• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5784-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مطرح کرد:

افزایش 200 درصدی اعتبارات منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان از افزایش حدود 200 درصدی اعتبارات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان پاکزاد در نشست خبری افزود: اعتبارات این نهاد از 219 میلیارد ریال سال 92 با افزایش حدود200 درصدی امسال به 654 میلیارد ریال رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان در ادامه گفت: در منطقه سیستان 3 نقطه کانون بحران و در استان بیش از 28 نقطه کانون های بحرانی شناسایی شده داریم.

پاکزاد افزود: بیش از هزارو200 گونه گیاهی در استان شناسایی شده که 300 گونه آن از گونه های گیاهان دارویی است و رتبه این استان را در جایگاه دوم قرار می دهد، علاوه بر آن در تولید گیاهان صنعتی نیز فعالیت هایی صورت گرفته است.

وی همچنین با اشاره به مبارزه با زمین خواری در استان نیز گفت: هزار و 752 هکتار از زمین های ملی با هدف مبارزه با متخلفان و پیشگیری از تصرف در شهرهای مختلف این استان در 9ماهه نخست امسال رفع تصرف شده است .

مدیرکل منابع طبیعی استان خاطرنشان کرد: ارزش رفع تصرفات انجام شده 836 میلیارد ریال است .

وی افزود: همچنین در این مدت 20 حلقه چاه غیر مجاز در سیستان و بلوچستان پر شده است .

پاکزاد همچنین به کمبود نیروی انسانی در این نهاد نیز اشاره کرد و گفت: 44 درصد پست های نیروی انسانی در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان بلاتصدی است

وی ادامه داد: از سال 92 تاکنون 78 نفر در این اداره کل از طریق آزمون جذب شده اند.

مدیرکل منابع طبیعی استان اظهار کرد: هم اینک یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان به دلیل کمبود نیرو قادر نیست تمامی عرصه های منابع طبیعی این استان را تحت حفاظت، گشت و مراقبت قرار دهد بر همین اساس زمین خواران از این خلا موجود استفاده کرده و اقدام به تصرف زمین ها و در نتیجه ساخت و ساز و حفره چاه غیر مجاز می کنند .

وی افزود: هم اینک 28 نفر نیروی یگان حفاظت محیط زیست در سیستان و بلوچستان وجود دارد که بر اساس استاندارها باید افزون بر 300 نفر باشند .

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی استان نیز از تکبرگی شدن سند بیش از 150 هزارهکتار از اراضی ملی در 9 ماهه نخست سالجاری خبر داد.

دلخوش گفت: یکی از وظایف قانونی و مشترک وزرات جهاد کشاورزی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، اشراف کامل بر حدود واقعی املاک ، مستحدثات و اراضی در کشور است تا بتوانند میزان اراضی ، دایر ، بایر ، موات شهری و روستایی و موقوفات را تعیین نمایند و برای حصول به آن نظامی جامع نیاز است که اطلاعات هندسی از محدوده کلیه اراضی کشور را بطور کامل در اختیار داشته باشد تا بتوانند وظایف خود را با دقت و سرعت و صحت کامل انجام دهد .

وی تصریح کرد: با ابلاغ دستورالعمل کاداستر اراضی ملی و دولتی در سال 1394 عملاً اقدامات کاداستر اراضی ملی شروع و تاکنون برای 19 پلاک ازاراضی ملی به مساحت حدود 665 هزارهکتار نقشه رقومی بر اساس دستورالعمل و استاندارهای کاداستر تهیه و اسناد تک برگ صادر گردیده است .

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز از رفع تصرف بیش از 85 هکتار از اراضی ملی و دولتی خبر داد .

داریوش سرگلزایی گفت: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری جهت مبارزه با پدیده شوم زمین خواری، رفع تصرف از اراضی ملی و دولتی و حراست و صیانت از اراضی ملی در دستور کار قرار دارد که بر همین اساس در محدوده شهرستان سرباز بیش از 85 هکتار از اراضی ملی و دولتی با دستور مقام قضایی رفع تصرف گردید .

همچنین وی ارزش ریالی این اراضی را بیش از 10 میلیارد ریال برآورد کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: