• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد؛

فعالیت 179 بهره بردار کشاورز در سیستان و بلوچستان

رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: 179 هزار بهره بردار کشاورزی در استان فعالیت دارند و میزان تولیدهای حوزه کشاورزی سالیانه 4.5 میلیون تن است.

به گزازش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، رضا نجفی در جلسه توسعه ابیاری اراضی کشاورزی استان افزود: انتقال آب با لوله به اراضی دشت سیستان، بزرگترین سامانه مدار بسته انتقال آب با لوله کشور و حتی خاورمیانه است که عملیات اجرایی آن در 210 هزار هکتار انجام می شود و در نهایت 46 هزار هکتار آن قابل بهره برداری خواهد بود.

وی بیان کرد: مشکل برق 10 هزار هکتار از طرح انتقال آب با لوله به اراضی دشت سیستان رفع شد و این 10 هزار هکتار دهه فجر به بهره برداری می رسد.

وی اظهار کرد: این طرح که بزرگ ترین پروژه اقتصاد مقاومتی نیز است و در تثبیت اشتغال و نجات سیستان از مشکلات ناشی از خشکسالی موثر خواهد بود، 62 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و10 هزار هکتار آن از ماه ها قبل آماده بهره برداری بود که به دلیل مشکل نبود برق، مورد استفاده قرار نگرفت، اما در روزهای اخیر این مشکل برطرف شده است و دهه فجر این 10 هزار هکتار به بهره برداری می رسد.

رئیس جهاد کشاوروی سیستان و بلوچستان گفت: در منابع آبی با چالش جدی روبه رو هستیم.

وی بیان کرد: متوسط بارندگی در استان از ابتدای سال آبی جاری نسبت به دراز مدت 93 درصد کاهش یافته است، علاوه بر این، میزان تلفات آب در استان حدود 75 درصد است که با اجرای طرح انتقال آب با لوله به دشت سیستان میزان این تلفات به کمتر از پنج درصد می رسد.

وی ادامه داد: در گذشته شرایط برای اجرای طرح آبیاری تحت فشار در سیستان فراهم نبود که با انجام طرح انتقال آب با لوله در این منطقه امکان آبیاری تحت فشار فراهم شده است و کار مطالعه و طراحی آن نیز انجام می شود

نجفی افزود: طرح آبیاری تحت فشار در 100 هزار هکتار از اراضی استان نیز از دیگر پروژه های مهم حوزه کشاورزی است که 23 هزار هکتار از این زمین ها به این سیستم مجهز شده است. بیش از 85 هزار هکتار باغ میوه در این خطه وجود دارد و انواع میوه ها به ویژه از نوع گرمسیری در باغ های استان کشت می شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: