• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1187-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

شناسایی 66 گور باستانی در شهرسوخته

سرپرست هیات کاوش شهرسوخته زابل گفت: فصل شانزدهم کاوش درمحوطه باستانی شهرسوخته زابل به پایان رسید که در این فصل از کاوش در بخش گورستانها تعداد 66  گور انسانی کشف وشناسایی شد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، سجادی افزود: یکی از قبو،  قبر سردابه ای متعلق به بانویی است و در آن  45  شئ شامل کوزه وسفال دفن شده بود است.

وی بیان کرد: یکی از اشیای دیگر درون این قبر یک خمره است که از آن به عنوان (خمیرو) یعنی محل نگهداری مایع ترش خمیر برای پخت نان نام برده  می شود.

سجادی تصریح کرد: از نتایج شاخص دیگر این فصل هم کشف قبر یک میمون کوچک نابالغ با سنی کمتر از 2سال است.

وی گفت: در قبر این میمون که نام ماکاکا به آن داده ایم  یک  کوزه دفن شده بود که نشان از این دارد مراسم تدفین این میمون با تشریفات خاصی انجام شده است.

شیرازی مدیر پایگاه جهانی شهرسوخته هم گفت: در این فصل از کاوش بیشتر بر روی کارگاه های صنعتی این مکان تمرکز شد و  22 نفراز پژوهشگران و کاوشگران ایرانی نیز بیشتر مطالعات میان رشته ای مانند جانورشناسی وگیاه شناسی را انجام دادند.

انریکو آس کالونه پروفسور باستانشناسی دانشگاه سالنتو لچه ایتالیا نیز گفت: شواهد نشان می تولید سنگ های مرمری و اشیایی از سنگ لاجورد و فیروزه در شهر سوخته مرسوم بوده است.

فصل شانزدهم کاوش شهر سوخته از چهار آبان ماه امسال آغاز شده بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: