• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-5184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بیان کرد:

کشف 348 معدن در سیستان و بلوچستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: 348 معدن در استان کشف شده که 217 مورد آن فعال و 9 معدن در حال تجهیز است.

به گزارش ایسنا-  منطقه سیستان و بلوچستان، نادر میرشکار در شورای صنعت و معدن این سازمان افزود: بقیه معادن استان در حالت نیمه فعال قرار دارد و با توجه به شرایط موجود باید گفت که صنایع سیمان، واحدهای تولیدی شن و ماسه و خاک رس، کارخانه های مس، آنتیموان، منیزیت، گچ و نظیر آن ها در استان سود ده است.

وی بیان کرد: معادن یکی از حوزه های پیشران در اقتصاد سیستان و بلوچستان است به طوری که با متحول شدن این قسمت دیگر بخش های صنعتی و اقتصادی استان فعال می شود.

میرشکار گفت: حدود 73 درصد معادن استان را مصالح ساختمانی و سنگ های تزیینی و نما تشکیل داده است و بقیه را نیز معادن غیر فلزی در اختیار دارد این در حالی است که معادن فلزی می تواند سهم بالایی در تولید مواد معدنی داشته باشد ولی متاسفانه این مهم کمتر مورد توجه قرار گرفته و از نظر پشتوانه مالی ضعیف است و برای رفع آن ضروری است تا اقدام های اکتشافی بیشتری انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: از سال 93 شرکت های تخصصی دولتی و غیر دولتی در استان اکتشاف 85 هزار کیلومتر مربع در محدوه مستعد معدنی را در دستور کار قرار داد و در پی آن ذخایر معدنی مختلفی در استان شناسایی شد.وی با اشاره به این که در سیستان و بلوچستان معدن زمینه اشتغال شش هزار و دو نفر را فراهم کرده است.

رئیس سازمان صنعت و معدن استان در ادامه خاطرنشان کرد: شاید امروز میان حجم سرمایه گذاری و میزان ذخایر معدنی تناسب مناسبی وجود نداشته باشد اما برای رونق بیشتر سرمایه گذاری در این حوزه باید تلاش کرد تا حجم زیادی از اطلاعات درباره معادن در جامعه منتشر شود.

میرشکار گفت: معدن و صنایع معدنی نیازمند فناوری های خاص است اما متاسفانه فعالیت در بیشتر معادن استان که عمده آن کوچک مقیاس است به دلیل ضعف معدن کاری همچنان به صورت سنتی بهره برداری می شود در حالی که استان از حیث مواد معدنی غنی به حساب می آید و در بسیاری از ذخایر مواد معدنی نظیر مصالح ساختمانی، سنگ های تزیینی و نما، منیزیت، آنتی موان و ... در کشور ثروتمند است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: