• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6514-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده وزارت امور خارجه:

برای احیای تالاب هامون باید نگاه مشترکی بین افغانستان و ایران شکل بگیرد

نماینده وزارت امور خارجه گفت: برای احیای تالاب هامون باید نگاه مشترکی بین افغانستان و ایران شکل بگیرد که در سه دوره مذاکرات این موضوع به خوبی مشاهده شد و نشان می دهد موضوع با راهکار برد برد و راهبردی برای هر دو طرف دنبال شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، علی کلانتری در کارگروه احیای تالاب هامون افزود: موضوع آب و احیای تالاب هامون به عنوان اولویت نخست این وزارت خانه است.

کلانتری خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه بر اساس شرح وظایف خود در همه اموری که به ارتباطات خارجی مربوط می شود به عنوان ارتباط دهنده و تسهیل گر، دیپلماسی آب را پیگیری و دنبال کرده و با نگاه ویژه ای به آن پرداخته است.

وی تصریح کرد: وزارت امور خارجه از خرداد ماه امسال در سه دوره مذاکره با طرف افغانستانی که با نگاه مثبت از سوی هر دو طرف دنبال شده است، به یک توافق کلی اولیه دست یافت که این موضوع در حال پیگیری است و به زودی نتایج آن به اطلاع رئیس جمهور می رسد.

کلانتری با بیان این که مذاکرات با طرف افغانستانی به صورت کلان و کلی دنبال شده است افزود: در این مذاکرات خواسته به حق جمهوری اسلامی ایران رهاسازی 820 میلیون مترمکعب آب مورد نیاز سالانه تالاب های منطقه سیستان از طرف آن کشور بود .

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور نیز در این جلسه گفت: برای تالاب هامون باید به دنبال مدلی همانند مدل دریاچه ارومیه باشیم با فرض این که مجموعه ای وجود دارد که هماهنگی میان دستگاه های اجرایی مربوطه را انجام می دهد و با داشتن یک برنامه ریزی درست به دنبال اجرا، نظارت و پایش آن حرکت جدیدی را آغاز کنیم.

مسعود تجریشی بیان کرد: به نظر می آید که ابتدا باید برای یک سری سوال ها پاسخ های روشنی پیدا کرد و سپس آن را در سطح بین الملل مطرح و دنبال کرد اما متاسفانه هیچ برنامه واحدی برای تالاب های منطقه و مقابله با ریزگردها وجود ندارد که این یک زنگ خطر برای استان است، اعتبار 100 و 150 میلیون دلاری امسال و سال آینده از صندوق توسعه ملی به برنامه های مربوط به تالاب هامون اختصاص می یابد که مستلزم تدبیر مسئولان استانی به ویژه استاندار در داشتن یک برنامه اثر گذار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: