گلایه مردم و دهیارروستای سنجدی درخصوص گلایه مردم و دهیار روستای عباس آباد سنجدی که ازطریق خبرنگارایسنا به وی انتقال داده شد، گفت: ما هیچ گونه خصومت و کدورتی با کسی نداریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: