• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-7414-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بیان کرد؛

کاهش آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: آب ذخیره شده در پشت سدهای سیستان و بلوچستان نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد کم شده است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، اتابک جعفری در شورای حفاظت آب استان افزود: از ابتدای مهرماه امسال و شروع سال آبی جدید، 817 میلیون متر مکعب آب در پشت هفت سد مخزنی استان ذخیره شده است در حالیکه سال گذشته حجم آب پشت سدها در 9 ماهه اول سال 938 میلیون متر مکعب بود .

اتابک جعفری ادامه داد: ظرفیت ذخیره سازی این سدها، هزار و 967 میلیون متر مکعب است که تنها 42 درصد ظرفیت آنها ذخیره سازی و حدود 58 درصد آن خالی است .

وی افزود: تکمیل سد ماشکید در بخش بم پشت سراوان نیاز به 150 میلیارد تومان اعتبار دارد که در صورت تامین اعتبار در سال 97 به بهره برداری خواهد رسید .

این مسوول یادآور شد: بیش از 8 هزار و 224 حلقه چاه غیرمجاز در استان شناسایی شده که حجم تخلیه آب از این چاه‌ها 380 میلیون مترمکعب در سال می باشد .

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: آن چه که در سیستان و بلوچستان دیده می‌شود این است که سفره آب زیرزمینی در حال از بین رفتن است و بارندگی‌های عادی در سال‌های ترسالی هم چون سبب نشست سفره آب زیرزمینی می‌شود این نشست دیگر هیچ گاه ترمیم نمی‌شود و سفره ای وجود نخواهد داشت تا آبی جمع شود که مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با بیان این که عده ای برای اهداف سودجویانه چاه غیر مجاز حفر کرده اند و سفره‌های آب زیرزمینی را تخلیه می‌کنند گفت: کمیته صیانت از آب نیز به همین منظور تشکیل شده است تا حق مردمی را که به صورت کاملاً قانونی از آب استفاده می‌کنند در قبال آن‌هایی که بر خلاف قانون و به صورت کاملاً منفعت طلبانه و اهداف شخصی از آن استفاده می‌کنند، بگیرند.

وی در ادامه افزود: تعادل‌بخشی ، مدیریت و فرهنگ سازی استفاده از منابع آبی در اولویت اول شرکت آب منطقه‌ای استان قرار دارد.

رییس مرکز هواشناسی کاربردی استان نیز یکی از دلایل کاهش ذخیره آب پشت سدها را، کاهش باران در 9 ماهه اول سال جاری در سیستان و بلوچستان عنوان کرد و گفت: امسال میانگین بارش باران در استان  16 و 8 دهم میلیمتر بوده که با میانگین بارش در الگوی بارش درازمدت استان، بیش از 31 میلیمتر اختلاف دارد .

ریگی افزود: استان سیستان و بلوچستان پس از خراسان جنوبی در رتبه دوم کم بارش ترین استان های کشور در سال آبی جاری قرار دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: