• دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2387-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

زبانشناس و مؤلف کتاب‌های درسی و پژوهشی زبانشناسی:

زبان فارسی دارای سرمایه فکری و معنوی است

زبانشناس ومولف کتاب‌های درسی وپژوهشی زبانشناسی گفت: زبان فارسی یکی از غنی ترین زبانهای بشراست چراکه سرمایه فکری و معنوی در آن گنجانده شده است.

به گزارش ایسنا-  منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر غلامرضا عمرانی در جشنواره فرخی سیستانی در دانشگاه زابل افزود: ما درکشور عزیزمان ایران دو چیز داریم که باعث افتخار ماست اول زبان فارسی و دیگری هویت ایرانی ماست.

عمرانی با بیان اینکه زبان غنی فارسی از بزرگان به ما رسیده و برما لازم است که در جهت حفظ آن تلاش کنیم، از گویش سیستانی بعنوان مادر این زبان نام برد و افزود: اولین شعر فارسی در سیستان سروده شد و از این منطقه به سایر نقاط توسعه پیداکرد.

وی ادامه داد: به ترتیب زمان سه شاعر بزرگ داریم که عبارتند از فرخی، سعدی و ایرج میرزا که دارای سبکی سهل و ممتنع می باشند و در اشعارشان سادگی و روانی وجود دارد که سرودن آن کارهرکسی نبوده است به گونه ای که هزاران نفر دست به قلم برده اند که مانند آنها شعربگویند اما نتوانسته اند.

وی اضافه کرد: آسان گویی در شعر با فرخی سیستانی آغازشد با سعدی به اوج خود رسید و با ایرج میرزا کمال یافت و به پایان رسید.

این زبانشناس و نویسنده کتب گویش سیستانی ادامه داد: اگر یعقوب لیث صفار سیستانی نبود، زبان فارسی نیز وجود نداشت چراکه او، فرمان گویش به زبان فارسی را صادر کرد که اکنون ما به این زبان غنی افتخار می کنیم.

غلامرضا عمرانی گفت: خیلی از ممالک نتوانستند زبان خود را حفظ کنند ولی یکی از افتخارات ما ایرانیان این است که پس از مسلمان شدن، نه تنها زبان و هویتمان را از دست ندادیم بلکه توانستیم بهتر ازسایرنقاط، اسلام را به بهترین وجه ممکن به دنیا معرفی کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: