• پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2987-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان بیان کرد؛

ثبت ۱۰۰ کانون فرهنگی و هنری جدید در مساجد سیستان‌وبلوچستان

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال جاری فعالیت‌های جدیدی با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد آغاز شد و از لحاظ کمّی نیز طی امسال بیش از ۱۰۰ باب کانون جدید به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، حجت‌الاسلام مهدی پودینه، در نشست خبری به‌مناسبت سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، گفت: ۲۵ سال از آغاز به‌کار کانون‌های مساجد می‌گذرد و امسال، ربع قرن تلاش صادقانه فعالان فرهنگی مساجد را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم به آباد کردن مساجد سفارش فرموده است، اما باید دانست که این آباد کردن تنها به معنای عمران و آبادانی ظاهری نیست، بلکه حضور فعال در مساجد و انجام برنامه‌های فرهنگی مناسب را نیز شامل می‌شود.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان افزود: از ابتدای سال جاری فعالیت‌های جدیدی با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد آغاز شد و از لحاظ کمّی نیز طی امسال بیش از ۱۰۰ باب کانون جدید به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه آموزش قرآن و ایجاد انس و الفت با کتاب وحی از اولویت‌های ما است، اظهار کرد: همچنین ۷۵ خانه نور در استان داریم که به آموزش‌های قرآنی از جمله روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم می‌پردازند.

پودینه بیان کرد: امسال در ایام ماه مبارک رمضان، جلسات سبک زندگی اسلامی را در چهار شهر داشتیم که به مباحثی از جمله نقش زن در خانواده، مبارزه با اعتیاد و پرهیز از خشونت می‌پرداخت. قرار است این جلسات را به‌صورت لوح فشرده و کتابچه درآوریم تا میان اقشار مختلف توزیع شود.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان افزود: یکی از ظرفیت‌های استان، فعال بودن در حوزه قرآن است که امسال میزان استقبال از جشنواره قرآنی مدهامّتان، نسبت به سال گذشته رشد سه برابری داشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه افزود: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد بهترین بستر برای این ساماندهی و برگزاری این‌گونه فعالیت‌ها هستند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سیستان و بلوچستان1310 باب کانون فرهنگی و هنری دایر است که از توازن خوبی در مساجد اهل تسنن و اهل تشیع برخوردار است به‌طوری‌که نیمی از این کانون‌ها متعلق به اهل سنت و نیمی دیگر متعلق به تشیع است.

مسگرانی به فعالیت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در روستاهای استان اشاره کرد و گفت:891 باب از این کانون‌ها در روستاهای استان وجود دارد که این موضوع نشان‌دهنده فعالیت فرهنگی بالای روستائیان است آن‌هم با مشارکت توأمان مردان و زنان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: تنها نقطه امیدی که در روستاها می‌توان در آن فعالیت فرهنگی انجام داد مساجد و همین کانون‌های فرهنگی و هنری است.

وی بابیان اینکه 371 باب کانون فرهنگی و هنری مساجد نیز در نقاط شهری استان وجود دارد، ادامه داد: وجود 24 کانون تخصصی در رشته‌های ورزشی، آموزشی، هنرهای تجسمی، نمایش، قرآن و نماز از نمونه فعالیت‌های امیدوارکننده فرهنگی است که در سیستان و بلوچستان انجام می‌شود.

مسگرانی بابیان اینکه پیوست کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کتابخانه است و ازجمله نهادهای مردمی محور محسوب می‌شود، تصریح کرد: در کانون‌های فرهنگی و هنری سیستان و بلوچستان114 باب کتابخانه مخزن دار و 470 کتابخانه با قفسه باز وجود دارد که برای استفاده عموم مردم در شهرستان‌ها و روستاهای استان فعال است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: هرچند به لحاظ تعداد کتابخانه‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مطلوب است اما به لحاظ کیفیت نیازمند حمایت بیشتر مسئولان و به‌روزرسانی است.

وی به ورود کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد به بحث آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: اتفاق خوب دیگری که در عرصه فعالیت این کانون‌ها اتفاق افتاد، ورود کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در بحث آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهرهاست که مشاوره دادن به خانواده‌های دچار انواع آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهرها و مخصوصاً پرداختن به معضل اعتیاد ازجمله این فعالیت‌هاست.

مسگرانی خاطرنشان کرد: همچنین تدارک و برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی برای نوجوانان و جوانان حاشیه شهرها از دیگر اقداماتی است که در راستای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی توسط این کانون‌ها انجام‌گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در خصوص چگونگی اداره این کانون‌ها گفت: آنچه مهم است اداره و ساماندهی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با ساختار و رویکرد مردمی است نقش دولت در این زمینه فقط باید حمایتگرایانه باشد تا کار به دست خود مردم انجام شود.

وی اظهار داشت: برگزاری برنامه تفسیر قرآن در طول ماه مبارک رمضان یکی دیگر از فعالیت‌های ویژه‌ای است که دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در استان به اجرا گذاشت که همین برنامه در ماه رمضان سال آینده نیز دنبال خواهد شد.

مسگرانی بابیان اینکه در سال آینده توجه به برنامه‌های اوقات فراغت در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان به‌صورت ویژه دنبال خواهد شد، افزود: امیدواریم همان‌طور که ازنظر کمی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان در وضعیت مطلوبی قرار دارد به لحاظ خروجی و کارکرد نیز ارتقا یابند و اعضای این کانون‌ها در همه عرصه‌های فرهنگی، ورزشی، علمی و... جزو افراد شاخص باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری مانند تئاتر و سرود را یکی از مؤثرترین برنامه‌ها خواند و گفت: دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان برگزاری این جشنواره‌ها را باید بیشتر پیگیری کند و در دستور کار خود قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: به مناسبت بزرگداشت روز مسجد 20 اسفندماه در همایش ویژه‌ای میزبان دکتر انصاری مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خواهیم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: