• شنبه ۲۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1786-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رونمایی از اولین محصول دانش بنیان مركز رشد دانشگاه زابل

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زابل گفت: در هجدهمین نمایشگاه بین المللی پژوهش، فناوری و فن بازار تهران، برای اولین بار یک غرفه ویژه برای «رو نمایی از فناوری‌های منتخب» در نظر گرفته شده بود که در این غرفه فقط 65 محصول دانش بنیان جدید از سراسر کشور معیارهای لازم را برای انتخاب شدن و رو نمایی احراز کرده بودند که یکی از این محصولات، مربوط به دانشگاه زابل بود .

دکتر اله بخش درگفت وگو با ایسنا منطقه سیستان وبلوچستان، ادامه داد: رونمایی از غرفه ویژه فناوری‌های منتخب توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سایر مسئولان ذیربط انجام شد .

وی بابیان اینکه محصول فناوری منتخب دانشگاه زابل، «کیت خالص سازی محصول PCR » نام دارد افزود: این محصول توسط یکی از اعضای  هیأت علمی دانشکده علوم طراحی و ساخته شده است .

تولیدکننده کیت خالص سازی محصول PCR دراین خصوص گفت: در فرآیندی که از DNA  موجودات زنده (انسان، حیوان، گیاه و غیره) قطعات ژنی به وسیله دستگاه PCR تکثیر می شود لازم است ژن تکثیر شده، از مواد مزاحم مانند پروتئین‌ها، آنزیم‌ها، پرایمرها، نوکلئوتیدها، نمک‌های شیمیایی و سایر مواد خالص سازی شود و سپس برای توالی یابی و یا انتقال ژن مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر، این عمل خالص سازی با کیتی انجام می‌شود که از کشورهایی مانند آلمان، آمریکا و کره جنوبی وارد کشور می‌شود .

حسین کمال الدینی ادامه داد: کیت ساخته شده در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی موجود در بازار، دارای مزایایی چون قابلیت رقابت از نظر کیفیت، سهولت استفاده و حمل و نقل بدون نیاز به شرایط انجماد، امکان تولید با استفاده از تکنولوژی و صنایع بومی و داخلی، و پایین بودن قیمت تمام شده آن نسبت به انواع مشابه خارجی می‌باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: