• چهارشنبه ۲۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-2487-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

درخواست معاون صنایع دستی از استاندار سیستان و بلوچستان

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان گفت: علی اوسط هاشمی-استاندار سابق توجه ویژه ای به حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشت و پیگیری های او در این زمینه از ثبت بیابان لوت گرفته تا روستای کلپورگان به نتیجه رسیده بود. امیدوارم شما نیز نگاه گسترده ای به این حوزه داشته باشید .

به گزارش ایسنا، بهمن نامور مطلق اضافه کرد: استان سیستان و بلوچستان راهی جز توجه به حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ندارد. توجه به این حوزه بهترین راه برای گسترش عدالت اجتماعی و جلوگیری از آسیب های اجتماعی است .

او از محبی استاندار سیستان و بلوچستان خواست: در جلسه ای با علی اصغر مونسان- رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه های مربوط به استان را به روز کرده تا بتوان با انرژی بیشتری این راه را ادامه داد. صنایع دستی سیستان و بلوچستان ذخیره بزرگی است و می تواند به رونق اقتصادی صنایع دستی کشور کمک کند .

غدا هیجاوی -رییس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی نیز در این دیدار بیان کرد: بخشی از ثبت شهرهای خلاق به صنایع دستی و هنرهای بومی اختصاص دارد که از طریق سازمان بین الملی یونسکو ثبت می شود. از سال ٢٠١٤ ثبت شهرهای جهانی به صورت اختصاصی به شورای جهانی صنایع دستی واگذار شد. ایران و چین فعال ترین کشورهای شورای جهانی صنایع دستی در منطقه آسیا و اقیانوسیه هستند .

سید دانیال محبی-استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار گفت: به نظر می آید در این استان پکیجی از آثار طبیعی و تاریخی وجود دارد. این استان جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیاری از شهر سوخته گرفته تا کوه خواجه و کویر لوت دارد .

او از اینکه به دلیل مشغله کاری نتوانسته در مراسم جشن جهانی کلپورگان شرکت کند إبراز تاسف کرد و گفت: حاضرم در سفر بعدی شما به ایران تا کلپورگان همراهی تان کنم .

احمد الفارسی معاون هیجاوی و محمدرضا واعظی مقدم- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری سیستان و بلوچستان نیز معاون صنایع دستی کشور را در دیدار با استانداری که بعد از برگزاری جشن ثبت جهانی کلپورگان برگزار شد، همراهی کردند .

به گزارش ایسنا، روستای سفالگری کلپورگان به عنوان نخستین روستای آسیا و اقیانوسیه در جهان ثبت شد و لوح ثبتی آن توسط رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی ٢١ آذرماه به مسوولان و هنرمندان سیستان و بلوچستان اهدا شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: