• شنبه ۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فرماندار بیان کرد؛

معدوم سازی 20 شتر مشکوک به بیماری هاری در خاش

فرماندار شهرستان خاش گفت: برای مقابله و پیشگیری از بیماری هاری کار پایش و کنترل این بیماری در منطقه پشتکوه بخش مرکزی خاش به خوبی انجام شده است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمداکبر چاکرزهی در نشست بررسی آخرین وضعیت مقابله با بیماری هاری با اشاره به اینکه افزون بر 20 نفر شتر مشکوک به بیماری هاری در منطقه گزو معدوم و در شرایط بهداشتی دفن شده اند و اقدامات پیشگیری و کنترلی همچنان با حساسیت بالایی در حال انجام است بیان کرد: برخی فضاسازی های رسانه ای سبب ایجاد نگرانی در مردم شد اما همه دستگاهها و ارگانها و مردم منطقه با جدیت و تمام توان و آمادگی توانستند اوضاع را در کنترل خود در آورند و اقدامات شایسته‌ای برای مقابله با شرایط بحران صورت گرفت .

چاکرزهی افزود: با قرنطینه شترها و انجام کار تفکیک و جدا سازی شترهای سالم و ناسالم و ارائه خدمات برای نابودی لاشه حیوانات مورد گزش واقع شده و نیز واکسیناسیون سگ های خانگی و برخی از مردم منطقه و نابود کردن وحوش آلوده و انجام کارهای کارشناسی شده و حضور مستمر مدیران و کارشناسان توانستیم با شرایط بحرانی مقابله کنیم .

فرماندار خاش ادامه داد: کار معدوم سازی شغال ها و حتی سگ های خانگی بعد از واکسیناسیون با هدف پیشگیری از وقوع بیماری نیز در حال انجام است .

چاکرزهی تصریح کرد: حساسیت های زیادی در جامعه خاش و استان مبنی بر پرهیز از مصرف گوشت شتر ایجاد شده و ما به مردم این حق را می دهیم که نگران سلامت خود و خانواده شان باشند ولی این تضمین و اطمینان را به مردم میدهیم در منطقه توانسته ایم اوضاع را در کنترل در بیاوریم و اقدامات پیشگیری و کنترل و پایش در منطقه به درستی انجام شده است .

وی تاکید کرد: حضور مستمر بخشدار، مدیران و کارشناسان ادارات و نهادها و شوراها و دهیاران و مردم و حساسیت های مردمی و رسانه ای توانست نگرانی ها را از منطقه برطرف کند اما انتظار داریم گزارش اقدامات به نماینده مردم در مجلس و خود مردم ارائه بشود .

بخشدار مرکزی خاش گفت: با تلاشهای صورت گرفته برای مقابله با بیماری هاری اقدامات ارزشمندی انجام و نگرانی ها بر طرف شده است .

مجتبی شجاعی افزود: پایش و کنترل خوبی انجام شده و خداوند را شاکریم از وقوع بحرانی بزرگ پیشگیری گردید .

امان الله طوقی مدیر جهاد کشاورزی خاش گفت: کار توزیع سبوس و آبرسانی به منطقه با هدف خدمت رسانی به روستائیان و عشایر در منطقه گزو برای نجات دام های آنها در دستور کار است و به مردم این اطمینان را می دهیم از نظر تامین گوشت سالم دام و از جمله گوشت شتر مشکلی وجود ندارد .

امان الله رخشانی رئیس دامپزشکی خاش با تاکید بر اینکه آموزشهای لازم برای مقابله و پیشگیری از بیماری هاری و نیز واکسیناسیون ارائه می شود بیان کرد: واکسن در شرایط خاصی تزریق می شود و هیچ گونه کمبودی در این موضوع وجود ندارد .

وی افزود: حدود 36 نفر شتر مورد حمله و گزش حیوان آلوده قرار گرفته اند که اقدامات خوبی با همکاری مردم و سایر دستگاهها توانستیم با شرایط بحرانی مقابله کنیم .

منصور خاشی رئیس مرکز بهداشت و الله بخش کرد کارشناس مقابله با بیماریهای مرکز بهداشت خاش هم گزارشهایی از اقدامات کنترلی برای ریشه کنی بیماری هاری در این شهرستان ارائه دادند و تاکید کردند با ارائه آمارها و گزارشهای شفاف می توانیم جامعه را از شرایط اضطرار دور کنیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: