• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2787-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نخستین همایش اسطوره و حماسه در سیستان، در دانشگاه زابل برگزار می شود

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: نخستین همایش اسطوره و حماسه در سیستان، 19 اسفندماه امسال در دانشگاه زابل برگزار می شود.

به گزارش ایسنا-  منطقه سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی در نشست هاهنگی این همایش بیان کرد: این همایش با حضور اساتید برجسته و نام آَشنای کشور در زمینه ادبیات فارسی به ویژه اساتید اسطوره شناس برگزار می شود.

این مسئول ادامه داد: میرجلال الدین کزازی، محمدمهدی ناصح و مهری باقری از اساتید برجسته کشور هستند که در این همایش حضور خواهند داشت.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اعلام کرد: اسطوره فرصت درنگ و تامل نسبت به خویشتن ایجاد می کند تا با اندیشه و درک اتفاقاتی که علم از فهم آن عاجز است و نمی تواند به آن پدیده خاص معنا دهد امکانی ایجاد میکند تا انسانها بتوانند با استفاده از گذشته شکوهمند آینده آرمانی خودشان  را بسازند.

میرحسینی اظهارکرد: در واقع اسطوره نقشه راه شناخت نیازهای انسان در ادوار مختلف برای رفع چالشهایی است که بشر با علم محض قادر به رفع آنها نبوده و امروزه نیز شاهد هستیم با وجود تغییر شرایط نسبت به گذشته باز هم اسطوره ساخته می شود.

میرحسینی با تاکید بر اهمیت عناصر هویتی در شکل گیری اسطوره گفت: در واقع اسطوره پاسخی به عجزو ناتوانی و حیرت انسان در برابر هستی است چراکه علم بشر شرایط را  برای زندگی بهتر فراهم می کند اما ازمعنی بخشیدن  به زندگی ناتوان است در حالی که اسطوره به زندگی معنا می بخشد و شرایطی ایجاد می کند تا برای تضادهای بزرگ زندگی جواب پیدا شود لذا اسطوره ها بعنوان میراث بین نسلی  ماندگار شده اند.

دبیر همایش ملی اسطوره و حماسه تصریح کرد: اسطوره پاسخی به رویاهای انسان  است و چون همیشه با روح انسانها همراهی و سازگاری دارد هیچ وقت نخواهد مرد چراکه  ارتباطی به علم ندارد و هر چیزی که وارد رویای جمعی جامعه شود فراموش نخواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: