• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-2614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده مردم زاهدان:

ایجاد سدهای انحرافی در افغانستان خشکی تالاب هامون را به دنبال داشته است

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد سدهای انحرافی در افغانستان و برداشت های بی پایان از بستر هیرمند خشکی کامل تالاب هامون را به دنبال داشته است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، علیم یارمحمدی افزود: وضعیت تالاب هامون در کشور افغانستان نسبت به ایران بهتر است اما این تالاب در سیستان به طور کلی خشک است و منشا ریزگردها به شمار می رود.

وی بیان کرد: حیات تالاب هامون وابسته به هیرمند و آب های برون مرزی بوده که سرچشمه آن در کشور افغانستان است اما متاسفانه شاهد کارشکنی هایی از سوی این کشور هستیم به گونه ای که با ایجاد سدهایی بر روی رودخانه هیرمند که تامین‌کننده آب تالاب هامون به شمار می رود خشکی کامل تالاب را رقم زده است .

این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه افغانستان به دنبال ایجاد سد جدید بر روی هیرمند است، گفت: با سدسازی های این کشور بر هریرود و هیرمند دیگر آبی باقی نمی‌ماند که وارد ایران شود و چنانچه آب از ظرفیت سدها بیشتر شود افغانستان از ورود آن به ایران جلوگیری می کند و حقابه ما را رعایت نمی کند .

یارمحمدی گفت: سدسازی های کشور افغانستان تاثیر زیادی در شیوع ریزگردها و خشکی تالاب های سیستان و بلوچستان دارد.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با یادآوری اینکه وزارت امور خارجه، وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست پیگیر حقابه تالاب هامون از کشور افغانستان هستند، تصریح کرد: این دستگاه ها دنبال آن هستند که حقابه قانونی تالاب هامون از رودخانه مشترک هیرمند را از افغانستان پیگیری کنند زیرا احیای این تالاب ها به نفع دو کشور است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: