• جمعه ۱۰ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-485-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یاداشت؛

سفر ریاست محترم جمهوری به دیار برادری

عضو هیات علمی گروه برق دانشگاه سیستان و بلوچستان در یاداشتی و ارائه آن به خبرگزاری ایسنا به تحلیل سفر رباست محترم جمهور به استان پرداخته است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان دکتر سید حامد ترابی در این یاداشت آورده است؛.

سفر ریاست محترم جمهوری به استان سیستان و بلوچستان که نخستین سفر استانی هیات محترم دولت در دوره دوازدهم می‌باشد، از توجه ویژه ریاست محترم جمهوری به محرومیت زدایی و توسعه متوازن کشور از طریق رفع محرومیت‌ها و توسعه زیرساخت‌ها حکایت دارد. سیستان و بلوچستان به عنوان دروازه طلایی کشور به آسیای شرقی با دارا بودن نیروی انسانی جوان، اراضی مستعد و تنوع اقلیمی میتواند نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصادی و ارتقا بعد بین المللی کشور از طریق  سرمایه گذاری و افزایش ظرفیت‌های بی‌بدیل بندر چابهار داشته باشد.

بندر اقیانوسی چابهار با قرار گرفتن در خارج از تنگه هرمز، از موقعیت مکانی بسیار راهبردی و استراتژیک در یک چهار راه جهانی بهره می برد که هرگونه سرمایه‌گذاری مستقیم در آن می تواند ضمن توسعه محلی شرق کشور و رفع محرومیتها، منجر به توسعه ملی از طریق توسعه تجارت و حمل و نقل آسان و ارزان میان آسیای شرقی، میانه و منطقه خاورمیانه گردد. دولت نخست تدبیر و امید با شناخت صحیح این جایگاه عظیم مغفول مانده و با سرمایه گذاری بسیار وسیع در توسعه سواحل مکران و به طور خاص بندر چابهار، تلاش بسیاری جهت نیل به این اهداف نموده است به گونه ای که ریاست محترم جمهوری فاز نخست توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را در این سفر افتتاح خواهند نمود.

بخش دیگر سفر ریاست محترم جمهوری به منطقه سیستان می‌باشد. سیستان که روزگاری انبار غله آسیا بوده است منطقه وسیعی در شرق فلات ایران را شامل می‌گردد. این منطقه که بر کناره‌های رود هیرمند و دریاچه هامون که بزرگترین دریاچه آب شیرین فلات است واقع گشته است،  خبر از رونق شهرنشینی، قطب کشاورزی  و شکوه و عظمت سیستان در روزگاران کهن دارد. اما امروزه از مشکلات و دردهای بسیاری رنج می‌برد که مهمترین آن عدم دریافت کامل حقابه رود مرزی هیرمند از کشور افغانستان است.

خشکسالی‌های چند ساله و مشکل ریزگردها زندگی را برای مردم سیستان سخت نموده است.  دولت اول تدبیر و امید جهت رفع سریع مشکلات سیستان با هدایت و کمک مقام معظم رهبری، اقدام به انجام طرح ملی و سترگ آبرسانی با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان نموده است که به زودی بخش بزرگی از این طرح افتتاح خواهد شد.

سفر ریاست محترم جمهور به سیستان میتواند ضمن بررسی مجدد این پروژه و رفع مشکلات احتمالی آن، اقدامات و مصوبات موثری در تسریع انجام این طرح ملی و احیا کشاورزی سیستان داشته باشد. همچنین ریاست محترم جمهور و هیات همراه با حضور در دانشگاه سیستان و بلوچستان و برای  نخستین بار در مراسم روز دانشجوی این دانشگاه حضور می‌یابند که اولین حضور ریاست محترم جمهوری در  یکی از دانشگاه‌های خارج از تهران برای این مراسم خواهد بود. 

حضور محترم ریاست جمهوری در مراسم روز دانشجوی دانشگاه سیستان و بلوچستان که همزمان با هفته وحدت نیز می‌باشد حاکی از توجه ویژه‌ی ایشان به اقوام و مذاهب  دارد که در پیروزی گفتمان تدبیر و امید در هر دو دوره نقش ویژه ای ایفا کرده اند. بارها بر این نکته که تنوع اقوام و مذاهب نه تهدید امنیت بلکه فرصتی بزرگ برای وحدت و توسعه ملی و ارتقای قدرت ملی ما می‌باشد تاکید داشته‌اند. دانشگاه سيستان و بلوچستان به عنوان یکی از سرمایه‌های ارزشمند استان، دانشگاهی جامع و قطب علمي منطقه جنوب شرق كشور با دارا بودن زیرساختهای فیزیکی، فناوری و نیروی انسانی متخصص و توانمند توانسته است بستر مناسبی در راستای اثرگذاری در توسعه شرق کشور فراهم آورد.

حضور ارزشمند و مبارک ریاست محترم جمهوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان می‌تواند چراغ راهی برای تسریع توسعه‌ی ایفای نقش دانشگاه سیستان و بلوچستان در اجرایی‌سازی نقشه جامع علمی کشور باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: