• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-2814-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد:

استفاده از ظرفیت علمی و دانشگاهی استان در رفع معضل کمبود آب

استاندار سیستان وبلوچستان در چهارمین نشست شورای حفاظت از منابع آبی استان گفت: باید در زمینه کمبود آب وکم آبی در استان از تمام ظرفیت علمی و دانشگاهی برای مقابله با این پدیده طبیعی استفاده کرد.

به گزارش ایسنا-  منطقه سیستان و بلوچستان، دانیال محبی در ادامه افزود: از دانشمندان و اساتید علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی که در زمینه خشکسالی و کم آبی سر رشته دارند دعوت و از پژوهش ها و علم این عزیزان برای مقابله با این پدیده استفاده شود.

وی گفت: با توجه به کمبود آب و نزولات آسمانی و تابش مستقیم خورشید و وزش باد در استان می توان از کمترین مصرف آب بیشترین راندمان را استفاده کرد تا از مشکلات جدی کمبود اب در اسیستان و بلوچستان جلوگیری به عمل بیاید.

محبی در ادامه تصریح کرد: در حوزه آبریز دلگان سفره های آب زیز زمینی خوبی داریم که باید در بخش آب های زیر زمینی در این منطقه مدیریت خوبی صورت بگیرد.

استاندار اظهار کرد: در سیاست دراز مدت و با برنامه ریزی جمعیت را به مناطقی از استان که آب خیز هست می توان سوق دهیم.

وی در ادامه با اشاره به حفره چاه های غیر مجاز آب در استان گفت: نهادهای امنیتی و دستگاه قضايی در استان یک بینش صحیح در برخورد با افرادی که چاه های غیر مجاز دارند اتخاذ کنند.

محبی خاطرنشان کرد: در زمینه کمبود آب وخشکسالی در استان کارگاه هایی برای افراد مختلف توسط پژوهشگران و اساتید برگزار شود تا همه به معضل جدی کم آبی پی ببرند و الگوی مصرف خوبی را در پیش بگیرند.

استاندار گفت: مجموعه مدیریتی استان در زمینه مسائل آبی بروز باشند و از تکنولوژی های جهانی برای رفع خشکسالی در این منطقه استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: سالیانه حدود 350میلیون متر مکعب آب از چاه نیمه های سیستان تبخیر می شود که اگر در تکنولوژی در این بخش استفاده کنیم میزان تبخیر به حدود 100میلیون متر مکعب در سال می رسد.

محبی همچنین از جهاد کشاورزی استان خواست تا با تغییر الگوی کشت باعث صرفه جویی در مصرف آب شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: