• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-3284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دکتر روحانی بیان کرد:

ایجاد تحولی عظیم اقتصادی در سیستان و بلوچستان با توسعه بندر چابهار

رئیس جمهور گفت: افتتاح طرح توسعه بندر چابهار سبب ایجاد تحولی عظیم اقتصادی در سیستان و بلوچستان می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر حسن روحانی در حاشیه مراسم افتتاح فاز نخست پروژه توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بندر چابهار از لحاظ اقتصادی و سیاسی برای ایران بسیار حائز اهمیت است‌.

رئیس جمهور گفت: امروز برای ما روزی مهم و تاریخی است که نخستین فاز بندر مهم و بین‌المللی چابهار را افتتاح می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه این بندر موقعیت و جایگاهی دارد که می‌تواند کریدور جنوب و شمال را در یک مسیر کوتاه قرار دهد و این کریدور را به اقیانوس متصل کند، افزود: کریدورهای دیگر ما جنوب به شمال را به هم متصل می‌کند و در خلیج فارس است اما این بندر در اقیانوس است و از این نظر بسیار اهمیت دارد؛ اهمیت اقتصادی دارد برای اینکه کالا در زمان کوتاه‌تر و با قیمت مناسبتر در اختیار کشورهای همسایه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: کشورهای شرقی همسایه ما مثل افغانستان، کشورهای شمالی مثل کشورهای آسیای میانه را به جنوب و اقیانوس متصل می‌کند. همچنین از لحاظ سیاسی بسیار اهمیت دارد چراکه روابط ما با کشورهای شرقی و شمالی و حتی اروپایی را در آینده متصل می‌کند و این می‌تواند از لحاظ سیاسی برای ما بسیار حائز اهمیت باشد؛ در مجموع برای خود استان سیستان و بلوچستان هم حائز اهمیت است، مخصوصاً بعد از آنکه راه‌آهن هم این بندر را به راه‌آهن سراسری متصل کند، می‌تواند موقعیت ممتازتری باشد.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: در این طراحی علاوه بر اینکه 5 پست اسکله افتتاح می‌شود، بیش از 200 هکتار زمین هم استحصال شده و پس‌کرانه‌ها و انبارهایی که در حال آماده‌سازی است می‌تواند اشتغال‌زا باشد برای مردم ایران و مردم سیستان و بلوچستان و هم می‌تواند ارتباط ما را با دنیا نزدیک‌تر کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کریدور جنوب و شمال هم برای منطقه، هم برای جهان و هم برای خود ایران مهم است، اضافه کرد: خوشحالیم که اولین فاز این پروژه افتتاح شده و امیدواریم هر‌چه سریعتر بتوانیم فازهای بعدی را ادامه دهیم و روزی آن‌ها را هم افتتاح کنیم تا ظرفیت نهایی محقق شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: