• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی عنوان کرد:

پرداخت 200 میلیارد ریال برای خرید نسخه های خطی

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: ۲۰۰ میلیارد ریال برای خرید نسخه های خطی در کشور پرداخت شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، اشرف بروجردی در جمع خبرنگاران افزود: در سند چشم‌انداز توسعه که توسط رهبری ابلاغ شد دو اصل توسعه‌یافتگی و هویت انقلاب مد نظر است.
 
وی ادامه داد: بخشی از هویت انقلاب در فرهنگ مکتوب ما است تا از این طریق نسل آینده راه را بهتر طی کند. اگر این زمینه برای اهل دانش فراهم شود که با تعامل و تفاهم و درک متقابل بر مبنای عقلانیت می‌تواند راهگشای خوبی برای ما باشد تا به آنجا برسیم که با اصلاح رویکردهایمان جایگاه برتری بیابیم.
 
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: هویت انقلاب اسلامی در اسناد و آثار مکتوب متجلی است و این آثار باید حفظ شوند.
بروجردی گفت: کسانی که وارد این عرصه می‌شوند جز با عشق و محبت امکان ندارد که این مجموعه را محافظت کنند.
 
وی با اشاره به رویکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بیان کرد: این مجموعه به‌منظور رسیدن به شرایط بهتر و مناسبی که بتواند داعیه‌دار فرهنگ در منطقه و بین‌الملل باشد، نخستین رویکرد خود را صیانت از مجموعه مواریث فرهنگی مملکت ـ چه در قالب سند و چه در قالب کتاب ـ اعلام کرده است.
 
بروجردی با بیان این‌که کتابخانه ملی می‌کوشد به‌عنوان نماد فرهنگی، زمینه‌ساز رشد و شکوفایی علم باشد، گفت: این سازمان در این زمینه دو رسالت مهم تولید دانش و توزیع دانش را برعهده دارد؛ تولید دانش نه به معنای این‌که خود سازمان تولیدی داشته باشد بلکه زمینه را برای این‌که اندیشمندان این مکان را خانه دوم خود تلقی کنند، فراهم می‌کند.

وی افزود: تمام اعتبار تخصیصی برای خرید نسخ خطی هزینه شده است
.


بروجردی ادامه داد: ۷۰ درصد اعتبارات سازمان صرف هزینه های جاری و ۲۵ درصد برای طرح های عمرانی هزینه می شود.

 
وی در ادامه تاکید کرد: باید راهکارهایی برای تشویق بیشتر مردم به تحویل منابع خطی و اسناد تاریخی خود با هدف نگه داری بهتر آنها در کتابخانه ملی ارائه شود.
 
بروجردی اظهار کرد: اسناد و نسخه های خطی بسیار خوب و ارزشمندی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی سیستان و بلوچستان گردآوری شده که اندیشمندان، محققان، دانشجویان و سایر علاقه مندان از آنها استفاده می کنند.
 
وی بیان کرد: رسالت اسناد و کتابخانه ملی ماندگار کردن فرهنگ در جامعه و فراهم کردن زمینه استفاده دانشمندان و اندیشمندان از اسناد و منابع تاریخی است.
 
بروجردی گفت: اسناد بسیار خوبی در کتابخانه ملی سیستان و بلوچستان برای استفاده محققان و اندیشمندان گردآوری شده است.
 
وی با تشریح اهدافش از سفر به زاهدان گفت: حضور در نشست نمایندگان ادارات اسناد و کتابخانه ملی استان های مختلف که با هدف برقراری تعامل و بررسی مشکلات برای بهتر کردن شرایط و تبادل تجربیات در زاهدان برگزار می شود، از اهداف این سفر است.
 
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی بیان کرد: سیستان و بلوچستان دارای کتابخانه های بزرگ و مهمی است و تلاش داریم مردم استان را علاوه بر تشویق به حضور در کتابخانه ها، به سمت استفاده از کتاب های دیجیتال سوق دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: