• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-5484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد:

تولید سالانه 480 هزار تن محصولات زراعي خارج از فصل در سیستان و بلوچستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سالانه 480 هزار تن محصولات زراعي خارج از فصل از زمين هاي كشاورزي جنوب استان برداشت و روانه بازار مصرف كشور مي شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، رضا نجفی در کارگروه کشاورزی افزود: استان سيستان و بلوچستان با داشتن شرايط آب و هوايي گرم و در نواحي جنوب استان مرطوب مستعد پرورش انواع ميوه‌هاي گرمسيري مي‌باشد كه كشت و پرورش اين محصولات در نقاط ديگر كشور امكان پذير نيست.

وی بیان کرد: توليد محصولات خارج از فصل يكي از شاخصه هاي بارز دراستان سيستان وبلوچستان است كه نقش بسزايي در تامين اقتصاد منطقه و معيشت مردم ساير استان هاي كشور دارد چرا كه با تغيير فصل و كاهش شديد دما در زمستان اغلب نقاط كشور با چالش توليد محصولات زراعي و باغي مواجه مي شوند كه ارتباط مستقيم با سفره و ارتزاق جامعه دارد.

نجفی گفت: اين استان با وجود خشكسالي هاي پياپي چندين ساله ، باتوليدمحصولات كشاورزي خارج ازفصل توانسته است بازاركشوررا از بحران قيمت ها و بازار سياه محصولات كشاورزي و صيفي در امان بدارد.

وی ادامه داد: پاپايا" يا خربزه درختي كه موطن آن نواحي گرمسيري آمريكاي مركزي به اين استان راه يافته، خربزه بسيار شيرين با پوستي نازك است كه علاوه بر مصرف خوراكي، قابل استفاده در صنايع تبديلي نيز هست.

نجفی افزود: پسته" دشت گوهركوه شهرستان خاش نيز از انواع خاص پسته است كه در ساير نقاط ايران از اين نمونه ديده نمي‌شود.

وی بیان کرد: علاوه بر ميوه‌هاي گرمسيري منحصر به فرد، مركبات اين استان شامل ترنج، پرتقال، گريپ فروت و نارنگي، انواع انار و ميوه‌هاي جاليزي نيز از ديگر محصولاتي هستند كه طعم آنها متفاوت از اقسامي است كه در ساير نقاط كشور كشت مي‌شود.

رييس سازمان جهاد كشاورزي استان با اشاره به اينكه 24 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي سيستان و بلوچستان به كشت محصولات خارج از فصل اختصاص دارد خاطرنشان کرد: بيشترين محصولات خارج از فصل به دليل مناسب بودن شرايط آب و هوايي در شهرهاي جنوبي استان مانند چابهار، سرباز، كنارك، نيكشهرو ايرانشهر كشت و توليد مي شود.

وی تصریح کرد: هندوانه، پياز، گوجه فرنگي، سيب زميني، بادمجان ،خربزه، انواع طالبي و سبزيجات ازجمله محصولات خارج از فصل توليدي در سيستان و بلوچستان است كه علاوه بر بازارهاي داخلي قابليت صادرات به كشورهاي حوزه خليج فارس را دارند.

به گفته وي، محصولات خارج از فصل سيستان و بلوچستان در ماههاي دي، بهمن، اسفند و فروردين كه بيشترين تقاضا براي اين محصولات وجود دارد با هدف تنظيم بازار به سراسر كشور و داخل استان عرضه مي شود.

نجفي اظهار کرد: آب مورد نياز بخش كشاورزي سيستان و بلوچستان از طريق 11 هزار و 472 منبع آبي شامل چاه، قنات و چشمه و 27 رودخانه فصلي و دائمي و 12 هزار و 690 چاهك تامين مي شود.

وي بيان كرد: 170 هزار بهره بردار روستايي، عشايري و صيادي در سيستان و بلوچستان سالانه بيش از پنج ميليون تن انواع محصولات زراعي، باغي، دامي، شيلاتي و مرتعي توليد مي كنند.

رییس جهاد کشاورزی استان گفت: مهم‌ترین راه رونق کشاورزی استان،استفاده بهینه از آب و خاک، اجرای طرح‌های نوین آبیاری به ویژه انتقال آب با لوله، توسعه صنعت بیمه آب و خاک کشاورزی است.

وی تاکید کرد: سهم عمده ای از اشتغال استان وابسته به بخش کشاورزی است.

نجفی افزود: با بررسی استعدادهای کشاورزی ،توان تولید محصولات کشاورزی در استان افزایش می یابد.

رییس سازمان جهادکشاورزی سیستان‌ و بلوچستان با اشاره به توانمنديها و استعدادهاي خاص استان در توليد توليدات دامي و شيلاتي گفت: سیستان و بلوچستان در بخش شیلات تنها استانی است كه توانسته است دو اداره كل شیلات در زابل و چابهار ایجاد كنند و ردیف بودجه جداگانه ای برای آنان مشخص شود.

وی بیان كرد: سیستان و بلوچستان از امكان صید در آبهای آزاد سواحل عمان برخوردار است و سهمیه جمهوری اسلامی ایران از صید در آبهای آزاد از آن سیستان و بلوچستان است.

نجفی اظهار كرد: سیستان و بلوچستان 80 درصد تن ماهیان كشور را صادر می كند و بیش از 40 درصد صید و صیادی در كشور در سیستان و بلوچستان انجام می شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: