• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس مرکز بهداشت شهرستان:

مصرف گوشت شتر در خاش هیچ ممنوعیتی ندارد

رئیس مرکز بهداشت شهرستان گفت: مصرف گوشت در این شهرستان هیچ گونه ممنوعیت و محدودیتی ندارد و قصابی ها برای ذبح و فروش گوشت شتر مجوز دارند .

منصور خاشی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان بیان کرد: هیچ گونه نگرانی برای مصرف گوشت شتر وجود ندارد و شهروندان با خیال راحت می توانند از قصابی ها و فروشگاههای شهر گوشت مورد تائید دامپزشکی را خریداری کنند .

وی افزود: با توجه به اینکه در چند روز اخیر موارد مشکوکی از بیماری هاری در برخی شترهای منطقه گزو مشاهده شد، فقط اجازه جابجایی و انتقال و کشتار و مصرف گوشت شتر از آن منطقه برای کمک به حفظ سلامتی شهروندان داده نشد و برای دیگر نقاط خاش و استان ممنوعیتی نبود .

خاشی ادامه داد: مصرف گوشت شتری که حتی مورد گزش حیوان مشکوک به هاری قرار گرفته پس از ذبح شرعی با جدا کردن آن قسمت آسیب دیده و نخاع عصبی آن به شرط اینکه متجاوز از 48 ساعت نباشد اشکالی ندارد زیرا گوشت شتر در دمای بالا پخته می شود و پس از حرارت دیدن اگر عامل ویروسی هم وجود داشته باشد بر اثر گرما و حرارت نابود می شود .

رئیس مرکز بهداشت خاش گفت: اکیپ های دامپزشکی اعزامی از مرکز کشور و مرکز استان و خاش و کارشناسان ما در حوزه بهداشت از شهرستان خاش سلامت 175 شتر باقی مانده از گله ای که اخیرا مواردی مشکوک به هاری در آن مشاهده شد، را مورد تائید قرار داده اند .

وی افزود: کشتار و دفن بهداشتی شترهای مشکوک به بیماری هاری فقط در راستای حساسیت بوجود آمده و مقابله با بیماری و در جهت حفظ سلامت مردم صورت گرفت و سازمان دامپزشکی خسارت های مربوطه را به مالکان و صاحبان شترها پرداخت می کند .

این مسئول تاکید کرد: از شهروندان و مردم خوب منطفه انتظار داریم به شایعات توجه نکنند زیرا هیچ خطری از بیماری هاری آنها را تهدید نمی کند و خدا را شکر شترها در مکانی ایمن نگهداری می شوند و سلامت شترها در منطقه مورد تائید بهداشت و دامپزشکی است .

وی از همکاری های خوب فرماندار خاش، بخشدار مرکزی، مدیریت جهاد کشاورزی، مدیران محیط زیست و دامپزشکی، راه، رئیس شبکه و کارشناسان مرکز بهداشت، شهرداری، نیروهای انتظامی و بسیج و شوراها و دهیاران، بهورزان و مردم منطقه، فعالان رسانه ای و غیره برای مدیریت بحران قدردانی کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: