• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-1884-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بررسی و رفع مشکل توزیع بنزین در خاش با حضور مسئولان شهرستان

فرماندار شهرستان خاش گفت: دغدغه مهم شهروندان و مسئولان خاش وجود صف های طویل بنزین علیرغم بالا بودن سهمیه شهرستان است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمداکبر چاکرزهی در نشست بررسی مشکلات سوختی شهرستان خاش با حضور بالادست مدیر شرکت نفت استان و نماینده مردم شهرستان خاش در مجلس و شوراها بیان کرد: وجود کارت های فراوان سوخت و قیمت بالای این فرآورده در مرز عاملی مهم بوده که سبب تشکیل صف های طولانی شده و گلایه مندی های فراوانی را در شهرستان ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان کدینگ کردن جوابگو و کارساز نیست افزود: جمع آوری کارت های سوخت غیر که با پلاک شهرستان های دیگر هستند و نیز تفکیک و جداسازی خودروها و تقسیم آنها در جایگاههای مختلف تا حد زیادی می تواند به کاهش مشکلات کمک کند.

فرماندار خاش با اشاره به درپیش بودن ایام تعطیلات نوروزی و نیاز مسافران و شهروندان خاش به تامین سوخت خودروها گفت: اخذ یک تصمیم قاطع و برنامه ریزی کارشناسی شده به عنوان یک نیاز مهم به شمار می رود.

چاکرزهی ادامه داد: معضل صف های طولانی بنزین در دو ماه اخیر در شهرستان خاش شکل گرفته که به نوعی بحران بوجود آورده و این مبحث به قاچاق سوخت شماری اندک برمی گردد که با توجه به شرایط خاص مرزی به مردم آسیب وارد کرده اند و برخی از جایگاه داران هم با سوءاستفاده از شرایط سبب بالا بردن مشکلات شده اند که باید در این موضوع برنامه ای منسجم داشته باشیم و شرایط به حالت قبل از دو ماه اخیر برگردد.

نماینده عالی دولت در شهرستان خاش افزود: همه دستگاهها با تمام توان وظیفه دارند به شرکت نفت برای کنترل اوضاع و مدیریت بحران کمک کنند و اگر بحران ادامه پیدا کند جایگاههای ضعیف و کم کار و متخلف را تعطیل می کنیم.

نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از تلاشهای دولتمردان و شوراها و اصحاب رسانه برای حل مشکلات مردم گفت: با زحمت های بی دریغ اعضای کمیسیون سوخت شهرستان مشکلات رفع شده اما به لحاظ شرایط مرزی و کدینگ بودن جایگاه های سوخت در سراوان مشکلاتی در خاش پدید آمده و بنده به عنوان خادم مردم این مشکلات را در میرجاوه و سایر نقاط کمتر دیده ام.

علی کرد افزود: متأسفانه بر حسب تصمیمات و برنامه های غیر کارشناسی مسئولان در شرکت نفت حرف های زشتی متوجه نماینده و فرماندار و شوراها و مسئولان است که انتظار داریم در مبحث اختصاص سهمیه جایگاهها کاری کارشناسانه باشد و سوخت عادلانه توزیع شود.

کرد ادامه داد: همه جایگاهها زیرنظر شرکت بوده و جایگاه داران از شرایط موجود بهره برداری سوء دارند و برای مردم مشکلاتی را به وجود می آورند.

نماینده مردم خاش در مجلس ادامه داد: نیروی انتظامی، تعزبرات، شرکت نفت و غیره باید برای کنترل اوضاع در میدان عمل بیایند و به انجام وظیفه بپردازند و طوری برنامه ریزی شود که جلوی فعالیت جایگاههای متخلف گرفته شود و آسایش به جامعه برگردد.

نماینده مردم خاش در مجلس گفت: شرکت نفت و تعزیرات و غیره باید در مبحث نظارتی جدی و قاطعانه عمل کنند، چرا به خاطر ضعف عملکردی شرکت نفت و تعزیرات فرماندار و نماینده و شوراها توهین و حرف رکیک بشنوند؟

وی افزود: دفتر من و دستگاههای اجرایی باید اهرم های نظارتی را تقویت کنند زیرا قابل توجیه نیست که برخی جایگاه داران متخلف با خاموش کردن نازل ها عملکرد ما را زیر سئوال ببرند و لذا امروز باید این بحران حل شود.

بالادست مدیر شرکت نفت ناحیه زاهدان هم بیان کرد: دغدغه تشکیل صف های طویل بنزین که از سوی مسئولان خاش مطرح شده، دغدغه خود ما هست و وظیفه خود می دانیم به حل مشکلات کمک کنیم.

وی افزود: مردم محروم و مرزدار سیستان و بلوچستان قاچاقچی نیستند و اعتقاد ما بر این است که به مباحث اشتغالزایی و بالابردن شاخص های تولید کمک کنیم و سوخت به همه اقشار جامعه برسد و مردم به حق خود برسند.

این مسئول متذکر شد: کاهش سی درصدی نیروی انسانی در استان یک دغدغه جدی برای ما بوده که با این کمبود نتوانسته ایم به طور شایسته مشکلات را رفع کنیم.

وی ادامه داد: سهمیه دوبرابری جایگاههای سوختی مورد توجه ما بوده و با پشتیبانی گرفتن از سایر شهرستانها و با نظارت دقیق تر تلاش می کنیم عملکرد جایگاهها را زیرنظر بگیریم.

بالادست تصریح کرد: با انجام کار کارشناسی شده و تشکیل اکیپ های نظارتی، نصب دوربین های آی پی دار در جایگاهها با هدف کنترل آنی عملکرد جایگاهها و خواندن پلاک خودروها و شبانه روزی کردن فعالیت حداقل دو جایگاه در کوتاه و میان و بلند مدت می توانیم به کاهش مشکلات کمک کنیم.

عیدمحمد قلندرزهی رئیس شورای شهرستان خاش با تاکید بر اینکه پالایش کارت ها باید در شهرستان انجام شود گفت: بالابردن سهمیه سوخت جایگاههایی که دارای نازل متعدد هستند و در شکستن صف ها موثر می باشند تا حدی می تواند به کاهش مشکلات کمک کند.

بهزاد بهادری رئیس شورای شهر خاش هم گفت: شماری اندک هستند که در مبحث قاچاق سوخت نقش دارند و همین عده برای رسیدن به منافع خود مشکلاتی را برای قشر اکثریت جامعه پدید آورده اند که نیازمند یک نظارت جدی در این موضوع هستیم.

مهدی اسماعیلی مدیر صنعت معدن و تجارت شهرستان خاش هم بیان کرد: با توجه به کدینگ جایگاههای سوختی در سراوان و کاهش سهمیه سوخت زنی خودروها در این شهرستان و مراجعه خودروهای سراوانی به خاش با توجه به  شرایط خاص مرزی سبب بالا رفتن مشکلات مردم خاش شده و نیاز است برای خاش یک سهمیه ویژه در نظر گرفته شود تا مشکلات رفع شوند.

شهرکی مدیر شرکت نفت خاش بیان کرد: از ابتدای امسال و بویژه در نیمه شهریورماه رشد مصرف بنزین مشاهده شده اما در مبحث تامین و عرضه سوخت طی سه سال اخیر مشکلی وجود نداشته ایم ولی شرایط مرزی و کدینگ بودن جایگاههای سوختی در سراوان سبب تشکیل صف های بنزین در جایگاههای سوختی خاش شده است.

وی افزود: 240 تا سیصد هزار لیتر سوخت در جایگاههای سوختی خاش روزانه عرضه می شود.

شهرکی با اشاره به اینکه در حوزه سوخت کشاورزان سهمیه ها بروز تامین می شود ادامه داد: بالا بردن سهمیه سوخت نانوایی های خاش نیازمند مجوزهای استان است.

در این نشست نماینده اداره اطلاعات، مدیران جهاد کشاورزی، تعاون روستایی، کار و تعاون و رفاه اجتماعی نیز به بیان مشکلات و دغدغه های حوزه کاری خود پرداختند.

انجام کارهای کارشناسی شده و ساماندهی حمل سوخت از راه قانونی به مرز با هدف ایجاد اشتغال و حمایت از نیروی کار، بالابردن سهمیه سوخت تعاونی های روستایی و حمایت از کشاورزان و گلخانه داران و تامین سوخت ماشین آلات کشاورزی و نیز رفع مشکلات حوزه صدور پروانه فعالیت  گلخانه داران و مرغداری ها و موتورپمپ های کشاورزی از پیشنهادات مهمی بود که در جهت کاهش دادن مشکلات مورد توجه قرار گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: