• دوشنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

از هر هزار نوزاد متولد شده در استان، 65 نوزاد به مشکلات ژنتیکی مبتلا هستند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: متاسفانه به علت عدم اگاهی خانواده ها ، از هر هزار نوزاد متولد شده در استان ، 65 نوزاد به مشکلات ژنتیکی مبتلا  هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر طباطبایی در شورای بهداشت استان افزود: به محض این که مادری تصمیم به بارداری گرفت باید به دنبال خدمات و اطلاعات کافی و مناسب باشد و حمایت عاطفی شود.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان جوان ترین استان کشور است که 38 درصد جمعیت آن زیر 15 سال هستند و بیشترین نرخ باروری کشور در این استان است.

طباطبایی گفت: میزان باروری در استان 3.9 و در کشور 2.39 است که نشان دهنده تعداد فرزندانی است که یک مادر در دوران بارداری به دنیا می آورد.

وی خاطرنشان کرد: مرگ و میر نوزادان در استان کاهش یافته است و نسبت مرگ مادران هم به ازای هر تولد کاهش داشته است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: در سال 95، تعداد زایمان های انجام شده در واحدهای زایمانی 830 بود که 63 هزار مورد در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انجام شد.

وی اظهار کرد: براساس آمار موالید ثبت احوال 17 درصد مادران استان در منزل زایمان می کنند که آمار بالایی است و باید کاهش یابد.

طباطبایی همچنین از راه اندازی کمپین حمایت از زنان باردار در استان خبر داد و گفت:  هدف از راه اندازی کمپین حمایت از زنان باردار آموزش و مشاوره به مادران باردار، از بین بردن مشکلات تغذیه ای و ترویج زایمان طبیعی است.

وی ادامه داد: این کمپین همه روزه در مراکز بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان فعال است و اموزشهای لازم را به مراجعه کنندگان می دهد.

وی افزود:در سیستان و بلوچستان سالانه 100 هزار نوزاد متولد می شوند که 1 درصد از این تعداد فوت می شوند .

طباطبایی همچنین از جمله عوامل مرگ و میر زنان باردار در استان را خونریزی حین زایمان، فشارخون، دیابت و سوءتغذیه عنوان کرد .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در سیستان و بلوچستان سناریوهای مرگ مادران تکراری است و نظیر آن در سال های گذشته اتفاق افتاده که قابل پیشگیری است.

وی بیان کرد: سلامت در رفاه اجتماعی باید رعایت شود، هر چه توسعه یافتگی جوامع بیشتر شود این موضوع محقق می شود و مرگ مادران کاهش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: شاخص سواد خانم ها در سیستان و بلوچستان 60 و در کشور 80 درصد است که 20 درصد با میانگین کشوری فاصله دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: