• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-2984-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رونق تجارت شرق با گشایش دروازه ملل

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار در بخش شمالی دریای عمان به دلیل بهره مندی از موقعیت استراتژیک جهت ترانشیپ و ترانزیت کالاهای بنادر حوزه خلیج فارس و افغانستان و آسیای میانه نقش ویژه ای در رونق تجارت شرق دارد و امروز بنوعی فصل جدیدی از گشایش دروازه ملل رقم خواهد خورد.

بهروز آقایی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: معافیت ها و تسهیلات ویژه ای برای تجار و بازرگانان در بندر چابهار از جمله؛ تخفیف 30درصدی در کلیه ردیف های حقوق و عوارض بندری وارد بر کشتی های کانتینری، تخفیف حداقل 30 درصد در هزینه های تخلیه و بارگیری کانتینر نسبت به سایر بنادر جنوبی کشور، ارایه تخفیفات پلکانی در  کانتینری وارده به خطوط کشتیرانی، تخفیف 75 درصدی در انبارداری کانتینرهای وارداتی و 85 درصد در انبار داری کانتینرهای صادراتی و ترانزیت خارجی و امکان واگذاری زمین و انبار به شکل استیجاری با قیمت رقابتی بصورت بلند مدت و کوتاه مدت به متقاضیان و سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: این بندر توانایی خدمات انواع کالا اعم از عمومی، کانتینری، فله، مواد نفتی، کالای عمومی لنج ها، آب رسانی به شناورها و نگهداری و پردازش کالا را دارد.

آقایی تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به اقدامات انجام شده میزان تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری در 8 ماه نخست سال جاری در بنادر چابهار 58 درصد رشد داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این میزان از رشد نشان دهنده افزایش مطلوب خدمات لجستیکی در بنادر استان است، افزود: بندر چابهار با برخورداری از پایانه مجهز کانتینری، 15 پست اسکله به طول 3 کیلومتر، آبخور 16.5 متری و 60 هکتار بارانداز قابلیت تخلیه و بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را هم دارد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش ضریب ایمنی کالا از نظر سرقت و صدمه به محمولات، افزایش سرعت تخلیه و بارگیری، صرفه‌جویی در زمان حمل، کاهش هزینه تخلیه و بارگیری، باز نشدن درب کانتینر از مبدا تا مقصد، استقرار تناژ قابل توجهی از کالا در یک کانتینر، سهولت در چیدمان و استفاده بهینه از فضا در محل تخلیه و بارگیری به عنوان مهمترین مزایای این نوع از حمل و نقل است.

آقایی بیان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به دنبال رقابت‌پذیری بنادر کشور است و به همین منظور در پی ایجاد رویکردی تازه در حوزه حقوق و عوارض بندری است.

به گفته مديركل بنادر و دريانوردي استان سيستان و بلوچستان، بندر شهيد بهشتي چابهار سوپاپ اطمينان بنادر كشور است كه از امروز رسما اعلام وجود مي‌كند و قرار است دروازه دسترسي افغانستان و همسايگان شمالي ايران (كشورهاي CIS ) به آب‌هاي آزاد باشد.

وی اظهار کرد: آنچه اين بندر را بي‌رقيب مي‌كند، 3شاخصه امنيت، نزديكي و ارزاني ترانزيت از مسير اين بندر و كريدوري است كه در پس‌كرانه‌ آن قرار دارد.

آقایی گفت: محاسبات نشان مي‌دهد كه هزينه حمل هر كانتينر كالا از بندر چابهار به مقصد افغانستان، هزار دلار نسبت به مسير پاكستان و 1.5ميليون تومان ارزان‌تر از مسير بندر شهيد رجايي تمام مي‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: