• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان:

طرح آزمایشی پرورش ماهی در قفس در چابهار به ثمر نشست

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: طرح آزمایشی پرورش ماهی درقفس در منطقه تیس چابهار به ثمر نشست و از 6 استخر پرورش ماهی 3 تن ماهی سیباس برداشت شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، میرمرادزهی در بازدید از طرح پرورش ماهی در قفس چابهار افزود: یک شرکت خصوصی تعداد پنج هزار قطعه بچه ماهی سیباس را به صورت آزمایشی در 6 قفس ذخیره سازی کرده بود  و این تعداد  بچه ماهی طی هشت ماه به وزن مورد نظر رسیدند که  پس از برداشت، ابتدا به شهرستان بوشهر و از آنجا به کشور کویت صادر شدند .

وی بیان کرد: از شش قفس پرورش ماهی در چابهار 3 تن ماهی برداشت شد.

مدیرکل شیلات استان اظهار کرد: این شرکت پس  از موفقیت آمیز بودن این طرح آزمایشی  ، قصد دارد این طرح را  توسعه دهد  و برای پرورش ماهی در مرحله بعدی 2 میلیارد تومان اختصاص داده است .

میرمرادزهی تصریح کرد:جهاد دانشگاهی، بنیاد برکت و 6 شرکت دیگر نیز در حال  ورود به طرح تولید و پرورش ماهی در قفس در سواحل استان هستند .

مدیرکل شیلات استان گفت ماهی سیباس یکی از ماهیان آبهای آزاد و مرغوب است و از بازارپسندی خوبی در کشورهای حاشیه خلیج فارس برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: توسعه آبزی پروری به ویژه ماهی در قفس میتواند نقش بسزایی در افزایش اشتغال ودرآمد خانوارها، ارزآوری و توسعه منطقه ساحلی مکران داشته باشد.

مدیرکل شیلات جنوب استان در ادامه اظهار کرد: منطقه چابهار وکنارک در محدوده آب‌های دریای عمان با بیش از 300 کیلومتر مرز آبی به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی وترانزیتی اهمیت زیادی برای فعالیت‌های شیلاتی دارد .

وی تاکید کرد: توسعه صنعت شیلات استان نیازمند برنامه‌های آموزشی و راهبردی است .

وی افزود: مناطق جنوبی استان ظرفیت نهفته‌ای برای آبزی پروری و ایجاد اشتغال‌های پایدار در این بخش را دارد که سرمایه گذاران می‌توانند با استفاده از وجود جوانان شایسته منطقه گام‌هایی نو در عرصه تولید ماهی و آبزی پروری ایجاد کنند .

میرمرادزهی در ادامه تصریح کرد: فرصت‌های شغلی و کارآفرینی درعرصه شیلات و توجه به جنبه‌های اقتصادی کسب و کار در شیلات و حمایت‌های قانونی ترویجی ایجاد مراکز کارآفرینی و ترویج فرهنگ عمومی کارآفرینی بستری برای کارآفرینی درعرصه ماهیگری و آبزی‌پروری است .

وی اظهار کرد: از جمله فرصت‌های منطقه می‌توان به پرورش انواع آبزیان از جمله نرم تنان سخت پوستان -که درایران فقط میگو پرورش داده می‌شود- پرورش انواع ماهیان گرمابی پرورش ماهیان سردآبی، پرورش گیاهان آبزی پرورش انواع حیوانات آبزی و روش‌های جدید صید و آبزی پروری مثل پرورش آبزیان در قفس، پرورش توام گونه‌های آبزی صید گونه‌هایی با ارزش صادراتی از آب‌های جنوبی  و ایجاد صنایع تکمیلی در صنایع فراوری آبزیان و توزیع آبزیان اشاره کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: