• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-3584-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار بیان کرد:

انعقاد 197 قرارداد سرمایه گذاری در چابهار

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سواحل مکران گفت: سال گذشته 197 قرارداد سرمایه‌گذاری در چابهار منعقد شده و امسال هم بیش از 900 طرح سرمایه‌گذاری ارائه شده که 240 طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسیده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، کردی افزود: واردات مواد اولیه، برای واحدهای تولیدی منطقه ی آزاد چابهار، در نه ماهه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شش برابر رشد داشته است.

وی با اشاره به توافقات با کشور های عمان، افغانستان و هندوستان در حوزه تجارت و تولید گفت: تا دوسال آینده، بخشی از دو صنعت فولاد و پتروشیمی در این منطقه مستقر خواهد شد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در ادامه تصریح کرد: بخش عمده فعالیت‌های اقتصادی تولیدی از حوزه خلیج‌فارس در حال جابه‌جایی به دریای عمان هستند چراکه دریای عمان و بنادر اطراف آن بهترین و مطمئن‌ترین مسیر برای پیوند دادن دو بازار مهم شامل بازارهای شرق اروپا، قفقاز و آسیای میانه و بازارهای نوظهور و در حال جهش شرق آسیا و خاور دور هستند.

کردی بیان کرد: ایران نیز برای این انتقال خودش را از سال‌ها قبل آماده کرده است و دولت توسعه سواحل مکران را در دستور کار قرار داده؛ بر همین مبنا طرح‌های بزرگ اقتصادی همچون راه‌آهن، توسعه بندر، انتقال گاز و...در حال‌ احداث در طول سواحل مکران هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: منطقه آزاد چابهار نیز متناسب با زیرساخت‌هایی که در طول سواحل مکران در حال اجراست، مأموریت‌هایی را برای خود در نظر گرفته که عمده‌ترین آن استقرار صنایع مادر همچون فولاد و پتروشیمی با ظرفیت تولید بیش از 30 میلیون تن در سال است و انتظار داریم بخشی از این صنایع در یک بازه زمانی 24 ماهه هم‌زمان با رسیدن گاز به چابهار شکوفا و به‌بهره‌برداری برسند.

وی با برشمردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار گفت: فرصت‌هایی که هم‌اکنون ما در منطقه تعریف کردیم مبتنی بر مزیت‌های رقابتی منطقه است؛ چابهار و کنارک هاب صید کشور است بنابراین استقرار صنایع شیلاتی وابسته برای تولید، پرورش و فرآوری محصولات شیلاتی را در دو پارک بزرگ شیلاتی در منطقه پیش‌بینی کردیم و بر مبنای شیوه‌های نوین تکثیر و پرورش آبزیان درحال‌توسعه آن‌ها هستیم.

کردی با بابیان این‌که چابهار به هاب توزیعی منطقه تبدیل می‌شود، گفت: با توجه به مزیت‌های رقابتی که ما در منطقه داریم و هم‌چنین دسترسی آسانی که بازارهای آسیای میانه و شرق اروپا داریم ایجاب می‌کند که چابهار به هاب تولید و توزیع محصولات غذایی این‌ بازارها تبدیل شود، بنابراین در وهله اول با توجه به تمایل شدید افغان‌ها تأمین بازارهای افغانستان و بخشی از بازارهای داخلی را پیش‌بینی کردیم و همین حالا بیش از 70 واحد تولید محصولات غذایی در منطقه مستقر شدند و بخشی هم در حال ساخت هستند.

نماینده بخش بازرگانی سفارت ایتالیا در ایران نیز در بازدید از سواحل مکران ظرفیت های سرمایه گذاری در این منطقه را بی نظیر برشمرد و گفت: سواحل مکران و منطقه چابهار فرصت های گردشگری بسیار زیبایی نیز برای سرمایه گذاری دارد.

رایزن بازرگانی سفارت سوئد در ایران هم حضور مسئولین بلندپایه کشوری در این همایش را نشانگر توجه و تعهد ایران به سواحل مکران دانست و گفت: شرکت های سوئدی با بندر چابهار قراردهایی منعقد کرده اند و همکاری ها برای سرمایه گذاری ادامه دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: