• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برای نخستین بار انجام شد؛

صدور پروانه تاسيس واحد پرورش ماهي در قفس بنام جهاددانشگاهي سیستان و بلوچستان

رئیس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستات گفت: پروانه تاسيس واحد پرورش ماهي در قفس دريايي براي اولين بار در سيستان و بلوچستان به نام جهاد دانشگاهي صادر شد .

دکتر منصور تاحری در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، با اعلام این خبر اظهار کرد: جهاددانشگاهي مجري طرح تحقيقاتي بومي سازي دانش فني توليد بچه ماهي و پرورش ماهي در قفس در سواحل مكران است .

وی افزود: پروژه پرورش ماهي در قفس كه در كشور فن اوري نويني محسوب مي شود در راستاي برنامه هاي مرتبط با اقتصاد مقاومتي اين نهاد به شمار می رود .

رئیس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان ادامه داد: امروزه صنعت آبزي پروري در قفس در دنيا به سرعت رو به توسعه است و مورد توجه محققين و سرمايه گذاران قرار گرفته است .

دکتر تاجری عواملي همچون افزايش مصرف جهاني، كاهش صيد ماهيان دريايي، اقتصادي بودن، قابليت توليد منظم، شرايط مناسب پرورش، سلامت غذايي، طبيعي بودن محصول و توليد ماهي در شرايط طبيعي، مقرون به صرفه بودن، زود بازده بودن، حفظ منابع محدود دريا و ايجاد اشتغال پايدار براي مردم مناطق ساحلي و ... را از ديگر مزيت هاي اجراي طرح هاي پرورش ماهي در قفس برشمرد .

وی ظرفيت توليد ماهي در قفسهاي دريايي در سواحل استان را تا ٣٠٠ هزار تن برآورد كرد و افزود: ما در جهاد دانشگاهي در پي بومي سازي اين فناوري هستيم يعني در فاز اول گونه هاي بومي و متناسب با شرايط اقليمي دريا مثل سي باس، صبيتي، هامور، سوكلا و ... با توجه به وضعيت بستر دريا، آب و هوا، درجه حرارت، عمق و جنس بستر، جهت و جريان هاي دريايي چون آب و باد، دماي رشد، امواج، طوفانهاي حاره اي و ... توسط متخصصان و كارشناسان بومي استان كه به همين واسطه جذب شده اند شناسايي و مورد مطالعه قرار مي‌گيرند و سپس گونه بومي سودآور بازار پسند به صيادان و سرمايه گذاران اين فن اوري معرفي و تجاري سازي مي شود .

رئیس جهاددانشگاهي سیستان و بلوچستان تعداد دفعات و فصول برداشت محصول در سواحل مكران را دو بار در سال اعلام و تصريح كرد : در برنامه ميان مدت، اين نهاد تعهد كرده است كه سالانه ٢٠٠٠ تن ماهي در قفس را پرورش و به بازار مصرف داخلي و خارجي برساند كه اين امر كمك شايان توجهي به اشتغال و اقتصاد دانش بنيان منطقه خواهد كرد .

دكتر تاجري یادآور شد: ما در اين  برنامه شش هدف اساسي شامل بومي سازي اين دانش فني، ايجاد مزرعه تكثير ماهي  جهت پيش پرواري، پرواري و تجاري سازي محصول و توليد ماهي بومي متناسب با اقليم منطقه و بازار مصرف، ايجاد يك مركز خدمات تخصصي پرورش ماهي در قفس، راه اندازي يك گروه پژوهشي در آن حوزه و ايجاد يك شركت دانش بنيان شيلاتي و بكارگيري دانش آموختگان بومي بيكار در حوزه ابزيان را دنبال می‌کنیم .

وی در خاتمه فقدان مديريت يكپارچه سواحل را از عوامل اصلي سختيهاي اين راه برشمرد و از مديركل شيلات استان و همكارانشان و ساير مسوولان و دستگاههاي متولي اين حوزه صميمانه قدرداني کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: