• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

حضور سیاه چادرهای سیستان و بلوچستان در تهران

سیاه چادر های سیستان و بلوچستان و گروه سه چاپی شهرستان لادیز در نمایشگاه بین‌المللی تهران از امروز به معرفی فرهنگ و آداب رسوم چندین هزار ساله مردم استان می پردازند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان میرجاوه در نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر در تهران جهت معرفی ظرفیت  های گردشگری  شهرستان با برنامه های متنوع فرهنگی از جمله برپایی سیاه چادر،نمایشگاه صنایع دستی و غذاهای محلی، موسیقی سنتی،اجرای گروه سه چاپی لادیز، نصب بنر از آثار شاخص تاریخی و طبیعی و همچنین توزیع اقلام فرهنگی از سیمای گردشگری شهرستان فعالیت دارد.

همچنین میراث فرهنگی ایرانشهر نیز در این دوره با ترکیبی متفاوت در هر دو رویداد ملی (سومین نمایشگاه توانمندیهای روستائیان و عشایر و نمایشگاه عیدانه ) شرکت کرده است . سه صنعتگر سوزن دوز و سکه دوز و حصیرباف و پخت غذاهای محلی و سوغات در نمایشگاه عیدانه با خرید غرفه شرکت نموده اند و در نمایشگاه توانمندی روستائیان و عشایر نیز سه صنعتگر سوزن دوز و تکه دوز البسه و سکه دوز جهت نمایش ظرفیتها و محصولات خود شرکت نکردهاند . طراحی غرفه و المان های آن نیز با نگاه به در جریان بودن پرونده ایرانشهر جهت ثبت ملی به عنوان شهر ملی سوزن دوزی انجام شده است .

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری نیز در این رابطه گفت: امسال این نمایشگاه با شعار «مناطق روستایی و عشایری، کانون تولید و ارزش آفرینی» از امروز  15اسفند ماه به مدت چهار روز در  محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود که 350 نفر از هنرمندان روستایی سیستان وبلوچستان نیز مانند سال های گذشته در این نمایشگاه حضور می یابند.

آرش جمال زهی اظهار کرد: با توجه به کسب رتبه برتر هنرمندان استان در دومین دوره نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر، کشور، انتظار می رود این توفیق امسال هم تکرار شود.

وی این نمایشگاه را فرصتی ارزشمند برای معرفی فرهنگ، هنر و آداب و رسوم استان اعلام و بیان کرد: در سال های  گذشته فعالیت هایی چون برگزاری هفته فرهنگی به طور پراکنده انجام می شد، اما برگزاری این نمایشگاه به صورت متمرکز همراه با حضور هنرمندان روستایی استان ها شرایط بسیار خوبی برای معرفی توانمندی های کشاورزی، صنعتی، معدنی، گردشگری، صنایع دستی و بوم گردی این استان در سطح ملی فراهم کرده است.

وی با بیان این که هنرمندان سیستان و بلوچستان در این نمایشگاه در سالن شماره هفت با 23 غرفه حضور دارند ادامه داد: روستاییان 19 شهرستان استان در این نمایشگاه توانمندی های خود را به نمایش می گذارند، غرفه معرفی قابلیت ها و توانمندی های سرمایه گذاری استان و دو خانه نمادین مردم سیستان و بلوچستان در سالن جداگانه بر پا می شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به استقبال بازدید کنندگان از غرفه های استان و اجرای موسیقی زنده از مناطق مختلف این خطه، در این دوره هم بیش از 10 گروه موسیقی محلی از سیستان و بلوچستان برای اجرای موسیقی زنده در این نمایشگاه حضور دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: