• یکشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

تردد اتباع و کارگران خارجی در سیستان و بلوچستان در بروز بیماری مالاریا نگران کننده است

باتوجه به سند چشم انداز 1404 در خصوص ارتقای شاخصهای بهداشت و سفر میهمانان خارجی از کشورهای مختلف به مناطق آزاد و حساسیت مسئولین مناطق آزاد جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری مالاریا ، پروژه مشترک دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با منطقه آزاد چابهار در راستای حذف ومبارزه با مالاریا آغاز شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این نشست اظهار کرد: تلاش های همگانی آمار مالاریا را در ایران به 69 مورد بومی  کاهش داده است و پیش از شروع برنامه ریشه کنی مالاریا، این بیماری یکی از معضلات مهم در ایران به شمار می رفت و بیش از 60 درصد جمعیت کشور در معرض خطر آن قرار داشتند ..

معاون بهداشتی دانشگاه ، همسایگی سیستان و بلوچستان با 2 کشور افغانستان و پاکستان را یکی از معضلات موجود در مسیر کنترل بیماری مالاریا بیان کرد و خاطرنشان کرد: حاشیه نشینی در این استان نیز  بر ایجاد مشکلات بهداشتی می افزاید .

وی همچنین، تردد اتباع و کارگران خارجی در شهرستان چابهار و سایر شهرستان‌های سیستان و بلوچستان را در بروز بیماری مالاریا نگران کننده عنوان کرد وافزود: با ترددهای غیر قانونی اتباع بیگانه برخی از شهروندان ما در معرض بیماریهای نوپدید منتقله از پشه  آئدس و تب دانگ ، چیکونگونیا و زیکا قرار می گیرند .

وی گفت: با توجه به اینکه مناطق آزاد چابهار، اروند، کیش و قشم مهمانان خارجی از کشورهای مختلف دارند باید مسئولان بهداشتی این مناطق حساسیت بیشتری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری مالاریا داشته باشند و عاری بودن مناطق آزاد از بیماری مالاریا و سایر بیماریهای منتقله از حشرات (پشه آئدس ) ، اهمیت بسیار زیادی برای سرمایه گذاری در این مناطق خواهد داشت .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: